LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
SOČIS 2014

Penkiolika viltingų T.Kaukėno šūvių

Ketvirtadienį T.Kaukėnas savo gerbėjams dovanojo šventę.
Ketvirtadienį T.Kaukėnas savo gerbėjams dovanojo šventę. AFP/Scanpix nuotrauka

Žiemos olimpinių žaidynių debiutantai – slidininkė Ingrida Ardišauskaitė ir biatlonininkas Tomas Kaukėnas – ketvirtadienį baigė savo pasirodymą Sočio olimpiadoje. Tomas su žaidynėmis atsisveikino pakiliai, nes paskutinėje rungtyje užėmė 23 vietą - gerokai aukštesnę, nei jam buvo planuota.

Ilgiausioje biatlono distancijoje – asmeninėse 20 km lenktynėse – kovojęs 23 metų T.Kaukėnas, kurį treniruoja Aurimas Bučelis, taikliu šaudymu prikaustė TV kamerų dėmesį. Dešimtas startavęs lietuvis trijuose ugnies ruožuose numušė visus 15 taikinių. Įveikęs 16 km Tomas buvo pirmas, tačiau jo dar laukė paskutinė šūvių serija stovint.

Lietuvis aplenkė O.E.Bjoerndaleną

20 km asmeninėse lenktynėse nereikia įveikti baudos ratų. Netaiklus šūvis biatlonininkui kainuoja vieną minutę, todėl šioje rungtyje šaudymas itin svarbus.

Biatlono aistruoliai sulaikę kvapą laukė paskutinių T.Kaukėno šūvių. Deja. Trys iš penkių lėkė pro šalį ir palaidojo viltis išvysti lietuvį tarp lyderių.

Auksą iškovojo prancūzas Martinas Fourcade, jis gavo tik 1 baudos minutę ir 20 km įveikė per 49:31,7. Sidabras atiteko vokiečiui Erikui Lesserui (atsiliko 12,2 sek.; 0 baudos minučių), bronza – rusui Jevgenijui Garaničevui (+34,5; 1).

T.Kaukėno rezultatas – 52:38,9 min. Tai - 23 vieta tarp 89 biatlonininkų. Tokią pat vietą asmeninėse lenktynėse jis užėmė ir 2013 metų pasaulio čempionate. Tai yra aukščiausia Tomo užimta vieta šioje rungtyje per karjerą.

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) biatlonininkui kėlė tikslą Sočyje užimti 30-40 vietą. Užduotis įvykdyta su kaupu. Juolab ketvirtadienį T.Kaukėnas aplenkė biatlono legendą norvegą Ole Einarą Bjoerndaleną, kuris šaudykloje nepataikė 4 kartus ir finišavo tik 34-as.

Jei lietuvis būtų nė sykio neprašovęs, stovėtų ant prizininkų pakylos su sidabro medaliu! Jei šaudykloje būtų suklydęs tik sykį, būtų buvęs aštuntas!

„Po finišo žiūrėjau į švieslentę ir verkiau“, – apmaudo neslėpė T.Kaukėnas. Jis negalėjo paaiškinti, kas atsitiko ketvirtame šaudymo ruože: „Daug kartų gyvenime man taip buvo. Stoviu šaudykloje ir negaliu savęs kontroliuoti – viską darau kaip ir anksčiau, bet rankos neklauso, pirštai nesiklauso.“

T.Kaukėnui tai buvo trečias startas olimpinėse žaidynėse. 10 km sprinte jis buvo 48-as, o 12,5 km persekiojimo lenktynėse pakilo 8 laipteliais ir užėmė 40 vietą.

Kiek leido jėgos

I.Ardišauskaitė 10 km distancijoje klasikiniu stiliumi varžėsi su 74 slidininkėmis. Būtent šioje rungtyje 1988 metų Kalgario olimpinėse žaidynėse aukso medalį iškovojo Vida Vencienė, kuri dabar yra mūsų olimpinės rinktinės misijos vadovė.

I.Ardišauskaitė stebuklų neparodė – 21-erių atletė aplenkė aštuonias varžoves (Togo, Vengrijos, Mongolijos, Moldovos, Bosnijos ir Hercegovinos, Irano, Mekedonijos bei Serbijos slidininkes) ir finišavo 67-a. 10 km lietuvė nušliuožė per 36:52,1.

Nuo čempione tapusios 31 metų lenkės Justynos Kowalczyk mūsiškė atsiliko 8:34,3. J.Kowalczyk tai buvo jau penktas olimpinis medalis. Prieš ketverius metus Vankuveryje ji tapo čempione 30 km bendro starto lenktynėse, iškovojo sidabrą sprinte ir bronzą skiatlone, o 2006-aisiais Turine buvo trečia 30 km bendro starto lenktynėse.

Sidabro medalį 10 km lenktynėse pelnė čempionės titulą gynusi švedė Charlotte Kalla (atsiliko 18,4 sek.), bronzos - pasaulio čempionė norvegė Therese Johaug (+28,3 sek.).

Baigusi lenktynes I.Ardišauskaitė prisipažino, jog kovoti buvo labai sunku. Pasak jos, karštis ir sausas oras sunkino kvėpavimą. Be to, saulės nutviekstose Krasnaja Polianos trasos vietose buvo ne sniegas, o pliurzė.

I.Ardišauskaitei tai buvo antras egzaminas olimpiadoje. Sprinto rungtyje laisvuoju stiliumi uteniškė aplenkė penkias varžoves ir liko 62-a. O skiatlono rungtyje (7,5 km klasikiniu stiliumi ir 7,5 km laisvuoju) mergina nestartavo, nes, perskaičiavus Tarptautinės slidinėjimo federacijos reitingo taškus, lietuvei jų pritrūko.

LTOK Ingridai planavo 40-50 vietą. Apibendrindama pasirodymą Sočyje slidininkė tikino padariusi viską, ką galėjusi. „Tai pirmosios mano olimpinės žaidynės, todėl nelabai ir buvo galima tikėtis stebuklų“, – sakė I.Ardišauskaitė.