Čempionato pradžia - lyg košmaras

2006 08 21 0:00
Arvydas Macijauskas puikiai žaidė per mačą su turkais, tačiau per rungtynes su graikais nerado vietos aikštėje.

Pasaulio krepšinio čempionatą Japonijoje lietuviai pradėjo dviem skaudžiais pralaimėjimais - daug vaikiškų klaidų dariusi Lietuvos rinktinė 74:76 nusileido turkams ir 76:81 po pratęsimo pralaimėjo graikams. Pralaimėjimai labai sukomplikavo lietuvių galimybes patekti į aštuntfinalį, nors Lietuvos rinktinės treneris Antanas Sireika tiki, kad komanda yra pajėgi laimėti visas trejas likusias C grupės rungtynes.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pasaulio čempionatą Japonijoje pradėjo dviem skaudžiais pralaimėjimais. Per pirmąjį mačą lietuviai po atkaklios ir permainingos kovos 74:76 nusileido turkams, o vakar po pratęsimo 76:81 turėjo pripažinti Europos čempionų graikų pranašumą.

Paskutinė ataka buvo suplanuota kitaip

Abejos lietuvių pralaimėtos rungtynės buvo ir panašios, ir skirtingos. Per abu mačus lietuviai buvo įgiję 6 taškų pranašumą, tačiau per kelias minutes leisdavo varžovams atkurti pusiausvyrą.

Itin tragiškai lietuviams susiklostė abiejų mačų pabaiga. Per rungtynes su turkais lietuviai buvo atsilikę 2 taškų skirtumu (74:76) ir turėjo pakankamai laiko surengti paskutinę ataką. Deja, laisvas iš toli atakavęs Giedrius Gustas nepataikė. Per mačą su graikais, ketvirto kėlinio pabaigoje esant lygiam rezultatui (69:69), lietuviai vėl turėjo kamuolį savo rankose, bet per kelias sekundes jį prarado ir padovanojo graikams šansą išplėšti pergalę. Varžovai paskutinėmis ketvirto kėlinio sekundėmis laisvi metė tritaškį, bet nepataikė. Tačiau per pratęsimą, ne be pačių lietuvių "pagalbos", graikai vis dėlto įrodė savo pranašumą.

Per abejas rungtynes lietuviai daugybę kartų vaikiškai klydo, kamuolį dažnai mesdavo tiesiog varžovams į rankas, kelis kartus kamuolys buvo padovanotas išmetant jį iš už galinės linijos. Tai labiausiai ir pykdė Lietuvos rinktinės gerbėjus.

Panašumų tarp šių dviejų mačų yra ir daugiau. Lietuviai pirmą kartą per oficialias rungtynes pralaimėjo ir graikams, ir turkams, o abiejų mačų pabaigoje klydo dvejas itin skirtingai rungtynes sužaidęs Arvydas Macijauskas. Per mačą su turkais Lietuvos rinktinės gynėjas žaidė labai naudingai. Tikslą pasiekė 4 iš 7 jo tritaškių, o per 27 minutes Macijauskas pelnė 24 taškus ir aikštelę paliko vos kartą suklydęs. Vis dėlto geriausios gynėjo rungtynės per pastarąjį mėnesį Lietuvos rinktinei pergalės iškovoti nepadėjo.

"Pralaimėjome labai apmaudžiai. Pirmiausia kaltinu save, nes tie žaidėjai, kuriais pasitikėjau, neįvykdė užduočių. Puldami mes atrodėme silpnai. Dėl to labiausiai kaltinu save", - po mačo su turkais tvirtino Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Antanas Sireika.

Jis pridūrė, kad per paskutinę ataką kamuolį turėjęs Gustas, atsidengus Macijauskui, privalėjo sudaryti jam progą atakuoti krepšį. Kitu atveju kamuolys turėjo būti perduotas aukštaūgiams po krepšiu. O Gustas kamuolį perdavė tarp dviejų varžovų įstrigusiam Macijauskui, ir lietuvių planas sužlugo.

Neatsirado lyderio

Per rungtynes su graikais lietuviai žaidė šiek tiek sėkmingiau, tačiau šį kartą komandai pritrūko lyderio, lemiamu momentu galinčio imtis iniciatyvos. Trečiojo kėlinio pradžioje Lietuvos rinktinei po Dariaus Songailos dvitaškio metimo ir varžovo pražangos buvo pavykę įgyti 10 taškų pranašumą (48:38), tačiau netrukus 10 taškų be atsako surinkę graikai išlygino, o vėliau ir persvėrė rezultatą.

"Būna sunkių minučių, kai reikia žmogaus, galinčio imtis iniciatyvos ir nebijančio atakuoti. Mes to tikėjomės iš Macijausko, tačiau ką jis padarė, matėte patys. Tai nepaaiškinami dalykai. Aš jo nekaltinu, jis stengiasi, tačiau galbūt perdegė", - analizavo pralaimėjimą graikams Sireika.

Per rungtynes su graikais Macijauskas nerado vietos aikštėje. Gynėjas pataikė tik 2 iš 11 metimų, suklydo net 7 kartus. Net du kartus Macijauskas suklydo rungtynių pabaigoje - iki pratęsimo pabaigos likus žaisti 22 sek., gynėjas, būdamas visiškai laisvas, nepataikė tritaškio metimo. Lietuvos rinktinei skubiai prasižengus ir graikams pataikius dvi baudas (79:76) lietuviai paskutinei atakai turėjo 18 sekundžių, tačiau nepraėjus nė pusei šio laiko Macijausko desperatiškas tritaškis metimas per dviejų varžovų rankas net nesiekė lanko, o kamuolį atkovoję graikai užsitikrino pergalę.

