"Euro 2008": prancūzų rinktinės pasigailėjusi fortūna

2007 03 26 0:00
Po lietuvių atakų prie prancūzų ne kartą buvo karšta.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Futbolininkų traumų išretinta Lietuvos rinktinė žaidimo kokybe nenusileido prancūzams, bet šių pasigailėjo fortūna: iš Kauno pasaulio vicečempionai išvyko turėdami tris taškus

Prancūzijos komandos pergalę 1:0 per 2008 metų Europos čempionato atrankos turnyro B grupės rungtynes nulėmė kiek kuriozinis Nicolas Anelkos įvartis, įmuštas 73-ią minutę. Per spaudos konferenciją prancūzų treneris Raymondas Domenechas atrodė švytintis iš laimės, nors į Lietuvą atvykusių šios šalies žurnalistų nuotaika buvo visiškai kitokia.

Daug priverstinių permainų

Nuaidėjus pirmajam arbitro iš Anglijos Howardo Webbo (anglas, bet kažkodėl savo sprendimais nuolat simpatizavo Prancūzijos futbolininkams) švilpukui aistringiausi Lietuvos rinktinės gerbėjai tribūnoje iškėlė didžiulį audeklą. Jame Afrikos žemyno fone buvo nupiešta Prancūzijos vėliava ir prancūziškai užrašyta: "Sveiki, atvykę į Europą". Prancūzijos rinktinėje, kaip įprasta, buvo tik keli baltaodžiai futbolininkai.

Mūsų šalies nacionalinėje komandoje trūko penkių traumuotų Edinburgo "Hearts" futbolininkų. Rinktinės treneriams teko performuoti gynybos ir saugų grandis. Abejota dėl ilgai klubo ieškojusio Andriaus Skerlos sportinės formos, bet atsižvelgta į tai, kad jis gerai susižaidęs su Tomu Žvirgždausku. Šiedu futbolininkai sudarė vidurio gynėjų porą. Dešinysis gynybos kraštas rinktinėje pirmą kartą buvo patikėtas Arūnui Klimavičiui, o paprastai šioje pozicijoje rungtyniaujantis Marius Stankevičius stumtelėtas į priekį - žaidė dešiniojo saugo pozicijoje. Saugų grandyje kairėje pusėje rungtyniavo Igoris Morinas. Po diskvalifikacijos per oficialias rungtynes į rinktinę po daugiau nei metų pertraukos grįžusiam Deividui Šemberui buvo patikėta atraminio saugo pozicija, nors šį sezoną Maskvos CSKA klube jis rungtyniauja kaip vidurio gynėjas.

Lietuvių progos grėsmingesnės

Nepaisant permainų, Lietuvos futbolininkų veiksmuose nuo pirmųjų žaidimo minučių net ir labai norintieji nebūtų galėję įžvelgti jokios baimės ar aklos gynybos apraiškų. Pirmą kėlinį bandyta ilgais perdavimais ieškoti puolėjo Roberto Poškaus, stigo atakų kraštais, bet iki kėlinio vidurio absoliučiai nieko nesukūrė ir prancūzai. Pirmą realią progą įvarčiui svečiai turėjo 26-ą minutę, bet po Anelkos smūgio iš baudos aikštelės vartininkas Žydrūnas Karčemarskas atmušė kamuolį.

Kėlinio pabaiga priklausė lietuviams. 41-ą minutę baudos smūgiu greitai įžaidus kamuolį Šemberas grėsmingai įsiveržė į baudos aikštelę, bet po jo smūgio kamuolys praskriejo šalia viršutinio vartų kampo. 45-ą minutę Stankevičius meistriškai iš krašto skersavo kamuolį į baudos aikštelę, jį Tomas Danilevičius praleido Robertui Poškui, bet šio puolėjo smūgį spėjo blokuoti Miuncheno "Bayern" žaidėjas Willy Sagnolis.

