Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
PASAULIS

Svetingas Alžyras priglaudė pabėgėlius

2011 08 31 0:00
Pabėgę M.Gaddafi šeimos nariai (iš kairės): žmona Safiya, sūnūs Hannibalas ir Mohammedas, duktė Aisha.
Užsienio spaudos nuotraukos

Tarp Alžyro ir naujosios Libijos vyriausybės įsižiebė nesantaikos kibirkštis. Libijos sukilėliai reikalauja, kad kaimynai išduotų pulkininko Muammaro Gaddafi žmoną ir tris vaikus, kurie dykuma, skiriančia dvi valstybes, pabėgo iš savo šalies, o duktė net Alžyre pagimdė vaiką.

Libijos sukilėlius labai supykdė alžyriečių paskelbta žinia, kad M.Gaddafi žmona Safiya, sūnūs Hannibalas ir Mohammedas bei duktė Aisha užvakar rytą kirto sieną. Jie pirmieji iš M.Gaddafi giminės drįso taip drastiškai pasielgti ir sukilėlių suformuota Pereinamoji nacionalinė taryba pradėjo reikalauti jų ekstradicijos. Anot libių, Alžyro sprendimas priimti M.Gaddafi šeimos narius yra "karingas veiksmas, prieštaraujantis Libijos liaudies valiai". Sukilėlius jau anksčiau buvo pasiekusios žinios apie galimą pabėgimą, tačiau tuomet kaimynai paneigė leidę šešiems šarvuotiems automobiliams kirsti valstybės sieną. Alžyro valdžia iki šiol nepripažįsta sukilėlių Pereinamosios nacionalinės tarybos ir su nerimu stebi pastaruosius šešių mėnesių įvykius. "Jie buvo priimti dėl humanistinių priežasčių. Turėkite omenyje mūsų kultūroje puoselėjamą šventą svetingumo taisyklę, mes jaučiame pareigą suteikti pagalbą visiems, ypač dykumų krašte", - sakė Alžyro ambasadorius prie Jungtinių Tautų Mouradas Benmehidi. Be to, alžyriečiai žada parūpinti pabėgėliams, kurių Libijoje lauktų teismas, leidimą, kad juos priimtų "trečioji šalis".

Tačiau kilus diplomatiniam ginčui, Alžyras ėmė svarstyti galimybę uždaryti pietinę savo sieną su Libija, kur esą susidarė pavojinga padėtis.

Tuo metu pabėgusi M.Gaddafi duktė Aisha, turinti Libijos armijos generolo leitenanto laipsnį, vakar Alžyre pagimdė mergaitę. "Aisha pagimdė ankstyvą rytą. Ji susilaukė mergaitės. Mama ir duktė jaučiasi gerai", - pranešė vienas Alžyro pareigūnas. Mergaitės gimimą Aisha vadina atpildu, mat vienas jos vaikas balandį žuvo per NATO antskrydžius.

Žuvo sūnus?

Sukilėliai skelbia šiomis dienomis atradę keturias masines kapavietes. Manoma, kad jose atgulė M.Gaddafi armijos kareiviai, nepanorę kovoti už diktatorių. Šiuo metu sukilėlių pajėgos mėgina įveikti saujelę M.Gaddafi šalininkų, be to, ruošiasi mūšiui gimtajame M.Gaddafi mieste Sirte. Kur yra pats 41 metus šalį valdęs diktatorius - nežinoma. Libijos sukilėliai pulkininko pajėgoms iškėlė ultimatumą iki šeštadienio pasiduoti, jei tai nebus padaryta, prasidės puolimas.

Sukilėliai taip pat paskelbė, kad mūšyje žuvo diktatoriaus sūnus Khamis, vadovavęs elitinei armijos brigadai, kuri liko ištikima Libijos lyderiui. Sukilėliams praėjusį šeštadienį pavyko užimti šios brigados bazę. Joje buvo rasta masinė kapavietė su maždaug 50 apanglėjusių lavonų.

Manoma, kad tą patį šeštadienį 28 metų Khamis žuvo per kryžminę ugnį. Sukilėliai užpuolė koloną, kurioje važiavo ir keli naujutėlaičiai mersedesai. Mūšio metu visi automobiliai su juose buvusiais žmonėmis buvo sudeginti, be to, vėliau į nelaisvę paimti kareiviai tvirtino esantys Khamio asmens sargybiniai. Manoma, kad tame pačiame mūšyje žuvo ir M.Gaddafi svainis, slaptosios tarnybos vadas Abdullah al-Sanussi. Tačiau kol kas nesiryžtama oficialiai skelbti žinios, kad jauniausias pulkininko sūnus Khamis tikrai žuvo, nes prieš kurį laiką jau buvo klaidingai pranešta apie jo žūtį per oro antskrydį. Be to, šį mėnesį sukilėliai buvo pranešę, kad žymiausias M.Gaddafi sūnus Saifas al-Islamas areštuotas, nors tai buvo netiesa. Sukilėliai mano, kad M.Gaddafi gali tebesislapstyti kažkur aplink Tripolį.

Ginklai tiekiami be perstojo

Tuo metu britų dienraštis "The Times" atliko tyrimą, pagal kurį paaiškėjo, kad britų ginklų eksportuotojai gerokai pasipelnė iš Libijos konflikto ir Arabų pavasario. 2011-aisiais per pirmąjį pusmetį Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos valstybėms jie pardavė trečdaliu daugiau ginklų, negu per tą patį laikotarpį 2010 metais. Vasario-birželio mėnesiais į Libiją, Bahreiną, Saudo Arabiją ir kitas valstybes eksportuota ginklų už 30,5 mln. svarų. Jungtinė Karalystė dar vasarį pažadėjo peržiūrėti visą ginklų eksportą į šį neramų regioną - buvo sustabdyta 160 eksporto licencijų. Tačiau nepaisant pažadų, Vidurio Rytus pasiekė įvairi amunicija, tarp jų šratiniai, automatiniai ir snaiperiams skirti šautuvai. Tebegalioja apie 600 ginklų eksporto licenzijų. Britai vis dar aprūpina ginklais Bahreiną, nors buvo nerimauta, kad jais žudomi protestuotojai. Tebegalioja ir licenzija Egiptui, pagal kurią turi būti pristatyta ginklų už 3,3 mln. svarų, nors Vokietija ir Prancūziją jų eksportą nutraukė dar vasarį. Tą patį mėnesį Libiją pasiekė 60 tūkst. ginklų. Įsiplieskus konfliktui ginklų gamintojai susitiko su britų diplomatais, dirbančiais šiame neramiame regione, ir aptarė "eksporto galimybes". Tuo metu Prancūzija ir Kataras atvirai prisipažino tiekusios ginklus libių sukilėliams ir taip pažeidusios Jungtinių Tautų draudimą eksportuoti ginklus į šias šalis.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"