Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
PASAULIS

Ietys susikryžiavo dėl J. C. Junckerio

2014 06 28 6:00
Jeanas Claude'as Junckeris: "Kai noriu kalbėti prancūziškai, galvoju vokiškai; kai noriu kalbėti vokiškai, galvoju prancūziškai – rezultatas toks, kad manęs visiškai neįmanoma suprasti.“ Reuters/Scanpix nuotrauka

Britai liko vieni kovoje prieš Europos Sąjungos (ES) senbuvį federalistą, kuriam tapus Europos Komisijos (EK) vadovu bus sunku keisti tokius dalykus kaip laisvas žmonių judėjimas. To ir daugiau norėtų britai, grasinantys net trauktis iš ES.

Nepaisant Didžiosios Britanijos premjero prieštaravimų, Bendrijos lyderiai EK pirmininku išrinko buvusį Liuksemburgo premjerą Jeaną-Claude'ą Junckerį.

Tai buvo žūtbūtinė Davido Camerono kova prieš J. C. Junckerio paskyrimą EK pirmininku. Tačiau britų premjeras, net ir grasindamas, kad jo šalis pasitrauks iš ES, nesugebėjo patraukti į savo pusę nė vieno lyderio, išskyrus kolegą iš Vengrijos Viktorą Orbaną.

Daugybę metų Liuksemburgo premjeru buvęs J. C. Junckeris, kurio kandidatūrą į EK vadovus iškėlė Europos Parlamento centro dešinieji, atsidūrė iki šiol dar neregėtos kovos lauke. Britų premjeras neslėpė, kad laiko šį politiką netinkamu vadovauti EK, nes jis neturi nei noro, nei įgūdžių reformuoti Europos. D. Cameronas nuoširdžiai įsitikinęs, kad J. C. Junckeris yra užkietėjęs federalistas, stovėjęs prie Europos projekto ištakų (jis buvo euro architektas) ir savo veikla nepaliaujamai didinęs Briuselio galias, atimdamas jas iš valstybių narių. Neabejotina, kad J. C. Junckeris yra didesnės ES integracijos šalininkas, pasisakantis už solidarią Europą ir gyvenimo lygio kėlimą skurdesniuose regionuose bei sektoriuose.

D. Cameronas iki paskutinės minutės spyrė kolegas nedaryti šios didelės klaidos ir įspėjo dėl padarinių, su kuriais jie susidurs. Vienintelis D. Camerono sąjungininkas V. Orbanas patvirtino už J. C. Junckerį nebalsuosiąs, jei iki to bus prieita, kaip pareikalavo Didžioji Britanija. Iki šiol lyderiai tiesiog konsenso būdu išrinkdavo EK vadovą. Šis postas yra vienas svarbiausių ES, nes EK priimami sprendimai tiesiogiai atsiliepia 500 mln. europiečių.

Spaudimas namuose

Apklausos rodo, kad daug britų rinkėjų pritaria griežtam D. Camerono kursui Europos atžvilgiu. Tai svarbu premjerui ir jo konservatorių partijai, nes kitais metais jų laukia rinkimai. Kita vertus, D. Cameronas atsiduria keistoje padėtyje tarp savo europiečių kolegų, nes daugelis jų dabar jau atvirai susirūpinę dėl galimo Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES. D. Cameronas pažadėjo savo šaliai 2017 metais surengti referendumą šiuo klausimu, jei kitais metais bus perrinktas. Didžiausia grėsmė jam - Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija, agituojanti už pasitraukimą iš ES ir praėjusį mėnesį Didžiojoje Britanijoje laimėjusi Europos Parlamento rinkimus.

Daugiausia pastangų sušvelninti britų poziciją dėjo šiaurinės jų kaimynės Švedija, Danija ir Suomija. "Mums reikia Jungtinės Karalystės Europos Sąjungoje", - sakė Danijos premjerė Helle Thorning-Schmidt. Ji, beje, ištekėjusi už brito. Suomijos naujojo premjero Alexandero Stubbo žmona irgi yra britė. Jis taip pat pabrėžė, kaip svarbu, kad britai pasiliktų ES. Tačiau visos šios šalys buvo pasirengusios paremti J. C. Junckerį.

Daug rūkė ir gėrė

Didžiosios Britanijos žiniasklaida negailėjo purvo J. C. Junckeriui. Vienas laikraštis rašė, kad jo šeima susijusi su naciais, nes jo tėvas buvo priverstas tarnauti Vokietijos armijoje, kai ši okupavo Liuksemburgą, o kitas akcentavo jo pomėgį gerti. Leidinys rėmėsi J. C. Junckerį euro zonos finansų ministrų pirmininko poste pakeitusio olando Jeroeno Dijsselbloemo žodžiais, kad per susitikimus J. C. Junckeris daug rūkė ir gėrė. Jis neigia turįs kokių nors problemų dėl alkoholio.

Bet kuriuo atveju britų pareigūnai patys pripažino, kad šią kovą dėl J. C. Junckerio pralaimės, bet tai esąs principo reikalas ir jie nesitrauks, nes prieštarauja ne tik asmenybei, bet ir pačiam jos iškėlimo procesui. J. C. Junckerio kandidatūrą iškėlė centro dešinioji Europos liaudies partija, turinti daugiausia vietų naujos sudėties Europos Parlamente. Parlamentas balsavimu turės patvirtinti Europos Vadovų Tarybos sprendimą. Tai naujovės, kurių anksčiau nebuvo.

Pats J. C. Junckeris štai ką yra atsakęs britams: "Esu pasirengęs išgirsti britų susirūpinimą (...) Esu pasirengęs dialogui su D. Cameronu aptariant sąžiningą sutartį su Didžiąja Britanija."

Galų gale kompromisas ir yra Europai būdingiausias veikimo būdas. Briuselis dirba būtent taip.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"