Po pertraukos svečiams keletą kartų pavojų prie lietuvių vartų pavyko sukurti po standartinių situacijų (baudos smūgių, kampinių), ir mūsiškiams tik paskutiniu momentu pavykdavo iškrapštyti kamuolį iš po varžovų kojų. Lietuvos komanda atsakė keliomis grėsmingomis kontratakomis. 66-ą minutę Klimavičius bandė įmušti įvartį smūgiu iš aikštės vidurio, bet kamuolys praskriejo truputį aukščiau skersinio.

Kulminacine tapo 73-ioji varžybų minutė. Anglijos "Boltono Wanderers" klubo puolėjas Anelka gavo kamuolį netoli baudos aikštelės. Jam lietuviai nespėjo sutrukdyti smūgiuoti į vartus. Nors smūgis buvo nestiprus, kamuolys įskriejo į apatinį vartų kampą. Po poros minučių po Morino perdavimo prancūzų gynėjas vos nenukreipė kamuolio į savo vartus.

Lietuviams pavyko surengti lemiamą šturmą. 89-ą minutę po kampinio prie prancūzų vartų buvo labai karšta, bet situaciją atšaldė teisėjas iš Britanijos, įžvelgęs lietuvio pražangą. Beje, Anglijos čempionate per tokias dvikovas arbitrų švilpukai paprastai tyli.

Buvo verti lygiųjų

"Komanda kovėsi kaip galėjo. Mūsų žaidimo planas buvo teisingas. Buvome verti lygiųjų, tačiau žaidžiant su aukštesnio lygio ekipa dar reikia, kad lydėtų sėkmė. Tokio įvarčio, koks krito į mūsų vartus, negalima praleisti. Kamuolys vos riedėdamas atsidūrė vartuose", - sakė Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Algimantas Liubinskas.

Paklaustas, ar esant rezultatui 0:0 nevertėjo daryti keitimų, Liubinskas atsakė: "Buvo tokių minčių, bet esant tokiai situacijai aikštėje pasirodęs futbolininkas galėjo ir neįsilieti į žaidimą."

Rinktinės strategas mano, kad buvo pasirinkti geriausi žaidėjai iš visų turimų. "Ar per rungtynes Ukrainoje bus daug permainų? Manau, kad to daryti nereikia. Šiandien nepasisekė, bet gal Ukrainoje bus kitaip. Tiesa, galima eiti ir kitu keliu - išdraskyti komandą, atleisti trenerius", - sakė Liubinskas.

Prancūzų treneris Domenechas pripažino, kad su lietuviais kovoti buvo labai sunku. "Bet svarbiausia mums buvo iškovoti tris taškus, nes po pralaimėjimo Škotijoje nebegalime suklupti." Tiesa, varžovų strategas nuolat kartojo, kad kombinacinį futbolą jo komandai žaisti trukdė prasta aikštė. Tiesa, šie žodžiai prancūzų žurnalistų neįtikino, nes skambėjo lyg anekdotas apie prastą šokėją...

Kai dėl Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadiono, tai net sunku buvo patikėti, kad šiuo metų laiku darbuotojai galėjo taip gerai paruošti aikštę varžyboms.

Varžybas Kaune stebėjęs Ukrainos rinktinės "žvalgas" Vladimiras Veremejevas gyrė gerai organizuotą Lietuvos komandos žaidimą ir futbolininkų kovingumą.

Šiandien - į Ukrainą

Lietuvos rinktinė šiandien iš Vilniaus užsakomuoju reisu skrenda į Odesą, kur trečiadienį laukia mačas su Ukrainos futbolininkais.

Per varžybas su prancūzais žaidėjai sužeidimų nepatyrė. Tad į Ukrainą skris 18 futbolininkų, kurie buvo įtraukti į rungtynių su prancūzais protokolą, ir trys nauji žaidėjai: vartininkas Mindaugas Malinauskas, gynėjas Vidas Alunderis, saugas Darius Miceika. "Hearts" futbolininkai Edgaras Jankauskas ir Saulius Mikoliūnas po traumų atsigauti nespėjo.

Ukrainos rinktinė šeštadienį 2:0 laimėjo Farerų salose. Ukrainiečiai žaidė be savo lyderio Andrejaus Ševčenkos, nes dėl lengvos traumos prieš varžybas su Lietuvos komanda jam leista pailsėti.

