H grupė: žlugo Europos čempionų scenarijus

2010 06 17 0:00
G.Fernandeso (nuotr. kairėje) įvartis sukėlė gedulo nuotaikas ispanų stovykloje.
AFP/Scanpix nuotraukos

Pasaulio futbolo čempionato pirmasis turas baigėsi staigmena. 2008 metų Europos čempionė Ispanijos rinktinė H grupės rungtynėse 0:1 nusileido Šveicarijos komandai.

Europos futbolo karaliai laikyti vienais pretendentų į pasaulio čempionų karūną. Tačiau per pirmąsias rungtynes ispanų patirtas šaltas dušas parodė, kad siekiant savo tikslų teks gerokai paplušėti.

Pasaulio čempionato išvakarėse per draugiškas rungtynes Ispanija 6:0 sutriuškino Lenkijos rinktinę. Pirmosios rungtynės Afrikoje su Šveicarija ispanams turėjo tapti puikia futbolo švente, o išėjo priešingai - pergale džiaugėsi varžovai.

Geležinė gynyba

Ispanijos rinktinės treneris Vicente Del Bosque ant atsarginių suolo paliko puolimo lyderį Fernando Torresą, kuris nėra visiškai išgijęs po neseniai atliktos kelio operacijos. Tad bombarduoti varžovų gynybą jis patikėjo Davidui Villai. Šiam sekėsi sunkiai.

"Ispanai yra kur kas techniškesni ir greitesni. Mums reikia gintis kompaktiškai, bent devyniems žmonėms būti už kamuolio ir laukti savojo šanso", - prieš rungtynes tvirtino šveicarus treniruojantis vokietis Ottmaras Hitzfeldas.

Jo komanda žaidimo plano laikėsi puikiai. Ispanai nuolat klupo sutankintoje šveicarų gynyboje, o kai turėdavo galimybę smūgiuoti į vartus, tai darydavo netaikliai. Neretai kamuoliui kelią į vartus pastodavo vartininkas Diego Benaglio.

Šveicarijos rinktinė savo šanso sulaukė 52 minutę. Tuomet surengė greitą kontrataką, jos atomazgoje prie ispanų vartų kilo sumaištis, bet Gelsonas Fernandesas iš arti sugebėjo įmušti lemtingą įvartį. V.Del Bosque netrukus į aikštę išleido F.Torresą ir kitą puolėją Jesusą Navasą, tačiau naudos tai nedavė. Ispanai dažnai puolė primityviai, iš kraštų keldavo kamuolį į baudos aikštelę, kur karaliavo tokiam scenarijui pasirengę šveicarų gynėjai.

Šveicarija atsilaikė ir šventė istorinę pergalę, nes nugalėjo Ispaniją pirmą kartą po 18 tarpusavio rungtynių. 19-asis susitikimas buvo lemtingas.

Šveicarai verti pagyrimų ir dėl puikios gynybos. Prieš ketverius metus pasaulio čempionate Vokietijoje jie nepraleido įvarčio net ketveriose rungtynėse, tačiau iškrito iš turnyro jau aštuntfinalyje, kai po 11 baudinių serijos pralaimėjo Ukrainai. Pietų Afrikoje Šveicarijos komanda toliau demonstruoja patikimos gynybos pavyzdį.

Daug progų - vienas įvartis

Prieš ką tik aprašytas rungtynes Nelspruite santykius aiškinosi Hondūro ir Čilės futbolininkai. Čilė iškovojo pergalę 1:0, tačiau galėjo įveikti varžovus kur kas didesne persvara.

Čiliečiai nuo pirmųjų minučių ėmė dominuoti aikštėje, spausti varžovus ir grasinti jų vartams. Po ilgų ir nesėkmingų bandymų 34 minutę įmuštas pirmasis įvartis, kai po Mauricio Islos perdavimo Jeanas Beausejouras grumdamasis su gynėju iš arti nukreipė kamuolį į vartus.

Čilės komandos atakos nesiliovė ir po pertraukos. Ypač sunku Hondūro komandai buvo antro kėlinio pradžioje. 61 minutę Alexis Sanchezas po individualaus prasiveržimo smūgiavo į vartus, bet kamuolys prašvilpė greta virpsto. Netrukus puikią progą turėjo Waldo Ponce, galva smūgiavęs vos iš kelių metrų atstumo. Tada įspūdingą reakciją pademonstravo kamuolį atmušęs Hondūro ekipos vartininkas Noelis Valladaresas.

Čilės rinktinei nepavyko padidinti savo pranašumo, tačiau komandos džiaugsmo tai nesumažino - pasaulio čempionatuose čiliečiai šventė pergalę po 48 pertraukos. Paskutinį kartą sėkmė Čilę aplankė 1962 m., kai kovoje dėl trečiosios vietos buvo įveikta Jugoslavija.

"Atrodėme puikiai. Visą laiką spaudėme varžovus ir neleidome jiems žaisti taip, kaip nori. Rezultatas yra teisingas. Tik norėjosi daugiau įvarčių", - po pergalės sakė Čilės rinktinės treneris iš Argentinos Marcelo Bielsa.

Trys broliai

Po 28 metų pertraukos pasaulio pirmenybėse dalyvaujantis Hondūras pralaimėjo pirmąsias rungtynes, bet šios šalies rinktinė sulaukė ne mažiau dėmesio, nei nugalėtojai. Hondūro rinktinė tapo pirmąja, kurios sudėtyje pasaulio čempionate įregistruoti trys broliai. Į PAR ši komanda atvyko su dviem broliais - Wilsonu ir Jhony Palaciosais. Vakar prie jų prisidėjo ir trečiasis - Jerry. Taip nutiko po to, kai Hondūro komandos žaidėjas Julio Cesaras de Leonas patyrė traumą ir rinktinės treneris Reinaldo Rueda pasinaudojo galimybe vietoj jo pasikviesti dar vieną žaidėją ir pasirinko Jerry Palaciosą.

Ketvirtadienį pasaulio čempionate - eilinės rungtynės. Antrajame B grupės ture kovos Argentina ir Pietų Korėja (14.30 val.) bei Nigerija ir Graikija (17.00 val.), o vėlai vakare varžysis A grupės komandos Prancūzija ir Meksika (21.30 val.). Šiandien Argentinos rinktinei negalės padėti vienas pagrindinių jos žaidėjų, 35 metų saugas Juanas Sebastianas Veronas. Jį kankina blauzdos raumens skausmai.

"Gaila palikti J.S.Veroną užribyje, tačiau nenoriu rizikuoti. Geriau praleisti šias rungtynes, nei baigti čempionatą anksčiau laiko dėl rimtesnės traumos", - sakė Argentinos rinktinės treneris Diego Maradona.

Ispanija - Šveicarija 0:1 (0:0). Durbanas, 62 453 žiūrovai. Teisėjas - Howardas Webbas (Anglija). Įvartis - Gelsonas Fernandesas (52).

Įspėjimai - Stephane'as Grichtingas, Reto Ziegleris, Diego Benaglio, Hakanas Yakinas (Šveicarija).

Hondūras - Čilė 0:1 (0:1). Nelspruitas, 32 664 žiūrovai. Teisėjas - Eddy Mailletas (Seišelių salos). Įvartis - Jeanas Beausejouras (34).

Įspėjimai - Carlosas Carmona, Matiasas Fernandezas (Čilė), Wilsonas Palaciosas (Hondūras).