TV programa
 

Horoskopai
 
SEKITE MUS Registruotiems varototojams
Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISKULTŪRAISTORIJALŽ REKOMENDUOJAEKONOMIKASPORTAS
Šeima ir sveikataPrie kavosŽmonėsGimtasis kraštasMokslas ir švietimasTrasaKelionėsKonkursaiNamų pasaulisGamtaAugintiniai
SPORTAS

"EuroBasket 2013" vėliava pamažu kyla Balkanuose

2012 12 20 6:03
Per burtų traukimo ceremoniją B grupė iš karto pavadinta Balkanų-Baltijos grupe.

Tikriesiems krepšinio  aistruoliams jau seniai rūpi, kaip Slovėnija rengiasi Europos vyrų krepšinio čempionatui - "EuroBasket 2013". Jis vyks rugsėjo 4-22 dienomis. Kaip Balkanų regiono šalis pasitiks užsienio turistus: ką pasiūlys, kuo nustebins? Apie tai mūsų skaitytojams mielai papasakojo puikiai šio krašto pulsą jaučianti Lietuvos ambasadorė Slovėnijoje Izolda Bričkovskienė.

Kai tarėmės dėl interviu, diplomatė iškart sutiko pasikalbėti, tik paprašė susisiekti su ja po kelių dienų. Mat sužinojusi pokalbio temą I.Bričkovskienė nutarė anksčiau, nei planavo, nuvykti į Jesenicę, susitikti su meru ir kuo daugiau sužinoti apie miestelį, kuriam teko didžiulė garbė ir nelengvas išbandymas surengti "EuroBasket 2013" B grupės varžybas. Mums tai svarbu pirmiausia dėl to, kad čia žais mūsų rinktinė.

Į Jesenicę Lietuvos ambasadorė nuvyko, bet su meru nesusitiko. Jis sirgo. Vis dėlto diplomatės vizitas buvo sėkmingas. Apie žmonių nuotaikas, atliekamus darbus, čempionato šeimininkų tikslus bei svajones I.Bričkovskienė šnekėjosi su miestelio vicemere Vera Pintar ir dar keliais "EuroBasket 2013" virtuvėje plušančiais specialistais.

Pokalbį su ambasadore Izolda Bričkovskiene pradėjome nuo prieš kelias dienas "Lietuvos žinių" išprovokuoto jos vizito į Jesenicę.

Slovėnijoje Lietuvos rinktinė turės progą revanšuotis makedonams už apmaudų pralaimėjimą "EuroBasket 2011" ketvirtfinalyje./Erlendo Bartulio nuotrauka

B grupės sostinė

- Ką tik viešėjote "EuroBasket 2013" B grupės sostinėje. Ką ten išvydote, ką sužinojote?

- Pirmą kartą viešėjau Jesenicėje. Miestelis įsikūręs Alpių apsuptoje vietovėje, 500 m virš jūros lygio. Nuo šalies sostinės Liublianos - 64 km. Ten yra 20 tūkst. gyventojų kartu su visais aplinkiniais miesteliais. Tai didžiausias Slovėnijos metalurgijos centras. Kažkada metalurgijos gamykloje dirbo apie 6 tūkst. žmonių, dabar - tik tūkstantis.

Miestelis labai patenkintas, kad jo arenoje žais būtent šios komandos - Makedonija, Juodkalnija, Serbija, Bosnija ir Hercegovina, Lietuva, Latvija. Jesenicėje ir jos apylinkėse gyvena 38 proc. kitų tautų atstovų, iš jų didžiausią procentą sudaro bosniai ir serbai. Taigi tikimasi, jog krepšinio aistruolių netrūks ir susidomėjimas varžybomis bus didelis.

Jesenicės vicemerė V.Pintar lankėsi Lietuvoje, kai mes rengėmės 2011-ųjų Europos krepšinio čempionatui. Labai gyrė mūsų šalį. Ji žino ir supranta, koks svarbus krepšinis Lietuvai, ir tikisi, kad mūsų sirgalių į Slovėniją atvyks gausus būrys.

- Ar vicemerė nujaučia, už ką sirgs Jesenicėje gyvenantys slovėnai?

- V.Pintar nedrįso to prognozuoti. Pasak jos, svarbiausia, kad grupėje rungtyniaus stiprios komandos, vadinasi, bus gražus žaidimas. Vicemerė tikisi, kad tai uždegs miesto jaunimą ir paskatins jį prisiminti kažkada čia buvusią labai populiarią sporto šaką.

