Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
PASAULIS

Keistas didvyris

2010 12 21 0:00
J.Assange'as turi daugybę šalininkų, bet ne mažiau ir priešų.
Užsienio spaudos nuotrauka

Kas jis - Julianas Assange'as? Interneto genijus, trokštantis patobulinti pasaulį ir demaskuojantis pasaulio galinguosius, ar egoistas, lengva ranka atstumiantis draugus? Į šį klausimą bando atsakyti Vokietijos savaitraštis 'Stern'.

Daug kas nekenčia šio nuolat tremtyje gyvenančio ir besislapstančio (nuo priešų, kolegų, o gal nuo savęs?) skaitmeninio amžiaus milžino, tačiau daug kas jį ir myli. Vieniems jis - gelbėtojas, kitiems - valstybės priešas. Kai J.Assange'as paviešino apie 250 tūkst. svarbių dokumentų, JAV senatorius Lindsey Grahamas net paskelbė: "Mes stojome į karą." Respublikonė, buvusi kandidatė į JAV viceprezidentus Sarah Palin pareikalavo australą persekioti ir sučiupti "kaip teroristą". Amerikos politikos komentatorius Billas O'Reilly norėtų matyti jį sumedžiotą, o jo ne mažiau reakcingas radijo kolega Rushas Limbaugh ragina: "Pakarti šį bailį."

Tuo tarpu J.Assange'as siunčia visiems linkėjimų iš "Time" žurnalo, kurio skaitytojai jį išrinko Metų žmogumi, puslapių, nors ir spėja, kad amerikiečiai kėsinasi jį nužudyti. Todėl jis dažosi plaukus įvairiomis spalvomis ir gyvena tai Australijoje, tai Anglijoje, Kenijoje, Islandijoje, Tanzanijoje ar Švedijoje. Jis šnekučiuojasi su jį dievinančiais britų "The Guardian" internetinės pokalbių svetainės lankytojais, tarp kurių yra gerbėja, svajojanti už jo ištekėti.

39 metų J.Assange'as, turintis airių, škotų ir kinų kraujo, - tai profesoriaus ir kompiuterių fanatiko derinys. Jis sugalvojo sukurti "WikiLeaks" pasinaudodamas prancūzų matematikų, atsisakiusių asmeninės šlovės ir savo veikalus leidusių kolektyviniu "Nicolas Bourbaki" slapyvardžiu, mintimi.

Šis "pasaulio gelbėtojas" - itin prieštaringa asmenybė. Jis reikalauja visiško skaidrumo iš valstybių ir jų vadovų, bet pats -gana tamsi asmenybė. Jis reikalauja visiško atvirumo, tačiau kritikuoja už atvirumą jį kritikuojančius asmenis. Jis skelbia paviešinsiąs stambaus JAV banko veiklos metodus, bet pats niekam neleidžia žvilgtelėti į "WikiLeaks" finansus. Jis baisisi tradicine "popierine" žiniasklaida, propaguodamas naują formą - "mokslinį žurnalizmą", ir naudojasi klasikinių senojo amato atstovų leidinių "The Guardian", "The New York Times ir "Der Spiegel" paslaugomis, tiekdamas žmonėms savo prekes. Paskui sugalvoja nubausti "The New York Times", išdrįsusį apie jį išspausdinti kritišką straipsnį, todėl šiuo metu gilias tradicijas turintis amerikiečių dienraštis žinias iš J.Assange'o gauna per britų "The Guardian".

Kompiuterio fanatikas

J.Assange'as gimė Australijoje. Jis gyveno su motina, kuriai nesiklostė asmeninis gyvenimas: su pirmuoju vyru Christine Assange išsiskyrė, kai Julianui buvo vieni metai, paskui susirado draugą, priklausiusį "Šeima" pasivadinusiai sektai, kankinusiai vaikus. Todėl Christine su Julianu ir kitu sūnumi, kurio susilaukė nuo šio draugo, turėjo slapstytis nuolat kraustydamasi iš vienos vietos į kitą.

Julianas nuo vaikystės žavėjosi kompiuteriu: "Kai palinkdavo virš klavišų, atrodė, su juo susilieja", - prisimena motina. J.Assange'as skyrėsi nuo bendraamžių - jis buvo charizmatiškas ekscentrikas. "Buvome protingi, jautrūs vaikai, nepritapę prie dominuojančios alų ir futbolą mėgstančios pakultūrės ir visus jai priklausančiuosius laikę beviltiškais bukagalviais", - taip "WikiLeaks" įkūrėjas apibūdino save ir vieną jaunystės draugą.

