Jaunimas nušlavė senus rekordus

24 metų vokietis Sebastianas Vettelis šįmet antrą kartą iš eilės tapo "Formulės-1" čempionu. Antrasis jaunuolio titulas pelnytas gerokai tvirčiau, o pakeliui į pergalę S.Vettelis nušlavė ne vieną tautiečio Michaelio Schumacherio pasiektą rekordą.

Nenugalimuoju vadintas septyniskart pasaulio čempionas M.Schumacheris turėjo pripažinti, kad užaugo jo verta jaunų lenktynininkų pamaina. "Red Bull" lenktynininkas S.Vettelis šį sezoną pagerino beveik visus įmanomus rekordus ir čempionatą laimėjo solidžia 122 taškų persvara. Jis nugalėjo 11 iš 19 lenktynių ir net 17 kartų pelnė prizinę vietą. 15 kartų vokietis startavo iš pirmosios pozicijos ir surinko net 83 proc. maksimaliai galimų pelnyti taškų. S.Vettelis pagerino daugybę svarbių rekordų, anksčiau priklausiusių puikiai žinomiems legendiniams sportininkams.

Kova komandos viduje

Antrąją vietą bendrojoje įskaitoje užėmęs J.Buttonas iš "McLaren" pelnė ne patį geriausią rezultatą per savo karjerą. 2009 metais jis buvo tapęs "F-1" čempionu, o šių metų rezultatas jam antras pagal vertingumą. Tačiau sportininkas neturėtų nusivilti, šįmet jam sekėsi geriau nei pernai. J.Buttonas šį sezoną pelnė tris pergales (vietoj dviejų pernykščių) ir 12 kartų užėmė prizinę vietą, nors pernai gavo tik septynis apdovanojimus. Tačiau maloniausias jo laimėjimas - pergalė bendrojoje įskaitoje prieš komandos draugą Lewisą Hamiltoną. Iki šiol niekam iš L.Hamiltono kolegų nėra pavykę aplenkti ambicingojo sportininko bendrojoje sezono įskaitoje.

L.Hamiltonas pelnė tiek pat pergalių, kaip ir jo kolega, bet kiti jo rezultatai buvo prastesni, ir britas bendrojoje įskaitoje liko tik penktas. Tai jo prasčiausias rezultatas nuo

2009-ųjų. Sezoną L.Hamiltonas buvo pradėjęs gana įnirtingai, tačiau antroje metų pusėje jo rezultatai pastebimai suprastėjo - per devynias lenktynes sportininkas pelnė vos du apdovanojimus, o J.Buttonas - net aštuonis. Nors L.Hamiltonas to niekada nepripažino, kalbama, kad sportininką sugniuždė skyrybos su ilgamete drauge, dainininke Nicole Scherzinger.

Stabdė bolidas

S.Vettelio komandos draugas Markas Webberis pakartojo savo praėjusių metų rezultatą ir užėmė trečiąją vietą bendrojoje įskaitoje. Jo pasirodymai nebuvo labai įspūdingi, bet australas šįmet surinko 16 taškų daugiau nei pernai. Jis pelnė tik vieną pergalę per paskutines lenktynes Brazilijoje ir tik taip išplėšė trečiąją vietą iš "Ferrari" lenktynininko Fernando Alonso rankų. M.Webberis nuo pat čempionato pradžios nepretendavo į lyderio pozicijas. Po šešerių lenktynių S.Vettelis savo komandos draugą taškų skaičiumi lenkė dvigubai, nors dar pernai jie petys į petį kovojo dėl čempiono titulo. M.Webberis šįmet išsiskyrė tik vienoje srityje - garsėjantis kaip vieno greito rato meistras lenktynininkas net per septynerias varžybas užfiksavo greičiausią lenktynių ratą. S.Vetteliui, Lewisui Hamiltonui ir J.Buttonui tai pavyko tik po tris kartus.

Ketvirtojoje vietoje bendrojoje įskaitoje liko F.Alonso, vos vienu tašku atsilikęs nuo trečiąją vietą užėmusio M.Webberio. "Ferrari" šį sezoną negalėjo pasigirti geru bolidu, "Red Bull" ir "McLaren" akivaizdžiai lenkė italų ekipą, todėl neįtikima, kad ekipos lyderiui pavyko net 10 kartų užlipti ant apdovanojimų pakylos. Tiek pat apdovanojimų jis pelnė ir pernai, kai iki pat paskutinio etapo nebuvo praradęs galimybės tapti "F-1" čempionu, tačiau patys apdovanojimai skyrėsi. Pernai pusė iš jų buvo skirti už pergales, o šįmet ispanas laimėjo tik vieną kartą, Didžiojoje Britanijoje. Greičio stokojantis bolidas akivaizdžiai stabdė lenktynininką. Šįmet jis nė karto nelaimėjo kvalifikacinių lenktynių ir tik vieną kartą startavo iš antrosios pozicijos.

Nesėkmių virtinė

Kitas "Ferrari" lenktynininkas Felipe Massa buvo nuolat persekiojamas nesėkmių. Jis keturis kartus pateko į avarijas, kartą apsisuko trasoje, keturis kartus per sustojimus boksuose klydo jo mechanikai, kartą sugedo greičių dėžė ir sykį sulūžo važiuoklė. Per tokį nesėkmingą sezoną sportininkas surinko tik 118 taškų. Jų užteko užimti šeštajai vietai bendrojoje įskaitoje, tačiau F.Massa nė iš tolo neprilygo L.Hamiltonui ar F.Alonso. Brazilas nepelnė nė vieno apdovanojimo.

