EURO 2004: Bjauriojo ančiuko triumfas

2012 05 24 9:16

Dvyliktasis Europos futbolo čempionatas įėjo į istoriją kaip netikėčiausią atomazgą turėjusios žemyno pirmenybės. Prieš aštuonerius metus turnyre triumfavo pilka vidutinioke vadinta Graikijos rinktinė.

Iki 2004-ųjų Graikijos rinktinė jokiais pasiekimais pasigirti negalėjo ir nebuvo priskiriama prie stipriausiųjų būrio. Graikai buvo patekę į 1980-ųjų Europos ir 1994-ųjų pasaulio pirmenybes, bet ten savo pasirodymą baigė jau po grupės varžybų. Ir 2004 metais niekas rimtai nevertino graikų šansų. Jų galimybes laimėti čempionatą bukmekeriai laikė prasčiausiais iš visų 16 rinktinių (koeficientas 1:80).

Tačiau graikai žingsnis po žingsnio kapojo favoritų galvas, kol pagaliau užsiropštė ant sosto. Daug kas keikė Graikijos futbolininkus dėl griežtai uždaro gynybinio žaidimo stiliaus ir vadino juos antifutbolo propaguotojais. Nepaisant to, graikai prieš aštuonerius metus aukso raidėmis įsiamžino futbolo istorijoje.

Latviškas stebuklas

EURO 2004 atrankos varžybų kampanija Lietuvos rinktinės gerbėjams suteikė ir vilties, ir nusivylimo akimirkų. Lietuviai pateko į vieną atrankos grupę su Vokietija, Škotija, Islandija ir Farerų Salomis. Įpusėjus atrankos kovoms rinktinės treneris Benjaminas Zelkevičius susigundė pelningu Kaliningrado klubo "Baltika" pasiūlymu ir persikėlė dirbti į Rusiją. Jį pakeitęs Algimantas Liubinskas į rinktinės trenerio postą sugrįžo su trenksmu: komanda išvykoje išplėšė lygiąsias 1:1 su Vokietija, namie 1:0 palaužė Škotiją, ir lietuviams sužibo viltis. Pergalė Kaune prieš islandus būtų leidusi tęsti kovą dėl bilieto į Europos čempionatą. Bet mūsiškiai perdegė - islandams pralaimėjo net 0:3.

Ko nepavyko pasiekti lietuviams, padarė kaimynai latviai. Jie pateko į vieną grupę su komandomis, kurios nebuvo priskiriamos galingųjų grupei - Švedija, Lenkija, Vengrija ir San Marinas. Latvijos rinktinė netikėtai iškovojo 2 vietą, o per atkrintamąsias varžybas ji šokiravo visą Europą. Rygoje latviai nugalėjo turkus 1:0, Stambule pasiekė sensacingas lygiąsias 2:2 ir pirmą kartą pateko į Europos čempionatą, sukeldami nemenką pavydą lietuviams.

2004 metų birželio 12 - liepos 4 dienomis finalinis čempionato etapas vyko Portugalijoje. Konkurse dėl teisės rengti pirmenybes portugalai nurungė Ispaniją ir bendrą Austrijos-Vengrijos kandidatūrą.

Išvengė rusų nuosprendžio

Latvijos futbolininkai finaliniame turnyre netapo statistais. Patekę į vieną grupę su Vokietijos, Olandijos ir Čekijos rinktinėmis, jie kibo į atlapus šioms komandoms. Pirmosiose rungtynėse su čekais latviai ilgai pirmavo po Mario Verpakovskio įvarčio, bet dvi klaidos susitikimo pabaigoje privertė pripažinti varžovų pranašumą - 1:2. Antrose rungtynėse latviai sukūrė nacionalinę tautos šventę, kai dvikovoje su vokiečiais išplėšė lygiąsias 0:0. Tik paskutinėse grupės rungtynėse Olandijos rinktinė apkarpė išsišokėliams sparnus - 3:0.

Graikai jau per atidarymo rungtynes su šeimininkais pademonstravo, kad jų nurašyti negalima. Jie nugalėjo Portugaliją 2:1 ir privertė kylančią šios komandos žvaigždę 19 metų Cristiano Ronaldo apsipilti ašaromis. Kitose rungtynėse Graikija vėl nustebino, su Ispanija sužaisdama 1:1.

Paskutinės grupės rungtynės su Rusija graikams vos nesibaigė tragiškai. Viltis patekti į ketvirtfinalį praradę rusai rungtynes pradėjo atsipalaidavę ir jau 17 minutę pirmavo 2:0. Pralaimėjimas dviejų įvarčių skirtumu Graikijai taip pat būtų reiškęs varžybų pabaigą. 43 minutę Zisis Vryzas pelnė taip reikalingą įvartį. Ir vis dėlto rusai vos neiškasė duobės graikams. Susitikimo pabaigoje Dmitrijus Kiričenka neišnaudojo puikios progos pasižymėti. Tas įvartis būsimiesiems Europos čempionams būtų užtrenkęs duris į ketvirtfinalį...

Kvaila šypsena

Išgyvenę šią dramą Graikijos futbolininkai nusikratė psichologinės įtampos. Ketvirtfinalyje jie iš turnyro išstūmė čempionų titulą gynusius prancūzus - 1:0. Antro kėlinio viduryje čempionus nukarūnavo tikslus Angelos Charisteo smūgis galva. Pusfinalyje atėjo čekų eilė. Iki tol daužę Olandijos (3:2), Vokietijos (2:1), Danijos (3:0) rinktinių gynybą čekai buvo bejėgiai prieš graikų gynybos sieną. O 105 minutę per pratęsimą po kampinio Traianos Dello pelnytas įvartis galva tapo lemtingu.