"Aš buvau labai nusivylęs, kai sužinojau, kad į Japoniją nevyks Ramūnas Šiškauskas. Žinau, ką pernai komandai reiškė Šiškauskas, žinau jo galimybes. Maniau, kad Macijauskas bus ištroškęs žaisti, bus aštrus, kaip buvome įpratę jį matyti. Dabar atrodo, kad jis praradęs jausmą, kur reikia varytis kamuolį, ką reikia daryti vienu ar kitu atveju: atakuoti krepšį ar geriau perduoti kamuolį", - svarstė Sireika.

Paklaustas, ar nebūtų geriau Macijauską kartais ilgiau laikyti ant atsarginių žaidėjų suolo, treneris skėstelėjo rankomis: "Dideli kamuolio juk nepasivarinės".

Vis dėlto treneris nenorėjo sutikti, kad į Japoniją reikėjo vežtis dar vieną gynėją, o ne, pavyzdžiui, su turkais visai nežaidusį Paulių Jankūną.

Stengsis pamiršti pralaimėjimus

Sireika teigė, kad komandai vis kažko pritrūksta, tačiau vylėsi, kad ji dar parodys, ką sugeba. "Aš tikiu, kad komanda gali sužaisti geriau. Galima nepataikyti, tačiau negalima klysti po 25 kartus", - sakė Lietuvos rinktinės strategas.

Treneris džiaugėsi sėkmingu Songailos žaidimu bei solidžiai rungtyniavusiu Mantu Kalniečiu. Pastarasis per rungtynes su turkais aikštelėje praleido 9 minutes, o per mačą su graikais žaidė dvigubai ilgiau. "Net turėdamas nedaug patirties, jis atrodė gana solidžiai, nors keletą kartų ir suklydo", - devyniolikmetį įžaidėją gyrė Sireika.

Pasak trenerio, komanda stengsis kuo greičiau pamiršti pralaimėjimus ir laimėti likusias rungtynes. Šiandien C grupėje poilsio diena. Lietuvos rinktinė po vienintelės šios dienos treniruotės keliaus prie vandenyno, kur turės galimybę išsimaudyti.

"Dar liko trejos rungtynės, todėl niekas neprarasta. Reikia pamiršti šiuos pralaimėjimus ir kovoti toliau", - po mačo su graikais teigė Simas Jasaitis. Jis vienintelis iš žaidėjų šnektelėjo su žurnalistais. Kiti Lietuvos rinktinės nariai po pralaimėjimo graikams buvo tarsi žemę pardavę.

Rytoj lietuviai rungtyniaus su Kataro ekipa, kuri šeštadienį ilgai pirmavo prieš graikus. Mačui su Kataro rinktine lietuviai rengsis labai rimtai.

"Čia yra sportas. Nuo pralaimėjimų niekas neapdraustas. Nigerija laimi prieš serbus, pralaimi prieš Venesuelą, kuri pralaimėjo Libanui. Tai ką, Libanas nugalės Serbiją ir Juodkalniją? Galima išvesti visokių teorijų, tačiau žaisti moka visi. Prisiminkime, kaip visi "nurašinėjo" Katarą, tačiau jie pirmavo prieš graikus 16 taškų skirtumu. Liko trejos rungtynės, stengsimės jas laimėti, nesvarbu, būsime ketvirtoje ar kitoje vietoje. Liks vienos rungtynės, stengsimės laimėti ir jas", - žadėjo Sireika.

Žvilgsnis iš šalies

Tartu "Rock" vyriausiasis treneris Algirdas Brazys: "Vienas pagrindinių veiksnių, lėmusių Lietuvos rinktinės pralaimėjimus, - klaidų gausa. Be to, neturime gero įžaidėjo, o komandos žaidimas prasideda nuo "galvos". Mūsų įžaidėjai jauni, perspektyvūs, bet nesugeba gerai žaisti. Seniau komandai galėdavo vadovauti Mindaugas Timinskas ar Ramūnas Šiškauskas, tačiau šiandien jų nėra.

Mūsiškiams nereikia bijoti laimėti. Viena mūsų bėdų - nėra komandoje lyderio, kuris lemiamu momentu prisiimtų atsakomybę ant savo pečių. To trūksta. Per rungtynes su graikais lietuviai turėjo 10 taškų persvarą, bet išsigando ir pralaimėjo. Trūksta pasitikėjimo savo jėgomis. Vis dėlto vyrai su stipria komanda sužaidė garbingai.

Manau, nieko baisaus dar neįvyko. Tos komandos, su kuriomis dar žaisime, yra įveikiamos. Jei mes kaip lygūs su lygiais sugebame kautis su graikais, galime nugalėti per likusias varžybas grupėje. Didelės tragedijos dar nematau. Po grupės varžybų viskas prasidės iš naujo. Esu optimistas ir tikiuosi, kad lietuviai pateks į atkrintamąsias varžybas. Žaidėjams dabar sunkus metas, bet po laisvos dienos viskas turėtų susitvarkyti".