Sulaukęs 16-os, J.Assange'as jau buvo tikras kompiuterių fanatikas, bendraujantis su visu pasauliu. Įsimylėjęs šešiolikametę Julianas apsigyveno su ja, o jiems gimusį sūnų (jam dabar 20 metų) pavadino Danielu. Tačiau J.Assange'ui asmeninis gyvenimas taip pat nesusiklostė, todėl dienas ir naktis jis leido prie kompiuterio. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje su draugais jis įkūrė pirmą šalies interneto tarnybą "Suburbia" ir susidėjo su programišių grupe "Tarptautiniai naikintojai", kurios nariai save laikė informacijos epochos robinais hudais. 1991 metais Julianas įsilaužė į komunikacijos koncerno "Nortel" tinklą. Už tai Melburno teismas jį nubaudė 2100 Australijos dolerių bauda išgavęs pasižadėjimą "pasitaisyti".

Su Danielo motina kovojantį dėl sūnaus globos teisių J.Assange'ą apėmė depresija, jam nubalo plaukai. Jis metė fizikos studijas ir susidomėjęs politika kartu su žurnaliste Suelette Dreyfus parašė knygą "Pogrindis" apie programišių judėjimo atsiradimą. Julianas pasivadino Mendax slapyvardžiu, nes lotynų kalba šis žodis reiškia "melagingas". Jau tuomet jis brandino idėją įkurti "WikiLeaks", kuris "reformuotų pasaulio politinę sistemą ir padarytų pasaulį žmoniškesnį". Projektas buvo paprastas ir genialus - "WikiLeaks" funkcionuoja kaip kūdikių langelis: vartotojai anonimiškai atsiunčia duomenis, kurių šaltinio neįmanoma atsekti.

Slaptų duomenų kelias

Svarbiausias reikalavimas - informatorių anonimiškumas. Jie gali perduoti slaptus dokumentus keturiais būdais:

1. Dokumentų skaitmeninės kopijos USB laikmenoje arba spausdinta informacija paštu siunčiama į Australijoje esančią pašto dėžutę.

2. Informatorius ar tarpininkas perduoda dokumentus "WikiLeaks" darbuotojui į rankas.

3. Informatorius įveda duomenis interneto kavinėje, koduodamas juos SSL metodu (SSL - Secure Sockets Layer), ir perduoda į "WikiLeaks" serverį.

4. Informatorius įveda duomenis į savo kompiuterį per "Tor" tinklą. Informacijos šaltinis įslaptinamas ir pasiklausymas apsunkinamas.

Slapti dokumentai suskaidomi į duomenų paketus, šie išsiuntinėjami į viso pasaulio serverius ir tik gavėjo kompiuteryje vėl sujungiami. "WikiLeaks" tinklalapis pasiekiamas šimtais interneto adresų, prieš tai jo darbuotojams pašalinus visus skaitmeninius pėdsakus, pagal kuriuos galima būtų atsekti dokumentų kilmę. Redakcijos iš "WikiLeaks" gauna "išvalytus" dokumentus ir atlieka žurnalistinį tyrimą.

Pirmieji "WikiLieaks" vartotojai buvo kinų disidentai bei kritikuojantys režimą programišiai. 2006 metais "WikiLeaks" įsikūrė gelsvame Melburno Karltono studentų kvartalo namelyje. "Tame sename name buvo tiek kompiuterių, kad visada viešpatavo chaosas, priešgaisrinės signalizacijos įranga perdegė, kai kuriuose kambariuose neatsidarė langai. Net vonia buvo užversta įvairia technika. Julianas subūrė draugus ir kolegas - programuotojus, vertėjus, kodavimo ekspertus. "Jie jautėsi tarsi Dovydas, kovojantis su Galiotu", - pasakojo buvusi to namo gyventoja. Pats J.Assange'as nesitraukdavo nuo kompiuterio, piktindamasis, kad žmogaus organizmas reikalauja maisto. Jis valgydavo tik kas antrą dieną.

Su senais draugais J.Assange'as bendrauja labai paslaptingai - turi būti išjungti mobilieji telefonai, geriausia išimti bateriją. Susitinkama ant gatvės kampo ar atviroje vietoje, kalbama pašnibždomis. Niekas į jį nesikreipia tikruoju vardu. "Sąmokslininkų" nerimas dažnai perauga į paranoją.

