Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
PASAULIS

Nepriklausomą Škotiją meta už borto

2013 12 03 6:00
A.Salmondas ir ministro pavaduotoja Nicola Sturgeon rankose laiko ataskaitą "Škotijos ateitis", kuria remdamasi Škotija žengs nepriklausomybės link. AFP/Scanpix nuotrauka

Praėjusią savaitę Ispanijos premjeras Mariano Rajoy pareiškė, kad Škotija, atsiskyrusi nuo Jungtinės Karalystės, automatiškai neturėtų tapti Europos Sąjungos (ES) nare - naujajai valstybei reikėtų iš naujo stoti į Bendriją. Ispanijos vadovų nuomonę palaiko nemažai ES narių. Ši Europos šalių pozicija referendumui dėl nepriklausomybės besirengiantiems škotams kelia gana didelį nerimą.

Jei regionas nusprendžia atsiskirti nuo ES narės ir tampa nepriklausoma valstybe, jis, anot M.Rajoy, lieka už Bendrijos sienų. Tik pritarus visoms 28 ES šalims teritorija vėl galėtų įsilieti į didžiąją Europos šeimą. “Norėčiau, kad Škotijos valdžia savo regiono gyventojams aiškiai išdėstytų, kokios pasekmės jų laukia atsiskyrus, – per spaudos konferenciją kalbėjo M.Rajoy. – Esu įsitikinęs, jog atsiskyręs regionas turėtų iš naujo pereiti visus priėmimo į ES etapus.”

Ispanijos premjero nuomonė sutampa su bendra ES pozicija. Škotijai niekas pagalių į ratus nekaišioja, bet ir pernelyg nedžiūgauja dėl secesinių jos ambicijų. Elkitės kaip norite, tačiau lengvai gauti ES paramos nepavyks – tokia nuostata škotų atžvilgiu vyrauja Bendrijoje.

Bus laiko susitvarkyti

Tuo metu Škotijos valdžios atstovai tikisi, kad jiems bus leista be pertraukos tęsti narystę ES klube. Škotų nuomone, jei 2014 metais per referendumą būtų nubalsuota už atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės, jų lauktų 18 mėnesių pereinamasis laikotarpis, per kurį šalis galėtų sutvarkyti visus neaiškumus dėl tolesnės narystės.

“Jei škotai balsuos už nepriklausomybę, ji įsigalios tik 2016-aisiais. Vadinasi, turėsime laiko susitvarkyti ir narystės ES reikalus, – kalbėjo Škotijos finansų sekretorius Johnas Swinney. – Galėsime tai padaryti dar būdami Bendrijos nariai.” Kiti škotų politikai kalba, kad nepriklausomybę paskelbusios šalies narystė ES turėtų būti pratęsta automatiškai, tad jokių diskusijų net ir dėl laikino Škotijos pašalinimo iš Bendrijos neturėtų kilti.

Bando įtikinti tautą

Neseniai Škotijos pirmojo ministro Alexo Salmondo administracija pristatė dokumentą, pavadintą “Škotijos ateitis” ("Scotland’s future"). Šioje ataskaitoje pateikiamos teisinės ir administracinės gairės, kuriomis šalis vadovautųsi vykstant atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės procesui. Dokumente nemažai dėmesio skiriama Škotijos santykiams su ES. Ataskaitoje pabrėžiamos trys pagrindinės priežastys, kodėl Škotija turi likti Europos Sąjungoje.

Visų pirma, ji 4 dešimtmečius buvo neatsiejama Bendrijos dalis. Antra, išmesti Škotiją už borto būtų ekonomiškai nenaudinga ne tik atsiskyrusiai valstybei, bet ir pačiai ES. Trečia, šalies narystės Bendrijoje sustabdymas prieštarautų škotų demokratiškai pareikštam pageidavimui būti Europos Sąjungoje.

Škotų valdžia bando įtikinti tautą, jog teigiamas referendumo rezultatas nepakenks Škotijos narystei ES. Jos atstovų teigimu, atsiskyrimo atveju nė pati Jungtinė Karalystė neprieštarautų, kad Škotijos narystė ES būtų pratęsta automatiškai. Nors Ispanijos premjeras neatskleidė, ar jo šalis balsuotų prieš nepriklausomos Škotijos narystę ES, ar už, M.Rajoy žodžiai sudrumstė valdžios pozicija patikėjusių škotų ramybę.

Maskuoja vidaus problemas

M.Rajoy ne be priežasties susirūpino nepriklausomybę siekiančios paskelbti Škotijos likimu. Ispanijos premjero kalbos apie šalies, norinčios atsiskirti nuo Jungtinės Karalystės, perspektyvas aiškiai slepia kitą, jam pačiam daug artimesnę problemą.

Išsakydamas griežtą poziciją Škotijos atžvilgiu M.Rajoy tarsi netiesiogiai kreipėsi į secesijos siekiantį Ispanijos Katalonijos regioną. Katalonai nori sekti škotų pavyzdžiu. Jie tikisi taip pat netrukus surengti gyventojų balsavimą dėl nepriklausomybės.

Centrinė Ispanijos valdžia nepritaria bet kokiai katalonų iniciatyvai dėl nepriklausomybės. M.Rajoy griežtai pasisako prieš galimybę Katalonijoje surengti panašų referendumą. Katalonai savo ruožtu nepaiso centrinės valdžios reikalavimų ir žada dar šiemet paskelbti tikslią referendumo datą.

Pabrėžia skirtumus

Škotams nenaudinga būti lyginamiems su katalonais. Škotijos valdžia, atsakydama į Ispanijos premjero pareikštą nuomonę, aiškiai pabrėžė jų ir katalonų padėties skirtumus. “Edinburgo susitarimas tiksliai nusako procesą, kuriuo Škotijoje galėtų būti įtvirtinta nepriklausomybė. Jame įvardijamas ir Jungtinės Karalystės valdžios sutikimas gerbti referendumo rezultatus bei pritarti škotų tautos pasirinkimui”, – tvirtino škotų išrinktieji.

Ispanijos valdžia dėl panašaus susitarimo su katalonais nesileidžia į jokias kalbas. Galima teigti, jog škotai savo kelyje nepriklausomybės link yra pažengę kur kas toliau, nei dar tik įsibėgėti bandantys katalonai. Jiems šių skirtumų akcentavimas visiškai nepatinka. Tačiau tokia pozicija naudinga tiek M.Rajoy, tiek toliau savo keliu ryžtingai siekiantiems judėti škotams.

Parengė GABIJA LUKŠAITĖ

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"