Dar vienas sezono nelaimėlis - "Mercedes" lenktynininkas M.Schumacheris. Praeityje išgarsėjęs su "Ferrari" ekipa, dabar legendinis lenktynininkas nebekelia baimės varžovams. Po savaitės 43-ąjį gimtadienį švęsiantis vokietis nuo pat savo sugrįžimo į "F-1" pernai negali pasigirti tokiais puikiais rezultatais kaip praeitame dešimtmetyje.

Šįmet bent 10 lenktynių jis susidūrė su techninėmis problemomis ar įsivėlė į avarijas. Retais atvejais, kai nekamuodavo jokios problemos, M.Schumacheris įrodydavo, kad vis dar turi potencialo - Kanadoje jis užėmė ketvirtąją vietą ir tris kartus finišavo penktas, kartą sportininkas pasiekė penktąją poziciją startavęs iš paties rikiuotės galo. Vis dėlto veteranas nusileido jaunesniam komandos draugui Nico Rosbergui. Šis ne tik aplenkė legendinį lenktynininką bendrojoje įskaitoje, bet ir 13 kartų geriau pasirodė per kvalifikacines lenktynes. Stabilumu pasižymintis N.Rosbergas septintąją vietą bendrojoje įskaitoje užėmė trečius metus iš eilės, devynis kartus jis pelnė septintąją vietą per kvalifikacines varžybas ir penkis kartus buvo septintas per lenktynes.

Nerado pamainos

"Renault" ekipoje nebuvo ramybės nuo pat metų pradžios, kai dar neprasidėjus sezonui per avariją sunkiai susižalojo komandos lyderis Robertas Kubica. Ekipa mėgino jį pakeisti Nicku Heidfeldu, bet vokietis nė iš tolo neprilygo lenkui ir po 11 lenktynių buvo triukšmingai atleistas. Jį pakeitė legendinio "F-1" lenktynininko Ayrtono Sennos sūnėnas Bruno Senna, tačiau šis sprendimas taip pat nepasitvirtino. Karštakošis vaikinas buvo gana greitas, bet nuolat klydo ir iki sezono pabaigos sugebėjo pelnyti vos du taškus. B.Senna bendrojoje įskaitoje liko 18 vietoje. Prastus brazilo rezultatus lėmė ir apskritai suprastėjusi "Renault" forma. Per tą patį laikotarpį kitas komandos atstovas Vitalijus Petrovas sugebėjo surinkti vos penkis taškus. Sezono pradžioje rusas pasirodė gana gerai, o per pirmąsias metų lenktynes Melburne net pelnė savo pirmąjį apdovanojimą, bet metams baigiantis jo rezultatai vis prastėjo. Galiausiai bendrojoje įskaitoje jis užėmė dešimtąją vietą, surinkęs tik trimis taškais daugiau už atleistąjį kolegą N.Heidfeldą, likusį 11 pozicijoje, nors dalyvavo net aštuoniomis lenktynėmis daugiau.

Devintąją bendrosios įskaitos vietą užėmęs Adrianas Sutilas pasiekė geriausią savo sezono rezultatą. Vidutiniokei ekipai "Force India" atstovaujantis vaikinas kasmet gerina savo laimėjimus: 2008-aisiais jis liko dvidešimtas, 2009 metais - 17, o pernai užėmė 11 vietą. Jo komandos draugas Paulis di Resta pelnytai gali būti vadinamas metų naujoku. 13 vietą bendrojoje įskaitoje jis užėmė surinkęs 27 taškus - tai dvigubai daugiau, nei jų turi kitas "F-1" naujokas Sergio Perezas (16 vieta ir 14 taškų).

Vidutiniokų laimėjimai

P.di Resta turėtų būti labai dėkingas ekipai, sugebėjusiai pagaminti patį patikimiausią bolidą visoje rikiuotėje. Britas nepasiekė finišo tik vienose lenktynėse, iš viso per varžybas jis nuvažiavo 5654 kilometrus. Antras pagal šį rezultatą - F.Alonso, nuvažiavęs 5641 kilometrą.

Trečiasis šio sezono naujokas Pastoras Maldonado per visus metus pelnė tik vieną tašką ir liko 19 vietoje.

12 vietą bendrojoje įskaitoje užėmė šįmet gana blankiai pasirodęs japonas Kamui Kobayashi, 14 vieta atiteko gana stabiliai važiuojančiam, bet aukštų pozicijų neužimančiam Jaime Aguersuari, o 15 liko Sebastienas Buemi. Abiem pastariesiems sportininkams tai geriausi jų sezono rezultatai.

Priešingai, vieną prasčiausių savo rezultatų pasiekė Rubensas Barrichello. Labiausiai patyręs lenktynininkas rikiuotėje liko 17 vietoje, kaip ir po savo pirmojo sezono 1993-iaisiais. Dar prastesnį rezultatą jis buvo parodęs tik 2007 metais su beviltiškai lėtu "Hondos" bolidu. Pirmą kartą per visą savo karjerą jis nestartavo iš 10 ar aukštesnės pozicijos. Kadaise "F-1" vicečempionu buvusio R.Barrichello rezultatas atrodo dar liūdniau turint galvoje, kad greičiausiai kitąmet jis lenktynėse nebepasirodys.

Taškų šįmet nepelnė devyni lenktynininkai: Pedro de la Rosa, Jarno Trulli, Heikki Kovalainenas, Vitantonio Liuzzi, Jerome'as d'Ambrosio, Timo Glockas, Narainas Karthikeyanas, Danielis Ricciardo ir Karunas Chandhokas. Jie pagal aukščiausias užimtas pozicijas atitinkamai pasidalijo 20-28 vietas.