Neseniai duodamas interviu J.Assange'o sūnus Danielas pareiškė niekada netikėjęs, kad "WikiLeaks" patirs sėkmę, nes "tai buvo juokinga idėja". Danielas - gabus programuotojas. Kai prieš porą metų tėvas mėgino jį prisivilioti dirbti "WikiLeaks", sūnus atsisakė. Nuo tada Danielas su tėvu nesikalbėjo.

J.Assange'as naudojasi žmonėmis tol, kol jie jam naudingi, po to išmeta. "Aš - šios organizacijos širdis ir siela, jos įkūrėjas, teoretikas, spaudos atstovas, svarbiausias programuotojas, organizatorius, finansininkas ir t. t. Jei tau tai nepatinka, dink iš čia", - pareiškė J.Assange'as "WikiLeaks" aktyvistui iš Islandijos Herbertui Snorrasonui. Šis taip ir padarė. Kiti pasakoja, kad su Bosu labai sunku bendrauti - tiek telefonu, tiek elektroniniu paštu, tiek kalbant asmeniškai. H.Snorrasonas vokiečių žurnalistui guodėsi: "Esu anarchistas, man nereikia sakyti, ką turiu daryti. Kai "WikiLeaks" ėmė virsti bolševikų partijos veidrodžiu, pasitraukiau. Assange'as man primena Leniną - viską daro pats, nes mano, kad kitiems nepavyks. Jo manija kontroliuoti atstumia kompetentingus ir motyvuotus žmones."

H.Snorrasonas pasipiktino, kai liepos mėnesį "WikiLeaks" paskelbė itin slaptus JAV kariuomenės dokumentus apie karą Afganistane, 15 tūkst. dokumentų pasilaikydamas, nes tai galėjo kelti pavojų žmonių gyvybei. "Tikrinome kiekvieną prakeiktą žodį, kiekvieną eilutę. Ištrynėme viską, kas galėtų išduoti žmones. Tie 15 tūkst. dokumentų guli be naudos tik todėl, kad jis taip nusprendė. Jokios pagarbos mūsų šaltiniui ir padėjėjams", - piktinosi islandas. Kalbama, kad "WikiLeaks" viduje vyksta įnirtingos diskusijos, net gresia skilimas, kad nėra sistemos, kuri padėtų filtruoti sukauptus milžiniškus duomenų kiekius ir skatintų planingą "WikiLeaks" plėtrą. Tik J.Assange'as nemato jokių problemų.

Švedijos įvykiai - tik susikaupusių problemų šešėlis. Rugpjūčio 13 dieną Julianas pasimylėjo su 31 metų švedų socialdemokrate Anna A., po keturių dienų - su 27-erių Sofia W., su kuria susipažino seminare ir kuri, kaip vėliau paaiškėjo, yra pirmosios pažįstama. Moterys pasipiktino, kad jis reikalavo mylėtis be prezervatyvo, todėl galėjo jas užkrėsti. Prasidėjo teismų bufonada: buvo išduotas australo suėmimo orderis, po to panaikintas, po to vėl išduotas. Iš pradžių J.Assange'as kaltintas išprievartavimu, vėliau - lytiniu priekabiavimu, paskui - vėl išprievartavimu. Žiniasklaida spėliojo, ar tai slaptųjų tarnybų operacija, ar nesusipratimas?

J.Assange'o bendražygis vokietis Danielis Domscheitas-Bergas pokalbių svetainėje drįso pareikšti: "Tu nesi kieno nors karalius ar Dievas." Atsako laukti nereikėjo - J.Assange'as tuoj pat jį atleido. Buvę kolegos mano, kad jis tapo toks, kaip tie, su kuriais kovoja. Tik jam priklauso visa informacija, kurią jis viešina saujelėmis. H.Snorassonas nelinkęs kritikuoti savo buvusio vado, tik liūdnai sako: "Bijau, kad "WikiLeaks" stovi prie bedugnės krašto." D.Domscheitas-Bergas paskelbė su bendraminčiais, tarp kurių - ir J.Assange'o atstumtieji, steigsiąs kitą demaskavimų bendrovę. Jis ketina išleisti kritišką knygą "WikiLeaks" iš vidaus". Vokietis įsitikinęs, kad J.Assange'as pralaimėjo, nors šiuo metu jis - popžvaigždė. Užtat jo idėja gyvuos ilgai.

 

Parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"