Namie rungtyniavę portugalai neslėpė ambicijų iškovoti Europos čempionų titulą. Atsigavę po atidarymo dvikovoje patirto graikų antausio vėliau jie nugalėjo rusus (2:0) ir ispanus (1:0). Ketvirtfinalyje šeimininkams teko grumtis su futbolo tėvyne save tituluojančia Anglija. Gražios rungtynės su pratęsimu baigėsi lygiosiomis 2:2, tad komandoms teko varžytis 11 m baudinių serijoje. Joje Anglija beveik visada pralaimi. Serijos herojumi tapo portugalų vartininkas Ricardo. Jis pats atliko tikslų smūgį, o netrukus nusimetęs pirštines plikomis rankomis atrėmė Dariuso Vassello smūgį ir ištraukė šeimininkus į pusfinalį - 6:5. Pusfinalyje portugalai nugalėjo olandus - 2:1.

Portugalija buvo įsitikinusi, kad finalo rungtynėse su Graikija atėjo keršto valanda. Bet graikai buvo kitos nuomonės. Lisabonoje vėl pasikartojo įprasta vieno įvarčio istorija. Atrėmę varžovų atakas graikai smeigė vienintelį dūrį ir triumfavo įprastu rezultatu - 1:0. Lemiamą įvartį antrame kėlinyje po kampinio tiksliu smūgiu galva vėl pelnė A.Charisteas. Tai buvo vienintelis tikslus graikų smūgis į vartų plotą finale, tačiau jo pakako sensacingai pergalei.

"Kai mes įmušdavome, varžovams atsakyti tuo pačiu būdavo sunku. Buvome tikra graikiška komanda, gindavomės visi 11 žaidėjų, kiekvienas į žemę kabindavosi nagais ir dantimis. Svarbiausia, kad nė vienose rungtynėse nejautėme panikos. Net ir paskutinėmis finalo minutėmis, - prisiminė geriausiu to čempionato žaidėju išrinktas Graikijos komandos kapitonas Theodoros Zagorakis. - Kai teisėjas sušvilpė finalo rungtynių pabaigą, man tarsi išsijungė šviesos. Viskas ką prisimenu - kad laksčiau po aikštę su idiotiška šypsena. Tai truko kelias minutes."

Karalius Otto

Graikijos rinktinę iš bjauriojo ančiuko nuostabia gulbe pavertė griežtos disciplinos šalinininkas vokiečių treneris Otto Rehhagelis. Po triumfo EURO 2004 čempionate graikai vokietį kaipmat praminė Karaliumi Otto, XIX a. šalį valdžiusio pirmojo karaliaus Othono garbei. Dar graikai savo trenerį vadino Rehakliu, keldami aliuziją į mitinį herojų Heraklį.

O.Rehhagelio sukurtoje tikroviškoje futbolo pasakoje išmuštruota graikų rinktinė žaidė suspausta į griežtus gynybinius rėmus, žaidėjai aikštėje vengdavo improvizacijų. Gynybos linijoje visuomet žaidė keturi atletiški gynėjai. O.Rehhagelis mėgo žaisti dviem atraminiais saugais, o krašto saugai nuolat spausdavo varžovus. Todėl vidurio liniją vos kirtusiems varžovams iš karto buvo užmetama kilpa, kuri smaugdavo net talentingiausius puolėjus. Įmušti į tuometės Graikijos rinktinės vartus buvo nepaprastai sunku. Patiems graikams puolimas likdavo antrame plane, tačiau dėl A.Charisteo ir T.Zagorakio meistriškumo vis pavykdavo pralaužti varžovų gynybą bent kartą per rungtynes.

Vis dėto varžovai gana greitai perprato O.Rehhagelio gynybines pinkles, ir Graikijos komandos rezultatai ėmė smukti. Europos čempionai nepateko į 2006 metų pasaulio pirmenybes. Vėliau kovojo 2008-ųjų Europos ir 2010-ųjų planetos pirmenybėse, bet ten nesugebėjo įveikti grupės varžybų etapo.

Pamatęs, kad sukurta sistema tapo nebeefektinga, O.Rehhagelis prieš dvejus metus pasitraukė iš Graikijos rinktinės trenerio posto. Šių metų vasarį 73 metų O.Rehhagelis tapo Berlyno "Hertha" treneriu, bet nesugebėjo išsaugoti šios komandos aukščiausiojoje vokiečių Bundesligoje. Ji krito į žemesnį divizioną.

2004-ŲJŲ FINALAS

Portugalija - Graikija 0:1 (0:0).

2004 m. liepos 4 d. Lisabonos "Estadio da Luz" stadionas, 62 865 žiūrovai. Teisėjas - Markusas Merkas (Vokietija).

Įvartis - Angelos Charisteas (57).

Portugalija: Ricardo, Miguelis (43' P.Ferreira), R.Carvalho, J.Andrade, N.Valente, Costinha (60' R.Costa), Maniche, L.Figo, Deco, C.Ronaldo, P.Pauleta (74' N.Gomesas).

Graikija: A.Nikopolidis, G.Seitaridis, T.Dellas, M.Kapsis, T.Fyssas, S.Giannakopoulos (76' S.Venetidis), A.Basinas, T.Zagorakis, K.Katsouranis, A.Charisteas, Z.Vryzas (81' D.Papadopoulos).