I.Bričkovskienė: "Slovėnai krepšinį įvardija kaip vieną populiariausių sporto šakų, tačiau čia jis neturi išskirtinio statuso kaip Lietuvoje."/Asmeninio archyvo nuotrauka

- Gal sužinojote, kodėl būtent Jesenicei buvo suteikta teisė rengti "EuroBasket 2013" grupės varžybas?

- Miestelis pats pasisiūlė rengti čempionatą, ir pasiūlymas buvo priimtas. Pagrindinė priežastis ta, jog kažkada krepšinis buvo labai populiarus Jesenicėje, bet vėliau pamažu jį išstūmė ledo ritulys. Miesto valdžia tikisi, kad čempionatas padės atgaivinti primirštas krepšinio tradicijas. Taip pat tikisi, kad padidės turistų srautas, kad ne tik miesto biudžetas bus papildytas, bet ir plačiai pasklis Jesenicės vardas.

Šio miestelio savivaldybės atstovai džiaugiasi suteikta galimybe organizuoti Europos krepšinio čempionatą ir viliasi, kad visus pasirengimo darbus bei organizacinius klausimus pavyks išspręsti laiku.

Arena kalno papėdėje

- Mūsų patirtis parodė, kad gražūs norai ne visada išsipildo numatytą dieną. 2011 metais net keliuose Lietuvos miestuose specialiai "EuroBasket 2011" statomų naujų arenų baigimo terminai ne kartą būdavo keičiami dėl užtrukusių statybų. Ar Jesenicė spės laiku parengti "Podmežaklo" areną? Ką miesto vadovai Jums papasakojo apie šį objektą?

- Manau, turėtų spėti. Nauji rūmai nestatomi. Pertvarkoma "Podmežaklo" sporto arena, kuri iki šiol buvo skirta ledo rituliui. 1966 ir 1998 metais šiuose sporto rūmuose vyko pasaulio ledo ritulio pirmenybės. Pertvarkoma ne tik pati arena, bet ir didžiulis logistinis kompleksas: drabužinės, skalbyklos, džiovyklos. Rengiama atskira tribūna žurnalistams.

Miesto arenai atnaujinti iš Europos Sąjungos (ES) fondų skirta 3,5 mln. eurų. Visa statybų vertė siekia apie 6 mln. eurų. Areną žadama paruošti iki kitų metų birželio. Darbus vykdo trys Slovėnijos kompanijos. Arenoje po atnaujinimo tilps iki 5400 žiūrovų. Iki šiol buvo 5900 vietų, bet iš jų tik 2500 sėdimų.

- Kokį vaizdą išvydote aplink rekonstruojamą areną?

- Vaizdas įspūdingas. Arena pastatyta labai gražaus kalno papėdėje. Šalia teka Savos, didžiausios upės Slovėnijoje, atšaka.

Su ambasadore I.Bričkovskiene (šešta iš dešinės) susitikę Slovėnijoje studijuojantys mūsų tautiečiai užsiminė, kad norėtų talkinti ambasadai, kai Lietuva pirmininkaus ES tarybai. Ir, žinoma, jie nekantraudami laukia Europos krepšinio čempionato./Asmeninio archyvo nuotrauka

Jesenicė - be viešbučių

- Ar Jesenicėje yra pakankamai viešbučių?

- Jesenicėje nėra viešbučių. Kažkada buvęs vienintelis irgi uždarytas. Taip atsitiko dėl to, kad šalia yra daug kurortinių ir istorinių vietovių, kuriose daugybė viešbučių ir poilsio namų. Netoliese, apie 23 km, yra vienas žinomiausių Slovėnijos slidinėjimo kurortų Kranska Gora. Jame ir bus apgyvendintos B grupės komandos. Ten galėtų apsistoti ir dalis krepšinio aistruolių. Tai pasakiško grožio miestelis Alpėse, 880 m virš jūros lygio. Slovėnai teigia, jog toks aukštis žaidėjams, netgi iš lygumų Lietuvos, įtakos neturės. Bet man ausis užgulė.

Renovuojamos "Podmežaklo" sporto arenos fone: (iš kairės) atnaujinimo darbų projekto vadovė Petra Dečman, Jesenicės "EuroBasket 2013" organizacinio komiteto vadovas Silvo Poljanšekas, miestelio vicemerė V.Pintar, Lietuvos ambasadorė Slovėnijoje I.Bričkovskienė, miestelio vicemeras Miha Reboljis, Jesenicės sporto instituto direktorius Zoranas Kramaras, miesto savivaldybės darbuotojas.

