Iš Stambulo - su medaliu ir Lietuvos rekordais

2012 03 12 6:31

Turkijoje pasibaigusiame pasaulio uždarųjų patalpų lengvosios atletikos čempionate Lietuvos sportininkai pasirodė kaip niekad gerai - Austra Skujytė iškovojo bronzą penkiakovėje, barjerininkė Sonata Tamošaitytė pirmoji Lietuvos sporto istorijoje tokio aukšto lygio varžybose pateko į finalą ir ten finišavo ketvirta. Abi sportininkės Stambule pagerino Lietuvos rekordus.

Kiti trys startavusieji mūsų atletai irgi nudžiugino. Sprinteriui Ryčiui Sakalauskui tik vienos šimtosios sekundės pritrūko, kad patektų į 60 m bėgimo finalą. Šios rungties pusfinalyje bėgo ir geriausia mūsų krašto sprinterė Lina Grinčikaitė. O devyniolikmetė šuolininkė į aukštį vilnietė Airinė Palšytė pakartojo uždarųjų patalpų asmeninį rekordą (192 cm) ir liko per žingsnį nuo geriausiųjų aštuntuko.

Antroji bronza

Tai jau antrasis 32-ejų kaunietės A.Skujytės medalis, pelnytas pasaulio uždarųjų patalpų čempionate. Pirmąjį ji iškovojo 2004-aisiais Budapešte. Beje, pernai iš Europos žiemos pirmenybių Paryžiuje ji grįžo su sidabro medaliu. 32-ejų Austra Stambule surinko 4802 tšk. ir 62 taškais pagerino pačiai priklausiusį Lietuvos rekordą. Pirmojoje 60 m barjerinio bėgimo rungtyje lietuvė pagerino asmeninį rekordą (8,57 sek. - 1002 tšk.) ir finišavo šešta. Antrojoje vėl pagerino asmeninį rekordą - įveikė 190 cm  aukštį (1106 tšk.) ir, laimėjusi šios rungties varžybas, bendrojoje įskaitoje pakilo į antrąją vietą. Rutulį nustūmusi 16,26 m (946 tšk.) Austra užėmė antrąją vietą, tokią pat poziciją ji išsaugojo ir bendrojoje įskaitoje po trijų rungčių. Ketvirtojoje į tolį nuskriejusi 6,24 m (924 tšk.) A.Skujytė užėmė šeštąją vietą, tačiau ir po keturių rungčių išliko antra. Viską lėmusiose 800 m bėgimo varžybose Austra finišavo paskutinė, atšunta (2:19,99), tačiau to pakako, kad išlaikytų rankose jau pagautą medalį. A.Skujytė antrą kartą per savo karjerą tapo pasaulio uždarųjų patalpų čempionato bronzine prizininke. Auksą iškovojo ukrainietė Natalija Dobrynska (5013 tšk.), sidabras atiteko britei Jessicai Ennis (4965). Ketvirta buvo lenkė Karolina Tyminska (4725).

Istorinis Sonatos finalas

Bene didžiausią staigmeną šiame čempionate pateikė trenerės Ninos Gedgaudienės auklėtinė 24-erių barjerininkė S.Tamošaitytė. Išvykdama į Stambulą atletė sakė, jog džiaugtųsi, jei pavyktų patekti į pusfinalį ir bent priartėti prie savo (ir Lietuvos) rekordo. Tačiau Stambule Sonata pranoko visus lūkesčius. Penktadienį sėkmingai įveikusi atrankos barjerą (8,27 sek. - buvo 14-ta tarp 30 dalyvių) jau kitą dieną po pietų kaunietė fantastiškai pasirodė pusfinalyje - 60 m distancijoje ji sugaišo 8,03 sek. (!). 0,05 sek. pagerinusi pačiai priklausiusį šalies rekordą ji pirmajame bėgime užėmė trečiąją vietą ir užsitikrino vietą finale. Bendroje įskaitoje Sonata drauge su belge Eline Berings ir brite Tiffany Porter pasidalijo trečiąją poziciją tarp 16 pusfinalininkių. O vakare per finalą S.Tamošaitytė pakartojo prieš kelias valandas pasiektą šalies rekordą (8,03 sek.) ir finišavo ketvirta, po bronzą iškovojusios baltarusės Alinos Talay (7,97 sek.). Gaila, kad po finalo Sonatos trenerė N.Gedgaudienė neturėjo galimybės apkabinti laimingos savo auklėtinės. Lietuvos 60 m b. b. rekordininkė vienintelė iš penkių mūsų atletų į pasaulio čempionatą vyko be savo trenerės.

