LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA

Devyniolikmečiai neria į pasaulio čempionato sūkurį

2017 07 01 6:00
Vienas rinktinės lyderių bus Tadas Sedekerskis, pernai išrinktas į Europos čempionato simbolinį penketą. FIBA nuotrauka

Nors žaidėjų dvyliktukas yra kitoks, nei treneriai tikėjosi sudarydami kandidatų sąrašą, o komanda pralaimėjo beveik visas kontrolines rungtynes, šalies devyniolikmečių vaikinų rinktinės strategas Rimantas Grigas tikino, jog nuotaikos prieš šiandien Kaire (Egiptas) prasidedantį pasaulio U19 vaikinų krepšinio čempionatą yra optimistinės.

Devynias dienas truksiančiose planetos pirmenybėse dalyvaus 16 komandų, suskirstytų į keturias grupes. Lietuviai kovos B grupėje. Šiandien 18.45 val. jie susitiks su vokiečiais, sekmadienį (21.30 val.) žais su Egipto rinktine, o liepos 4 dieną varžysis su Puerto Riko krepšininkais

Į aštuntfinalį pateks visos 16 ekipų. Šiame etape B grupės rinktinės dėl teisės kovoti ketvirtfinalyje susitiks su A grupės ketverto komandomis. Porų nugalėtojai pateks į ketvirtfinalį, o pralaimėjusieji rungtyniaus dėl 9–16 vietų.

Yra ir netekčių

Šių metų čempionatui mūsų devyniolikmečiai rengėsi mėnesį. Lietuvos vaikinų jaunimo rinktinės treneris R. Grigas į pirmąją treniruočių stovyklą planavo pakviesti 17 krepšininkų, tačiau dėl traumos prie rinktinės negalėjo prisidėti Aistis Pilauskas, todėl į kandidatų būrį buvo įtraukti du metais jaunesni krepšininkai Rokas Jakubaitis ir Dovydas Giedraitis.

Rinktinės sąrašą sudarė dauguma žaidėjų, kurie praėjusiais metais Europos aštuoniolikmečių čempionate iškovojo sidabro medalius. Tačiau yra ir netekčių: buvo nuspręsta, kad žaidėjai turi atstovauti savo amžiaus rinktinėms, todėl septyniolikmečiai Arnas Velička ir Ignas Sargiūnas šiemet atstovaus U18 rinktinei.

Rinktinėje yra ir naujų pavardžių. Tai Tadas Pažėra, kuris pernai negalėjo dalyvauti Europos pirmenybėse dėl pakeistos varžybų datos. Prisidėjo ir Eimantas Stankevičius, rungtyniaujantis Vokietijoje.

„Dabartinis dvyliktukas yra kitoks, nei galbūt galėjome tikėtis sudarydami kandidatų sąrašą, – aiškino R. Grigas. – Apmaudu ir dėl Mato Jogėlos – jam atsinaujino kojos lūžis, ir dėl Einaro Tubučio, kuris taip pat patyrė kojos traumą. Sporte tai neišvengiama, todėl džiaugiamės tuo, ką turime. Iš esmės komandos branduolys panašus į tą, kuris kovojo praėjusių metų U18 Europos čempionate, todėl tikimės sėkmingo pasirodymo.“

Kontrolinės varžybos

Rinktinės treneris pabrėžė, jog kaip visada norėjęs daugiau laiko pasirengti čempionatui, nes jis vyksta anksti, o šie metai šiai kartai buvo mokyklos baigimo metai.

„Vaikinai turėjo palikti stovyklas, grįžti namo ir laikyti egzaminus, tai, be abejo, koregavo mūsų pasirengimo planus. Nepaisant visko nuotaikos geros ir optimistinės, vaikinai dirbo sunkiai“, – prieš kelionę kalbėjo R. Grigas.

Lietuvoje treniruodamiesi jo auklėtiniai trejas kontrolines rungtynes žaidė su metais vyresniais krepšininkais, kurie šiemet varžysis Europos U 20 vaikinų čempionate. Pirmą susitikimą devyniolikmečiai pralaimėjo 58:87 (rezultatyviausiai U 19 rinktinėje žaidė Džiugas Slavinskas – 10 taškų). Per antrą akistatą devyniolikmečiai revanšavosi 80:79 (Arnoldas Kulboka – 20 tšk.), o per trečiąją vyresniesiems vėl pralaimėta 68:109 (Rokas Jokubaitis – 12 tšk.). Tuomet R. Grigas su auklėtiniais išvyko į turnyrą Prancūzijoje. Čia lietuviai 74:68 nugalėjo Ispaniją (Gytis Masiulis ir Tadas Sedekerskis – po 15 tšk.), 82:102 pralaimėjo Kanadai (A. Kulboka – 24 tšk.) ir 59:70 – Prancūzijai (A. Kulboka – 20). Paskutines draugiškas rungtynes mūsiškiai žaidė su amerikiečiais ir jiems nusileido 66:89 (G. Masiulis – 16).

Rimantas Grigas: „Vaikinai turėjo palikti stovyklas, grįžti namo ir laikyti egzaminus. Nepaisant visko nuotaikos geros ir optimistinės.“ FIBA nuotrauka

Pernykščiai išbandymai

Teisę žaisti šių metų pasaulio čempionate R. Grigo treniruojami lietuviai iškovojo praėjusių metų gruodžio mėnesį, kai Turkijoje vykusiame Europos jaunių čempionate iškovojo sidabro medalius, finale po atkaklios kovos 68:75 pripažindami bendraamžių iš Prancūzijos pranašumą. Į simbolinį geriausių čempionato žaidėjų penketą pateko ir lietuvių ekipos lyderis Tadas Sedekerskis.

Medalių galėjo ir nebūti, nes ketvirtfinalyje su Rusija lietuviai balansavo ant iškritimo ribos, tačiau kovingumas ir fantastiškas Arno Veličkos metimas nuo trijų taškų linijos sulig finaline sirena išgelbėjo Lietuvos rinktinę. Šis Arno metimas ne tik atvėrė kelią mūsų ekipai į elitinį ketvertą, bet ir užtikrino vietą šių metų 19-mečių pasaulio čempionate.

Pernai mūsų atuoniolikmečių krepšininkų situacija nebuvo paprasta. Vasarą jie stovyklavo, rengdamiesi rugpjūtį numatytoms žemyno pirmenybėms, bet tada dėl nesaugumo Turkijoje čempionatas buvo atidėtas. Jaunuoliai išsiskirstė į klubus. Pasikeitė rinktinės treneriai – iš Sauliaus Štombergo vairą perėmė R. Grigas. Vėl kartu visi žaidėjai susirinko gruodį ir po savaitės treniruočių žemyno čempionate iškovojo sidabro medalius.

Tąkart 18-mečių rinktinėje rezultatyviausiai žaidė A. Kulboka (15,7 tšk., 6,2 atk. kam.), Gytis Masiulis (15,2 tšk., 10 atk. kam.), T. Sedekerskis (14,5 tšk., 10,2 atk. kam.) ir A. Velička (11 tšk., 5,7 rez perd.).