Čekui - "nenugalimieji" šachmatai

2010 11 29 0:00
A.Karpovas demonstruoja nepargriaunamas šachmatų figūras.
Petro Malūko nuotrauka

Lietuvos šachmatų patriarchui Vladui Mikėnui skirtą tarptautinį šachmatų turnyrą laimėjo Čekijos atstovas Davidas Navara.

Vilniaus Rotušėje vykusiame finale aukščiausią ELO koeficientą turėjęs 25-erių tarptautinis didmeistris D.Navara surinko 3,5 taško iš 5 galimų ir tapo nugalėtoju. Jam teko 5000 litų premija.

Festivalio prizininkai

Norą varžytis pareiškė per 200 sportininkų, o finaliniame turnyre kovojo šeši dalyviai. Čekas tik pagal papildomus rodiklius aplenkė taip pat 3,5 taško surinkusį tarptautinį didmeistrį rusą Aleksandrą Šimanovą (2516). Trečiąją vietą užėmė pustaškiu nuo nugalėtojo atsilikęs Slovėnijai atstovaujantis Aleksandras Beliavskis (2632).

Ketvirtas (2,5 tšk.) liko Lietuvos didmeistris Darius Zagorskis (2497), penktas (1,5) - Čekijai atstovaujantis latvis Igoris Rausis (2482), šeštas (1 tšk.) - pajėgiausias Lietuvos šachmatininkas Eduardas Rozentalis (2596).

Sekmadienį taip pat vyko atvirasis Lietuvos "Žaibo" šachmatų čempionatas. Jį laimėjo baltarusis Sergejus Azarovas (2601), surinkęs 8 taškus iš 9 galimų. Antrąją vietą, surinkęs taip pat 8 taškus, užėmė plungiškis Vaidas Šetkauskas (2247), trečiąją, pelnęs 7,5 taško, - Andrejus Žigalka (2570) iš Baltarusijos.

Pagerbė ilgametį draugą

Į turnyrą, skirtą V.Mikėno šimtosioms gimimo metinėms paminėti, atvykęs vienas žymiausių visų laikų pasaulio šachmatininkų - dvyliktasis pasaulio čempionas Anatolijus Karpovas - Čekijos sportininkui D.Navarai įteikė savo ne vieną tūkstantį eurų kainuojančius patentuotus "nenugalimuosius" šachmatus.

A.Karpovo šachmatai pagaminti iš brangaus medžio, o figūrų svorio centras subalansuotas taip, kad jie negriūva.

Į Vilnių buvo kviečiama ir kita šachmatų garsenybė - Garis Kasparovas, tačiau jis vieši JAV ir atvykti negalėjo. Sveikinimus turnyro dalyviams jis atsiuntė internetu.

Pagrindinė A.Karpovo misija Vilniuje - pagerbti buvusį ilgametį draugą V.Mikėną. Juos siejo ne tik draugystė, bet ir bendras pomėgis - filatelija.

Pasaulio čempionas kadaise žaidė garsiuosius mačus su G.Kasparovu, o toms partijoms teisėjavo V.Mikėnas.

"V.Mikėnas buvo unikalus žmogus, nes matė visus planetos čempionus, išskyrus pirmąjį", - sakė A.Karpovas.

Šachmatų regresas

A.Karpovas - dvylikos universitetų ir institutų garbės daktaras, profesorius, jau 12 metų UNICEF geros valios ambasadorius - šeštadienį susitiko su žurnalistais. Per pokalbį garbus svečias papasakojo apie šiemet vykusius Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) prezidento rinkimus, kuriuos laimėjo Kirsanas Iliumžinovas.

Su G.Kasparovu netikėtai susidraugavęs ir į prezidentus balotiravęsis A.Karpovas teigė, jog pergalę būtų šventęs tik tuo atveju, jei būtų balsavę šachmatų mėgėjai: "Tada būčiau surinkęs 98 proc. balsų."

Dvyliktasis iš trylikos pasaulio čempionų apgailestavo, kad šachmatai pasaulyje prarado turėtas pozicijas. Pasak jo, prieš porą dešimtmečių, kai dėl titulo varžėsi su G.Kasparovu, šachmatai populiarumu lenkė tenisą, golfą ir galėjo konkuruoti su futbolu. Dabar minėtos sporto šakos tapo labai populiarios, o šachmatai liko stovėti vietoje.