Jaunųjų rusų ugningi politikai neuždegė

2016 01 07 6:00
Suomiai švenčia. Viduryje - pergalingą įvartį įmušęs Kasperi Kapanenas. Reuters/Scanpix nuotrauka

Suomijos ledo ritulys šiuo metu turi geriausią jaunųjų žaidėjų kartą pasaulyje.

Šios šalies dvidešimtmečiai laimėjo Helsinkyje surengtas pasaulio jaunimo iki 20 metų (U-20) ledo ritulio pirmenybes. Finale jaunieji suomiai po pratęsimo 4:3 (0:1, 0:0, 3:2, 1:0) palaužė Rusijos komandą.

Suomijos jaunimo rinktinė pajėgiausia pasaulyje tapo ketvirtą kartą. Anksčiau jie triumfavo 1987, 1998 ir 2014 metais.

Lemtinga klaida

Finalo dvikovos pabaiga buvo itin dramatiška. Likus žaisti kiek daugiau nei dvi minutes (57:51), suomiai pasinaudojo kiekybiniu pranašumu ir Mikko Rantanenas išvedė saviškius į priekį – 3:2.

Rusai nepasidavė ir metė visas jėgas į puolimą, vartininką pakeisdami šeštuoju žaidėju. Ir iki trečio kėlinio pabaigos likus vos 7 sekundėms (59:53), Andrejui Svetlakovui pavyko išlyginti rezultatą – 3:3.

Tačiau Suomijos ledo ritulininkai mobilizavosi ir per pratęsimą sužaidę vos pusantros minutės (61:33) įmušė pergalingą įvartį. Tai padarė Kasperi Kapanenas. Varžovų zonoje po apmaudžios rusų klaidos jis gavo ritulį, suklaidino du gynėjus bei vartininką Aleksandrą Georgijevą ir žaibiškai apčiuožęs aplink vartus pelnė auksinį įvartį.

„Gavęs perdavimą, nutariau veržtis pats. Man padarius klaidinamą judesį vartininkas paslydo, todėl nutariau čiuožti aplink vartus, – įspūdžiais dalijosi K. Kapanenas. – Mūsų pergalė – didis dalykas visiems suomiams.“

Naudingiausiu čempionato žaidėju išrinktas čempionų puolėjas Jesse Puljujarvi. Jis per 7 rungtynes surinko net 17 taškų – pelnė 5 įvarčius ir atliko 12 rezultatyvių perdavimų.

Visa Suomijos rinktinė per šį čempionatą sugebėjo pasižymėti 35 kartus – vidutiniškai po 5 per kiekvieną mačą.

Finalo rungtynes Helsinkio arenoje stebėjo 13 479 žiūrovai. Visose 30 rungtynių apsilankė 215 225 sirgaliai, arba vidutiniškai po 7 174 per kiekvienas rungtynes. Absoliutus pasaulio jaunimo čempionatų rekordas priklauso 2012-ųjų pirmenybes rengusiai Kanadai. Tuomet kiekvienas rungtynes stebėdavo 14 622 žiūrovai.

Priminė karą

Rusijos jaunimo rinktinei tai buvo antrasis nesėkmingas finalas iš eilės. Pernai jie 4:5 pralaimėjo Kanados dvidešimtmečiams. Prieš tai dvejus metus iš eilės rusai buvo treti, o 2012 metais – taip pat antri.

„Mes patenkinti antrąja vieta. Atlikome gerą darbą. Tiesa, suomiai padirbėjo dar geriau“, – sakė vicečempionų puolėjas Radelas Fazlejevas.

Jaunuosius rusus prieš lemiamas rungtynes kovai bandė nuteikti net aukšti Valstybės Dūmos politikai.

„Praėjusio amžiaus ketvirtame dešimtmetyje tarp Suomijos ir Sovietų Sąjungos kilo karinis konfliktas. Viso pasaulinio karo metu suomiai buvo nacistinės Vokietijos pusėje. Mums buvo padaryta didelė žala, netekome daug tarybinių karių. Ir dabar suomiai vykdo priešišką politiką, siekia narystės NATO. Jūsų pergalė visiems piliečiams suteiktų džiaugsmo. Būtina įrodyti, kad jaunoji Rusijos sportininkų karta yra geriausia pasaulyje“, – rinktinei atsiųstame laiške pasirašė Liberalų demokratų partijos frakcijos nariai.

Bet ši ugninga kalba laimėti aukso nepadėjo. Rusijos spaudoje netrūko kaltinimų finalo teisėjams – neva dvikovai vadovavę amerikietis ir kanadietis tendencingai traktavo kai kuriuos žaidimo epizodus. Rusų treneris Valerijus Braginas arbitrų darbo nekomentavo.

O buvęs Rusijos ledo ritulininkas Danilas Markovas gyrė tautiečius už kovingumą, tačiau teigė, kad šie dar nesupranta kai kurių elementarių žaidimo niuansų.

Baltarusių taupumas

Bronzos medalius Helsinkyje iškovojo JAV jaunimo rinktinė. Iš studentų žaidėjų sudaryta amerikiečių komanda kovoje dėl trečiosios vietos nepaliko vilčių švedams – 8:3 (2:2, 4:0, 2:1).

Pasaulio jaunimo čempionate varžėsi 10 komandų. Paskutinę vietą užėmė ir į žemesnį 1 A divizioną iškrito baltarusiai, juos kitąmet pakeis latviai.

Nors Baltarusija laikoma ledo ritulio valstybe, kaimynai nustebino visus, kai savo rinktinę į Helsinkį pasiuntė autobusu. Iki kelionės tikslo baltarusiams teko važiuoti apie 900 kilometrų.