LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS

Įsimintiname čempionate – žvaigždės atsisveikinimas

2017 08 16 6:00
Usainas Boltas laikomas geriausiu visų laikų sprinteriu.
Usainas Boltas laikomas geriausiu visų laikų sprinteriu. AFP/Scanpix nuotrauka

Londone baigėsi įspūdingiausiu istorijoje laikomas pasaulio lengvosios atletikos čempionatas, sutraukęs minias žiūrovų.

Organizatoriai praneša, kad per visas dešimt varžybų dienų atletų kovas olimpiniame stadione vidutiniškai stebėdavo 66 tūkst. žiūrovų. Tai – visų pasaulio čempionatų rekordas.

Lietuvos delegacija iš Londono grįžo su vienu tauriausios prabos apdovanojimu – disko metimo varžybose triumfavo Andrius Gudžius, įrankį numetęs 69,21 metro. Su šiuo aukso medaliu Lietuvos rinktinė bendrojoje įskaitoje užėmė 24 vietą.

Rungėse finaluose

Nepasisekė disko metikei Zinaidai Sendriūtei. Finale visi trys jos bandymai nebuvo įskaityti, tad atletė buvo klasifikuota dvylikta.

„Ne mano diena, turbūt turėjau per daug poilsio prieš finalą. Esu aktyvus žmogus, nemėgstu ilgai ilsėtis. Matyt, tai turėjo neigiamos įtakos“, – svarstė Z. Sendriūtė, kvalifikacinėse varžybose diską numetusi 61,48 metro.

Pasaulio čempione tapo kroatė Sandra Perkovič (70,31 m). Ji aplenkė australę Dani Stevens (69,64 m) ir prancūzę Meliną Robert-Michon (66,21 m).

Po traumos atsigavusi šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė pirmą kartą pasaulio pirmenybėse pateko tarp aštuonių geriausiųjų. Varžybų finale lietuvė pirmais bandymais įveikė 184 cm, 188 cm ir 192 cm aukštį, bet 195 cm aukštis mūsiškei nepakluso. Čempionate ji drauge su bulgare Mirela Demireva pasidalijo 7–8 pozicijomis.

„Pirmas bandymas pasiekti 195 cm aukštį buvo geras ir peršokti kartelę buvo įmanoma. Šiuo metu esu pasirengusi pasiekti tokį aukštį. Tikėjausi, kad į 195 cm aukštį iškeltą kartelę pavyks peršokti pirmu bandymu, o nepavykus, tai išmušė iš ritmo“, – komentavo A. Palšytė. Sportininkė teigė, kad, nepaisant didesnių lūkesčių, patekimas į geriausių planetos šuolininkių aštuntuką jai itin svarbus. Šuolininkių varžybas laimėjo rusė Marija Lasickienė, įveikusi 203 cm aukštį. Sidabrą iškovojo ukrainietė Julija Levčenka (201 cm), bronzą – lenkė Kamila Licwinko (199 cm).

„Į pensiją pasitraukusios legendos vėliau grįždavo atgal ir patirdavo gėdą. Nebūsiu vienu iš tų žmonių.“

Paskutinę dieną varžybose dalyvavo net penki Lietuvos ėjikai. Moterų 20 km varžybose į geriausiųjų dvidešimtuką prasibrovė dvi ėjikės: Brigita Virbalytė-Dimšienė pasiekė vieną geriausių karjeros rezultatų bei finišavo 16-a (1 val. 30 min. 45 sek.), šalies iki 23 metų rekordą pagerinusi Živilė Vaiciukevičiūtė buvo 19-a (1 val. 31 min. 23 sek.), o jos sesuo Monika užėmė 45 vietą (1 val. 38 min. 8 sek.).

Analogiškoje vyrų rungtyje Marius Žiūkas pasaulio čempionate tenkinosi 29 vieta (1 val. 22 min. 38 sek.). O 50 km ėjimo varžybose dalyvavusiam Arturui Mastianicai varžybų distancijos baigti nepavyko, prieš pasitraukdamas 35 km jis įveikė būdamas 39 vietoje.

Sugrįžti neketina

Šis pasaulio čempionatas buvo paskutinis legendiniam Jamaikos sprinteriui Usainui Boltui. 30-metis atletas apie pasitraukimą pranešė, kai nelaimėjo 100 m sprinto rungties.

Jos finale jamaikietis finišavo trečias (9,95 sek.). Jis atsiliko nuo dviejų amerikiečių – Justino Gatlino (9,92 sek.) ir Christiano Colemano (9,94 sek.).

„Buvo liūdna per čempionato uždarymo ceremoniją eiti garbės ratą aplink stadioną žinant, kad tai mano atsisveikinimas, – prisipažino U. Boltas. – Tačiau tvirtai nusprendžiau atsisveikinti su savo sirgaliais ir varžovais bei dėti tašką.“

U. Boltas net aštuonis kartus tapo olimpiniu ir vienuolika sykių – pasaulio čempionu. Jam iki šiol priklauso du sprinto rungčių pasaulio rekordai – 100 m (9,58 sek.) ir 200 m (19,19 sek.). Dėl šių titulų jamaikietis laikomas geriausiu visų laikų sprinteriu.

Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos prezidentas Sebastianas Coe U. Boltą pavadino sporto genijumi ir palygino su legendiniu JAV boksininku Muhammadu Ali.

Istorijoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai karjerą baigę sportininkai, pasiilgę varžybų dvasios, vėliau sugrįžta į didįjį sportą. Tačiau U. Boltas taip pasielgti neketina: „Žinau per daug atvejų, kai į pensiją pasitraukusios legendos vėliau grįždavo atgal ir patirdavo gėdą. Nebūsiu vienu iš tų žmonių.“

Niekada problemų dėl dopingo neturėjęs U. Boltas dar kartą pasmerkė tuos atletus, kurie pergalių siekia nesąžiningai. Anot olimpinio čempiono, draudžiamus preparatus vartoję sportininkai turi būti diskvalifikuojami visam gyvenimui.