60 m b. b. pasaulio čempione tapo pirmenybių rekordą pagerinusi australė Sally Pearson (7,73 sek.), vicečempionės titulą pelnė britė Tiffany Porter (7,94), penkta finišavo belgė Eline Berings (8,08).

Devintas ir dvylikta

Pajėgiausiam Lietuvos sprinteriui 24 metų kaunietis R.Sakalauskui 60 m bėgimo pusfinalyje šeštadienį pritrūko vos 0,01 sek., kad patektų į finalą. Lietuvis distanciją įveikė per 6,69 sek. - pirmajame bėgime jis finišavo trečias, o bendrojoje įskaitoje užėmė devintąją vietą tarp 16 pusfinalininkų. Šeštadienio vakarą paaiškėjo 60 m bėgimo prizininkai: auksą iškovojo amerikietis Justinas Gatlinas (6,46 sek.), sidabrą - jamaikietis Nesta Carteris (6,54), bronzą - britas Dwainas Chambersas (6,60).

Moterų 60 m bėgimo atrankoje 24-erių klaipėdietė L.Grinčikaitė šeštadienį distanciją įveikė per 7,37 sek., užėmė trečiąją vietą ketvirtajame atrankos bėgime, o bendrojoje įskaitoje ji pasidalijo aštuonioliktąją poziciją su brite Aleen Bailey ir dar spėjo įšokti į pusfinalį. Vakar pirmajame iš trijų pusfinalio bėgimų Edmundo Norvilo mokinė pagerino asmeninį rekordą (7,26 sek.) ir, distanciją įveikusi penkta, bendrojoje įskaitoje užėmė 12 vietą. Prieš dvejus metus tokiose pat varžybose Dohoje (Katarsas) L.Grinčikaitė irgi bėgo pusfinalyje, tuomet ji buvo trylikta. Vakar vakare paaiškėjo 60 m moterų sprinto finalo prizininkės: auksą iškovojo jamaikietė Veronica Campbell (7,01 sek), sidabrą - Dramblio Kaulo Kranto atstovė Murielle Ahoure (7,04), bronzą - amerikietė Tianna Madison (7,09).

Dozė optimizmo

A.Skujytės ir R.Sakalausko treneris Aleksas Stanislovaitis vakar LŽ tvirtino, jog Stambule lietuviai pasirodė kaip niekad gerai.

"Prieš kelionę planuota, kad visi penki sportininkai gali patekti į pusfinalius. Dėl Austros medalio itin garsiai nekalbėta, tačiau tyliai visi tikėjomės, kad ši atletė gali jį iškovoti ir šiemet. Kai pamatėme, kokioje kompanijoje ji atsidūrė - dvi olimpinės čempionės,  pasaulio čempionė... Su tokiomis konkurentėmis varžantis iškovoti medalį yra tikrai neblogai. Juolab Austra pagerino Lietuvos penkiakovės rekordą, drauge - ir du asmeninius (60 m b.b. ir šuolių į aukštį). Kitas mano mokinys R.Sakalauskas irgi šauniai pasirodė, jam tik vienos šimtosios sek. trūko iki pasaulio čempionato finalo, kuriame bėgo ryškiausios žvaigždės. Tik jamaikiečio Usaino Bolto nebuvo. Ir nereikia pamiršti, kad pagrindinė Ryčio distancija ne 60 m, o 100 m. Mano auklėtinių startai parodė, kad einame teisingu keliu", - savo auklėtinių A.Skujytės ir R.Sakalausko pasirodymą apibendrino A.Stanislovaitis.

Paprašytas tarti kelis žodžius apie likusias tris sportininkes treneris pirmiausia prakalbo apie S.Tamošaitytę: "Sonatos pasirodymą prilyginčiau mažam žygdarbiui: pasaulio čempionato 60 m barjerinio bėgimo finale iškovoti ketvirtąją vietą - tai fantastiškas iškovojimas. Ir Lina (Grinčikaitė - red.) puikiai pasirodė, pusfinalyje pagerindama asmeninį rekordą. Jaunoji Airinė irgi nenuvylė, pakartodama asmeninį rekordą. Tokių pasirodymų žiemos pasaulio čempionatuose gyvenime neturėjome. Šios varžybos buvo vienas pasirengimo Londono žaidynėms etapų. Visi penki sportininkai pamatė, kuo alsuoja varžovai ir ko patys yra verti. Manau, Stambule lietuviai įkvėpė didžiulę dozę optimizmo. Grįžę namo toliau rengsimės olimpiadai."