Ilgai brandintas scenarijus įgyvendintas

2013 08 26 6:00
Pirmą kartą šiuolaikinės penkiakovės pasaulio čempionato asmeninėse varžybose lietuviai pelnė du aukso medalius. Pepathlon.org nuotrauka

Taivane surengto pasaulio šiuolaikinės penkiakovės čempionato vyrų ir moterų varžybose ant aukščiausio prizininkų pakylos laiptelio šeštadienį lipo Lietuvos atstovai – Londono olimpinė čempionė 29-erių Laura Asadauskaitė (5312 tšk.) ir 26 metų Justinas Kinderis (5824).

Moterų varžybose sidabro medalį pelnė brazilė Yanei Maques (5292 tšk.), bronzą – Lietuvoje išugdyta, nuo 2011-ųjų Rusijai atstovaujanti Donata Rimšaitė (5284). Finale startavusi antroji lietuvė 20-metė Gintarė Venčkauskaitė tarp 36 finalo dalyvių liko 31-a (4846). Fechtavimo varžybose ji buvo 27-a (736), plaukimo - 28-a (1068), jojimo - 20-a (1120), kombinuotoje - 23-ia (1940).

Vyrų pasaulio čempionato sidabrą iškovojo Didžiosios Britanijos atstovas Nicholas Woodbridge'as (5804), bronzą pelnė rusas Aleksandras Lesunas (5788).

Išskirtinė Lietuvos penkiakovės mokykla

Pirmą kartą šio sporto pasaulio čempionate iškart du lietuviai pelnė aukso medalius. Tai – didžiulė ir labai maloni staigmena sportininkams, jų treneriams ir visiems šio sporto gerbėjams. Tačiau stebuklu to tikrai neverta vadinti. Nebe pirmą dešimtmetį Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės mokykla garsėja išskirtiniu gebėjimu parengti aukščiausio lygio sportininkus. Jau XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje šio sporto atstovai ėmė džiugint i nepriklausomybę atgavusią Lietuvą pasaulio ir Europos čempionatuose iškovotais medaliais. Neseniai sportininkų profesionalų karjerą baigę Andrejus Zadneprovskis ir Edvinas Krungolcas Europos ir pasaulio pirmenybėse kartu pelnė 16 medalių (po 8 kiekvienas, neskaičiuojant komandinėje įskaitoje iškovotų medalių). Jų pradėtą žygį užtikrintai tęsia Jevgenijaus Kliosovo auklėtinė L.Asadauskaitė ir Jurijaus Moskvičiovo išugdytas J.Kinderis, nuo šio pavasario treniruojamas A.Zadneprovskio. Be ką tik Taivane iškovotų trofėjų, jie ir anksčiau yra tapę prizininkais Europos ir pasaulio pirmenybėse.

Olimpinių medalių garantas

Smagu prisiminti, kad trejose pastarosiosiose olimpinėse žaidynėse mūsų penkiakovininkai iškovojo net keturis medalius: 2004 metais Atėnuose sidarbą pelnė A.Zadneprovskis, 2008-aisiais Pekine E.Krungolcas tapo olimpinių žaidynių vicečempionu, A.Zadneprovskis – bronziniu prizininku, o pernai Londone L.Asadauskaitė nudžiugino olimpiniu auksu. Ten pat J.Kinderis pateko į pajėgiausiųjų aštuntuką.

Taivane Lietuvos sportininkus lydėjusi sėkmė yra dėsninga. Puikiai parengti mūsų atletai per paskutines dvi rungtis sugebėjo ant po liūties nespėjusios išdžiūti žemės išsilaikyti ir būti greitesni už pagrindinius savo varžovus. Prieš paskutiniąją – šaudymo ir bėgimo – rungtį L.Asadauskaitė buvo tik devyniolikta, J.Kinderis – antras, tačiau abiem prireikė nemažai valios ir jėgų, kad pirmą kartą iškovotų pasaulio čempionų titulus.

Tokia sėkmė gali nepasikartoti

Daug metų Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės rinktinės vyriausiojo trenerio pareigas ėjęs Jurijus Moskvičiovas, išugdęs A.Zadneprovskį, E.Krungolcą, J.Kinderį ir nuo 2011-ųjų Rusijai atstovaujančią Donatą Rimšaitę, mūsų sportininkų triumfą stebėjo internetu.

- Ar labai nustebote, kai abu lietuviai tapo pasaulio čempionais, - LŽ pasiteiravo Jurijaus Moskvičiovo.

- Maniau, Lauros rezultatai bus prastesni. Ypač prieš paskutinę rungtį nebūčiau jai prognozavęs medalio. Lenkijoje stebėjau Europos čempionatą ir ten man susidarė įspūdis, kad šiuo metu potencionaliai stipresnė yra D.Rimšaitė, dabar iškovojusi bronzą. Tačiau tai reikia įrodyti per varžybas. Laura Taivane padarė tai, ko kitos atletės nesugebėjo padaryti. Juolab šiemet dėl gamtos stichijos pasaulio čempionato varžybos buvo sujauktos.

- Kaip vertinate J.Kinderio pasirodymą?

- Jis irgi viską padarė teisingai. Paskutinėje rungtyje Justas privalėjo aplenkti rusą A.Lesuną – jis visada greičiau už jį bėgo. Ir dabar tai padarė. Vyrų varžybose čempionai dažnai keičiasi. Šį kartą sėkmė šypsojosi J.Kinderiui. Jis nusipelnė planetos čempiono titulo, nes daug metų sunkiai dirbo. Šaunuolis. Ir teisę į rentą jau užsitarnavo.

- Tikriausiai skaudu, kad nebuvote šalia mūsų sportininkų?

- Gaila, kad nemačiau jų triumfo. Tokia sėkmė ateityje gali ir nepasikartoti. Tik vengrams ne sykį pavyko tais pačiais metais laimėti vyrų ir moterų pasaulio čempionų titulus. O štai Rusijos moterys per pastarąjį dešimtmetį bene pirmą kartą turi pasaulio čempionato medalininkę.

- Gana kritiškai vertinote Lauros galimybes finale. Įdomu, už kurią sirgote – Laurą ar buvusią savo auklėtinę Donatą?

- Žinoma, už Laurą, dabar ji man daug artimesnė dūšioje. Stiprių pajėgių penkiakovininkių pasaulyje nemažai, tačiau sugebančių visiškai susikoncentruoti per varžybas – daug mažiau. Laura turi šią savybę. Nors ne visose rungtyse ji startavo pagal galimybes, ji parodė, ką iš tikrųjų sugeba - finišavo pasakiškai.

PASAULIO ČEMPIONŲ FINALO REZULTATAI

L.Asadauskaitė (5312 tšk.): fechtavimas 14 vieta (856 tšk.), plaukimas – 19-oji (1116), jojimas - 21-oji (1120), krosas ir šaudymas – 1-oji (2220).

J.Kinderis (5824 tšk.): fechtavimas – 3 vieta (952 tšk.), plaukimas – 16-oji (1288) tšk.), jojimas – 7-oji (1200), o kombinuotoji rungtis – 12-a (2384).