- O kur pastogės reikės ieškoti kitiems krepšinio aistruoliams?

- Kiti galėtų apsistoti labiausiai lankomame Slovėnijos kurorte Blede, apie 16 km nuo Jesenicės. Tai mūsų Trakus primenantis miestelis su dideliu ežeru, jo viduryje yra sala su vienuolynu, o pakrantėje ant aukštos uolos stovi pilis. Šis kurortas - Slovėnijos irklavimo centras.

Taip pat bus galimybė apsistoti privačiuose apartamentuose. Netoli Bledo yra didelis penkių žvaigždučių kempingas. Palapinių miesteliui vietos, deja, nėra, nes vietovė labai kalnuota.

Sporto gerbėjai vykstant "EuroBasket 2013" galėtų apsigyventi ir Liublianoje. Iki Jesenicės netoli, kelionė trunka apie 45 minutes. Keliai Slovėnijoje labai geri. Pasak organizatorių, iš visų centrų, kur apsistos krepšinio aistruoliai, bus organizuotas transportas.

Jesenicės vicemerės V.Pintar nuomone, mūsų sirgaliams geriausia būtų pas juos vykti organizuotai per didžiausią Slovėnijoje turizmo agentūrą "Palma". Ji rengė ir slovėnų kelionę į Lietuvą per 2011 metų Europos čempionatą.

- Įdomu, ar jau lankėsi Jesenicėje delegacijos tų šalių, kurių komandos žais B grupės turnyre?

- Pasak vicemerės, kol kas nebuvo atvykusi nė viena delegacija. Iki šiol sulaukta tik keleto skambučių dėl galimybės atvykti apsidairyti, pasikalbėti. Jesenicės valdžia labai suinteresuota tokiais susitikimais, ji pati bando kviestis krepšinio federacijų atstovus, kad sužinotų jų nuomonę, išgirstų pageidavimus. Šio Slovėnijos miestelio gyventojai labai džiaugiasi ir didžiuojasi, kad pas juos vyks čempionatas, labai laukia šios šventės.

"EuroBasket 2013" simbolis Lipko./LŽ archyvo nuotrauka

Išskirtinės iškilmės

- Ar Slovėnijoje jau jaučiamos artėjančio čempionato nuotaikos?

- "EuroBasket 2013" suvenyrais dar neprekiaujama. Reklamos irgi nėra.

- Neabejoju, kad dalyvavote "EuroBasket 2013" burtų traukimo ceremonijoje Liublianoje. Kaip patiko?

- Patiko. Burtų traukimas vyko Postoinos urve, tai - didžiausia lankoma karstinė ola, išgraužta Pivka upės. Ji veikia nuo 1819 metų. Urvo ilgis 21 km, iš jų 5 km rodomi turistams, tai vienas lankomiausių turistinių objektų Slovėnijoje. Ten yra 140 metų veikiantis geležinkelis. Burtų traukimą stebėjo 650 žiūrovų 115 metrų gylyje. Renginys išties įspūdingas. Visus dalyvius iki vietos - didelės natūraliai susiformavusios salės - atvežė traukinuku. Salėje buvo įrengtos tribūnos, krepšinio aikštelė. Įvyko parodomosios rungtynės, žaidė Slovėnijos rinktinės nariai. Tai buvo pirmas požeminis krepšinio turnyras istorijoje. Burtus traukė krepšinio legendos, tarp jų - ir lietuviams puikiai pažįstamas Ukrainos atstovas Aleksandras Volkovas.

Mūsų B grupė iš karto buvo pakrikštyta Balkanų-Baltijos grupe. Per burtų traukimo iškilmes pristatytas čempionato himnas ir "EuroBasket 2013" simbolis Lipko (liepos medis - aut.). Liepa yra nacionalinis Slovėnijos medis. Surengtas ir šventinis koncertas. Burtų traukimą tiesiogiai transliavo televizija. Truputėlį buvo baugu dėl aparatūros, nes nuo olos lubų gana stipriai lašėjo vanduo. Visos kameros buvo apvyniotos.

"Podmežaklo" arena Jesenicėje - labai gražaus kalno papėdėje.

