Dramatiškiausios Europos čempionatų pergalės

2008 06 26 0:00
Šiose Europos pirmenybėse valia ir kovingumas tapo skiriamuoju Turkijos rinktinės žaidėjų bruožu.

Europos futbolo čempionatas Austrijos ir Šveicarijos stadionuose šio žaidimo mėgėjams dovanojo ne vieną įsimintiną dvikovą. Tačiau daugiausia dėmesio sulaukė Turkijos ekipos žygis. Oficialiame Europos čempionato tinklapyje euro2008.com siūloma susipažinti su įspūdingiausiomis ankstesnių turnyrų dvikovomis.

Šiose pirmenybėse kovingumo stebuklus demonstruojantys Turkijos žaidėjai jau tris kartus sugebėjo pasivyti ir pralenkti pirmaujančius varžovus.

Turkija - Čekija 3:2, grupės varžybos, Euro 2008.

"Mes niekada nepasiduodame", - pasakė Turkijos rinktinės treneris Fatihas Terimas po neįtikėtinos pergalės prieš Čekijos vienuolikę. Abejonių šiuo teiginiu nebeliko, kai turkai per paskutines 15 mačo minučių sugebėjo panaikinti dviejų įvarčių deficitą ir iškovoti pergalę, garantavusią kelialapį į turnyro ketvirtfinalį. Vakiška Čekijos vartininko Petro Čecho klaida 87-tą dvikovos minutę leido Turkijos ekipos kapitonui Nihatui Kahveci išlyginti rezultatą, o po kelių akimirkų tas pats žaidėjas neatremiamu smūgiu užtvirtino savo ekipos pergalę.

Olandija - Čekija 2:3, grupės rungtynės, Euro 2004

Prieš ketverius metus Portugalijoje Pavelo Nedvedo vedami čekai buvo atsidūrę kitoje barikadų pusėje. Dvikovoje su Olandija čekai per pirmas 20 minučių praleido du įvarčius ir balansavo ant bedugnės krašto. Tiesa, dar pirmame kėlinyje Janui Koleriui pavyko sušvelninti rezultatą, bet ilgą laiką olandų pergalė nekėlė abejonių. Čekų viltis patekti į ketvirtfinalį atgaivino taiklus Milano Barošo smūgis 71-tą rungtynių minutę, o likus kelioms minutėms iki mačo pabaigos Vladimiras Šmiceras įmušė ir pergalingą įvartį.

Prancūzija - Italija 2:1, finalas, Euro 2000

Dėl geležinės gynybos į turnyro finalą patekusi Italijos rinktinė nuo 55-os rungtynių minutės pirmavo prieš pasaulio čempionus prancūzus po Marco Delvecchio įvarčio. Visos prancūzų pastangos išlyginti rezultatą subliūkšdavo atsimušusios į gynybines italų barikadas. Paskutinėmis rungtynių minutėmis, laukdami finalinio rungtynių teisėjo švilpuko atsarginiai Italijos žaidėjai ir treneriai neslėpė savo džiaugsmo, tačiau jau baigiantis teisėjo pridėtam laikui Sylvainas Wiltordas "pramušė" italų vartininką Francesco Toldo. O 13-ą pratęsimo minutę Davidas Trezeguet pelnė pergalingą - auksinį - rungtynių įvartį, ir Europos čempionų medaliais džiaugėsi Prancūzijos rinktinės žaidėjai.

Jugoslavija - Ispanija 3:4, grupės rungtynės, Euro 2000

Šioje įspūdingoje dvikovoje dėl pirmosios vietos grupėje jugoslavai tris kartus išsiverždavo į priekį, tačiau ispanai rasdavo jėgų išlyginti rezultatą. Baigiantis rungtynėms Jugoslavija pirmavo 3:2 ir mažai kas tikėjo, jog ispanams pavyks išvengti ankstyvos kelionės namo. Tačiau jie nepalūžo. 90-tą mačo minutę Gaizka Mendieta realizavo 11 m baudinį, o dar po trijų minučių Alfonso Perezas įmušė neįtikėtiną įvartį. Ir Ispanija šventė pergalę, išvedusią juos į ketvirtfinalį.

Prancūzija - Portugalija 3:2, pusfinalis, Euro 1984

Iki pusfinalio Prancūzijos rinktinė be pasigailėjimo triuškino visus varžovus. Ir šioje dvikovoje jie pirmi išsiveržė į priekį. Pirmojo kėlinio viduryje pasižymėjo Jeanas-Francois Domerque'as ir atrodė, kad prancūzų kelias į finalą bus gana nesudėtingas. Tačiau likus 16 minučių iki rungtynių pabaigos Portugalijos rinktinės puolėjas Rui Jordao pasinaudojo prancūzų gynėjų klaida ir išlygino rezultatą, o 8-tą pratęsimo minutę jis įmušė ir antrąjį įvartį. Bet šis čempionatas priklausė prancūzams. Likus 6 minutėms iki pratęsimo pabaigos J.F.Domerque'as išlygino rezultatą. O paskutinę pratęsimo minutę lemiamą įvartį pelnė geriausiu šio čempionato žaidėju pripažintas Michelis Platini. Ir Prancūzija pateko į finalą.

Danija - Belgija 3:2, grupės rungtynės, Euro 1984

Lemiamoje dvikovoje dėl patekimo į turnyro pusfinalį 39 minutę Belgijos rinktinė pirmavo po Jano Ceulemanso ir Frankie Vercautereno įvarčių. Tačiau danų viltis atgaivino 41-mą rungtynių minutę 11 m baudinį realizavęs Frankas Arnesen'sas. Antrajame kėlinyje danų atakų bangos paskandino per anksti savo pergale patikėjusius belgus. 60-tą minutę Kennethas Brylle Larsenas išlygino rezultatą, o likus 6 minutėms lemiamą įvartį įmušė legendinis Danijos rinktinės puolėjas Prebenas Elkjeras.

Jugoslavija - Vakarų Vokietija 2:4, pusfinalis, Euro 1976

Likus 11 minučių iki rungtynių pabaigos Jugoslavija pirmavo 2:1 ir atrodė, kad vokiečiai jau atsisveikino su viltimis patekti į finalą. Tačiau tada vokiečių rinktinės treneris Helmutas Schionas į aikštę išleido puolėją Dieterį Miullerį. Ir jau po trijų minučių šis žaidėjas išlygino rezultatą. O per pratęsimą jis pridėjo dar du įvarčius, išvesdamas savo komandą į finalą.

Prancūzija - Jugoslavija 4:5, pusfinalis, Euro 1960

Šis pusfinalis iki šiol išlieka rezultatyviausia visų Europos čempionatų dvikova. Likus 15 minučių iki rungtynių pabaigos pirmojo Europos čempionato šeimininkai prancūzai pirmavo 4:2 ir atrodė, kad dėl jų dalyvavimo finale klausimų nebeliko. Tačiau trys jugoslavų įvarčiai per keturias minutes sudaužė į šipulius prancūzų viltis. Ir pirmajame Europos čempionato finale su galinga Tarybų Sąjugos rinktine kovojo jugoslavai.