B grupės lyderiais išliko škotai, 2:1 palaužę Gruzijos futbolininkus.

Rungtynių statistika

B grupė

Lietuva - Prancūzija 0:1 (0:0)

Įvartis: 0:1 Anelka (73).

Lietuva: Karčemarskas, Klimavičius, Skerla, Žvirgždauskas, Paulauskas, Stankevičius, Šemberas, Savėnas (Kalonas, 77), Morinas (Beniušis, 80), Danilevičius, Poškus (Radzinevičius, 85).

Prancūzija: Coupet, Sagnolis, Thuramas, Gallasas, Abidalis, Diarra, Makelele, Toulalanas, Govou (Cisse, 62), Malouda (Diaby, 88), Anelka.

Įspėti: Klimavičius (30), Diarra (79).

Teisėjas - Webbas (Anglija).

Kauno Dariaus ir Girėno stadionas. 8000 žiūrovų.

Škotija - Gruzija 2:1 (1:1)

Įvarčiai: 1:0 Boydas (11), 1:1 Š.Arveladzė (41), 2:1 Beattie'as (89).

Farerų salos - Ukraina 0:2 (0:1)

Įvarčiai: 0:1 Jezerskis (21), 0:2 Gusevas (58).

A grupė

Kazachstanas - Serbija 2:1 (0:0)

Įvarčiai: 1:0 Aširbekovas (47), 2:0 Žumaskalijevas (61), 2:1 Žigičius (68).

Lenkija - Azerbaidžanas 5:0 (3:0)

Įvarčiai: 1:0 Bakas (2), 2:0 Dudka (5), 3:0 Lobodzinskis (33), 4:0 Krzynowekas (58), 5:0 Kazmierczakas (83).

Portugalija - Belgija 4:0 (0:0)

Įvarčiai: 1:0 Nuno Gomesas (52 min.), 2:0 Cristiano Ronaldo (54), 3:0 Cristiano Ronaldo (75), 4:0 Quaresma (68).

Moldova - Malta 1:1 (0:0)

Įvarčiai: 1:0 Epureanu (82), 1:1 Mallia (75). 24 min.

Frunzė (Moldova) neįmušė 11 m baudinio.

Norvegija - Bosnija ir Hercegovina 1:2 (0:2)

Įvarčiai: 0:1 Misimovičius (17), 0:2 Muslimovičius (33), 1:2 Carew (49 iš 11 m).

Graikija - Turkija 1:4 (1:1)

Įvarčiai: 0:1 Kyrgiakos (5), 1:1 Tuncay (26), 1:2 Unalas (55 min.), 1:3 Tumeras (70), 1:4 Karadenizas (81).

Kipras - Slovakija 1:3 (1:0)

Įvarčiai: 1:0 Aloneftis (45), 1:1 Vittekas (54), 1:2 Škrtelis (67), 1:3 Jakubko (77).

Čekija - Vokietija 1:2 (0:1)

Įvarčiai: 0:1 Kuranyi (42), 0:2 Kuranyi (62), 1:2 Barošas (76).

Kroatija - Makedonija 2:1 (0:1)

Įvarčiai: 0:1 Sedloskis (36), 1:1 Srna (58), 2:1 Da Silva (88).

Estija - Rusija 0:2 (0:0)

Įvarčiai: 0:1 Keržakovas (66), 0:2 Keržakovas (78).

F grupė

Lichtenšteinas - Šiaurės Airija 1:4 (0:0)

Įvarčiai: 0:1 Healy (52), 0:2 Healy (75), 0:3 Healy (83), 1:3 Burgmeieris (90+1), 1:4 McCannas (90+2).

Ispanija - Danija 2:1 (2:0)

Įvarčiai: 1:0 Morientesas (34), 2:0 Villa (45), 2:1 Gravgaardas (48).

1. Švedija 4 4 0 0 8:2 12

2. Š.Airija 5 3 1 1 8:6 10

3. Danija 4 2 1 1 7:2 7

4. Ispanija 4 2 0 2 8:6 6

5. Latvija 3 1 0 2 4:2 3

6. Islandija 4 1 0 3 4:8 3