Kalnų ir miškų šalis

- Koks sportas šioje Balkanų šalyje yra svarbiausias ir kokią vietą ten užima krepšinis?

- Slovėnai krepšinį įvardija kaip vieną populiariausių sporto šakų, tačiau čia jis neturi išskirtinio statuso kaip Lietuvoje.

Slovėnijoje itin populiarios žiemos sporto šakos - slidinėjimas ir ledo ritulys.

- Kaip Jums patinka Slovėnija?

- Slovėnija nepaprastai graži šalis. Ypač gamta, ypač kalnai. Jų viršūnėse daugybė pilių. Viską vainikuoja Trglav - trigalvė viršukalnė (2864 m), ji puikuojasi ir Slovėnijos vėliavoje. Slovėnai labai saugo gamtą, labai ja didžiuojasi. Ši šalis - trečia Europoje pagal miškingumą. Čia pagrindinis poilsiavimo būdas - pasivaikščiojimas kalnuose. Ir mūsų krepšinio aistruoliai galės tai išbandyti. Visai nebūtina kopti į viršukalnes, yra nemažai vaikščiojimo trasų kalnų miškuose. Paplitęs ir kalnų dviračių sportas - irgi įrengta daug trasų. Mat dviratis yra pagrindinė slovėnų transporto priemonė. Čia puikios miesto dviračių sistemos.

- Slovėnijoje reziduojate nuo šių metų rudens, tikriausiai jau spėjote apsilankyti ne viename mieste. Kurį itin rekomenduotumėte pamatyti mūsų tautiečiams, vyksiantiems į Europos čempionatą?

- Lietuvos krepšinio aistruolius galėtų sudominti miestas Celė, per kurį ėjo gintaro kelias. Tiesa, nuo Jesenicės šis miestas apie 150 km, Liublianos - 78 km. Mieste daug romėnų palikimo, išlikusi I a. romėnų laikų kelio atkarpa ir miesto dalis - miestas po miestu. Ant šio miesto po miestu stovi Celės grafų rūmai, kur gyveno Ona iš Celės, Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė, antroji Vladislovo Jogailos žmona.

- Anksčiau Lietuvos ambasadorės misiją atlikote Airijoje. Ten lietuvių bendruomenė bene viena gausiausių Europoje. O ar daug mūsų tėvynainių gyvena Slovėnijoje?

- Čia yra apie 10 nuolatos gyvenančių lietuvių ir apie 100 studentų, kurie dažniausiai į Slovėnijos aukštąsias mokyklas atvyksta pagal ERASMUS programą pusmečiui. Tačiau vis dažniau jauni žmonės vėliau sugrįžta tęsti studijų į Liublianos, Mariboro (antras pagal dydį miestas) ar Koperio universitetus. Traukia itin geros studijų sąlygos. Daugiausia studijuoja socialinius mokslus. Planuojame kitais metais keletą bendrų renginių. Labai mielas ir iniciatyvus jaunimas. Jis norėtų aktyviai prisidėti ir talkinti ambasadai Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai. Ir, žinoma, nekantriai laukia 2013 metų Europos krepšinio čempionato.

"EuroBasket 2013" grupės

A grupė. Liubliana:  Prancūzija, Didžioji Britanija, Vokietija, Ukraina, Belgija, Izraelis

B grupė. Jesenicė: Makedonija, LIETUVA, Juodkalnija, Bosnija ir Hercegovina, Latvija, Serbija

C grupė. Celė: Ispanija, Slovėnija, Kroatija, Lenkija, Gruzija, Čekija

D grupė. Koperis: Rusija, Graikija, Italija, Suomija, Turkija, Švedija

B grupės varžybų tvarkaraštis

Rugsėjo 4 d. Serbija - Lietuva

Rugsėjo 5 d. Lietuva - Makedonija

Rugsėjo 6 d. Latvija - Lietuva

Rugsėjo 8 d. Lietuva - Juodkalnija

Rugsėjo 9 d. Lietuva - Bosnija ir Hercegovina

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
AugintiniaiEkonomikaFutbolasGamtaĮkainiai
Gimtasis kraštasIstorijaJurgos virtuvėKelionėsInfoblokai
KomentaraiKonkursaiKovos menaiKrepšinisReklaminiai priedai
KultūraLengvoji atletikaLietuvaLŽ rekomenduojaPrenumerata
Mokslas ir švietimasNamų pasaulisPasaulisPrie kavosKontaktai
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2016 UAB "Lietuvos žinios"