Dvi minutės šlovės

2010 10 11 0:00
Pasaulio čempionų vartininką nuginklavęs D.Šernas (kairėje) Salamankoje tapo ryškiausia Lietuvos futbolo rinktinės figūra.
AFP/Scanpix nuotraukos

Stebuklas neįvyko. Lietuvos futbolininkai išvykoje nesugebėjo atimti taškų iš pasaulio čempionų ispanų, tačiau už savo kovingumą nusipelnė pagiriamųjų žodžių.

Penktadienį Salamankoje vykusias atrankos į 2012 metų Europos čempionatą rungtynes lietuviai pralaimėjo 1:3. Po pirmo kėlinio rezultatas buvo lygus 0:0. Bet antrojo pradžioje Fernando Llorente išvedė ispanus į priekį. Lietuviai nesutriko - 54 minutę jie išlygino rezultatą. Garsųjį pasaulio čempionų vartininką Ikerą Casillasą nuginklavo Darvydas Šernas. Tačiau mūsiškių triumfas tęsėsi neilgai - vos dvi minutes. Tituluoti varžovai netruko įrodyti savo pranašumą.

"Vyrai padarė, ką galėjo. Džiugu, kad negavome geltonųjų kortelių ir pirmą kartą istorijoje į ispanų vartus įmušėme įvartį", - teigė Lietuvos rinktinės treneris Raimondas Žutautas.

Antras įvartis palaužė

Prieš rungtynes Lietuvos rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius juokavo norįs, kad jo komandai leistų rungtyniauti su 12 žaidėjų. Iš tikrųjų kiekybinis pranašumas būtų pravertęs - ispanai nuo pirmų minučių paėmė iniciatyvą į savo rankas ir lietuvius vertė nuolat jausti įtampą. Mūsų gynėjai tvarkėsi su savo užduotimis. Be to, jiems plačiai šypsojosi sėkmė - po Carleso Puyolio smūgio galva kamuolys atsimušė į virpstą, o Davidas Villa, atsidūręs vos per porą metrų nuo Žydrūno Karčemarsko saugomų vartų, nesugebėjo pelnyti įvarčio.

Lietuviai pirmai progai pasitaikius stengėsi kontratakuoti. T.Danilevičius du kartus buvo pabėgęs nuo varžovų gynėjų, tačiau abu sykius jam pritrūko tikslumo.

Antro kėlinio pradžioje lietuvių laukė šaltas dušas. Po Sergio Ramoso perdavimo F.Llorente mikrodvikovoje pergudravo Tadą Kijanską ir galva nukreipė kamuolį į vartus per neryžtingai sužaidusį vartininką Ž.Karčemarską - 1:0.

Bet lietuviai nesutriko. Po kelių minučių Deividas Šemberas atliko puikų perdavimą D.Šernui ir šis tiksliai pasiuntė kamuolį į I.Casillaso vartus - 1:1.

Tačiau jau po poros minučių šeimininkai įmušė įvartį, kaip du vandens lašai panašų į pirmąjį. Po perdavimo iš krašto Ž.Karčemarskas vėl suabejojo, ar palikti vartus, ir F.Llorente dar kartą iššokęs aukščiau už T.Kijanską įmušė antrą įvartį - 2:1.

"Tokių įvarčių Lietuvos rinktinė neturėtų praleisti. Turime aukštų gynėjų, kurie gali atmušti aukštus perdavimus", - kalbėjo Marius Stankevičius.

"Po antro įvarčio mūsų kortų namelis subyrėjo. Jei lygų rezultatą būtume išlaikę dar bent 10 minučių, viskas galėjo baigtis kitaip", - sakė T.Danilevičius.

Trūko jėgų

Įmušę antrą įvartį ispanai nusiramino ir toliau dominavo aikštėje. Tuo metu lietuvių jėgos seko, jie nespėjo paskui greitus varžovus. O 79 minutę tašką šiose rungtynėse dar vienu puikiu smūgiu galva padėjo Davidas Silva - 3:1.

"Išeikvojome daug jėgų atiminėdami kamuolį. Kai jį perimdavome, jau būdavome pavargę ir sutrikę", - aiškino M.Stankevičius.

Pasaulio čempionų treneris Vicente del Bosque liko patenkintas rungtynių rezultatu: "Lietuviai mums nepalikdavo erdvės puolime. Bet pasiekėme tai, ką buvome suplanavę. Džiaugiuosi, kad įmušėme tris įvarčius. Tai geras rezultatas."

Nenuostabu, jog pasaulio čempionate ant prizininkų pakylos auksinio laiptelio savo komandą užkėlęs V.del Bosque taip džiaugėsi įvarčių gausa. Mat šią vasarą Pietų Afrikoje vykusiose pasaulio pirmenybėse ispanai per 7 rungtynes įmušė tik 8 įvarčius ir tapo nerezultatyviausiais planetos čempionais.

Per kitą I grupės susitikimą penktadienį Čekijos rinktinė namie 1:0 nugalėjo škotus.

Kitas atrankos rungtynes lietuviai žais jau 2011 metais. Kovo mėnesio pabaigoje į Kauną atvyks tie patys ispanai.

"Tuomet bus kitokios oro sąlygos ir kitokios rungtynės", - teigė rinktinės treneris R.Žutautas, prisiminęs, kad ankstyvą pavasarį Lietuvoje aikštės būna prastos būklės, jose techniškoms komandoms sunkiai sekasi įrodyti savo pranašumą.

Istorinė estų pergalė

Praėjusį savaitgalį Senajame žemyne sužaistos dar 22 atrankos į Europos čempionatą rungtynės.

Didžiausias netikėtumas užfiksuotas C grupės rungtynėse Belgrade, kur Estijos rinktinė 3:1 nugalėjo Serbiją. Vieno estų įvarčio autorius Tarmo Kinkas nesikuklindamas šį rezultatą pavadino "didžiausia pergale Estijos futbolo istorijoje". Po rungtynių serbų sirgaliai svečių futbolininkus iš aikštės palydėjo plojimais. T.Kinkas pridūrė, kad serbai neįvertino jų komandos galimybių.

Įdomi dvikova vyko Berlyne tarp Vokietijos ir Turkijos rinktinių. Olimpiniame stadione turkus palaikė net 40 tūkst. gerbėjų, jie sukūrė puikią atmosferą. Vokiečiai jautėsi tarsi žaisdami išvykoje - turkų aistruoliai akivaizdžiai pranoko šeimininkus. Daug priešiškumo sulaukė turkiškų šaknų turintis Vokietijos ekipos saugas Mesutas Ozilas. Tačiau būtent jis pelnė vieną įvartį ir padėjo šeimininkams iškovoti užtikrintą pergalę 3:0.