Klasikiniai varžovai - H. Žustautas ir J. Šuklinas

2014 07 22 6:00
Pasaulio jaunimo čempionas Henrikas Žustautas (nuotraukoje) meta iššūkį olimpiniam vicečempionui Jevgenijui Šuklinui. Vilniaus irklavimo klubo nuotrauka

Vengrijoje organizuotose pasaulio jaunimo (iki 23 metų) baidarių ir kanojų pirmenybėse sprinto rungties čempionu tapo kanojininkas iš Vilniaus Henrikas Žustautas. Nuo šiol bene didžiausias jo konkurentas bus Londono žaidynių vicečempionas Jevgenijus Šuklinas.

Abu kanojininkai siekia olimpinio kelialapio. Tačiau tik vienas iš jų 2016-aisiais startuos olimpiniame turnyre Rio de Žaneire.

Auksas ir pasaulio rekordas

Trenerio Kazimiero Rėksnio išugdytas 20-metis kanojininkas H. Žustautas pasaulio jaunimo pirmenybių finale 200 m distanciją įveikė per 38,787 sek. ir tik 0,212 sek. aplenkė antrąją vietą užėmusį rusą Andrejų Kraitorą. Trečias finišavo gruzinas Zaza Nadiradzė, jį nuo nugalėtojo atskyrė 0,780 sekundės.

Įdomu, jog pusfinalio pirmajame plaukime H. Žustautas pasiekė pasaulio rekordą - jo laikas buvo 38,269 sekundės. Taip greitai šios distancijos per visą kanojų sporto istoriją pusfinalyje nebuvo įveikęs nė vienas atletas. Net suaugusiųjų varžybose. Šiame pirmenybių etape lietuvis artimiausią varžovą aplenkė net 0,732 sekundės.

Jaunis pelnė bronzą

Ten pat surengtų analogiškų jaunių (iki 19 metų) pasaulio pirmenybių finale irklavęs visaginietis Vadimas Korobovas 200 m nuotolį įveikė per 41,437 sek. ir iškovojo bronzos medalį. Dmitrijaus Michailovo auklėtinis V. Korobovas vos 0,988 sek. atsiliko nuo pasaulio jaunių čempionu tapusio vengro Jonathano Danielio Hajdu. Sidabro medalį šioje distancijoje iškovojo Sergejus Tarnovskis (40,525 sek.) iš Moldovos.

Už mėnesio Nandzinge (Kinija) vyksiančioms jaunimo (14 - 18 metų) vasaros olimpinėms žaidynėms besirengiantis V. Korobovas pusfinalio antrajame plaukime finišavo per 40,874 sek. ir tapo nugalėtoju.

Jaunių pirmenybėse vos 0,368 sek. iki medalių pritrūko dvivietę baidarę irklavusiems Rokui Puzonui ir Gyčiui Macevičiui (33,984 sek.), jie finišavo ketvirti. Šioje rungtyje auksą iškovojo Vengrijos duetas (32,728 sek.), sidabrą – Rusijos (33,120 sek.), bronzą - Ispanijos (33,616 sek.).

Intriguojanti konkurencija

Apie mūsų kanojų sporto talentus LŽ kalbėjosi su praeityje garsiu baidarininku – Europos ir pasaulio čempionatų prizininku, pasaulio taurės laimėtoju Romualdu Petrukanecu, šiuo metu Lietuvos baidarių ir kanojų federacijoje einančiu generalinio sekretoriaus pareigas.

- Gal H. Žutautą jau galime vadinti olimpine viltimi?

- Manau, jis užtikrintai kyla į viršų. Prieš dvejus metus Henrikas tapo Europos jaunių čempionato prizininku. Pernai pasaulio jaunimo čempionate buvo šeštas, šiemet Europos jaunimo čempionate užėmė 5 vietą. Dabar planetos pirmenybėse iškovojo auksą. Šioje amžiaus grupėje jis yra labai aukšto lygo sportininkas. Juolab, kad jam dar tik dvidešimt.

Šiose varžybose išvydau tai, ko anksčiau niekada nebuvau regėjęs: pusfinalyje Henrikas viršijo geriausią rezultatą, net tarp suaugusiųjų. Tiesa, mūsų sporte tokie rekordai oficialiai nefiksuojami, skelbiami tik geriausiųjų dešimtukai.

Laukiau, kaip gi bus finale. Juk kartais po labai įspūdingo pusfinalio sportininkai perdega. Tačiau Henrikas ir finale buvo pirmas. Net labai pajėgus rusas A. Kraitoras, suaugusiųjų varžybų prizininkas, nesugebėjo aplenkti lietuvio.

Dar nebuvau matęs H. Žustauto tokios geros sportinės formos. Labai džiaugiuosi Henriko laimėjimu ir manau, kad šis kanojininkas jau gali rimtai planuoti savo, sportininko, karjerą.

Londono žaidynių vicečempionas Jevgenijus Šuklinas. / Reuters/Scanpix nuotrauka

- Ar H. Žustauto ir Londono žaidynių vicečempiono Jevgenijaus Šuklino keliai nesikirs, rengiantis 2016-ųjų olimpiadai?

- Taip, jie susikirs. Abu atletai sieks kelialapio į Rio de Žaneiro žaidynes. Kitaip sakant – du labai aukšto lygio kanojininkai tarpusavyje konkuruos dėl vienintelės Lietuvai skirtos vietos olimpinėse žaidynėse.

- Kokios Jūsų prognozės?

- Turime klasikinį atvejį, kai į vienintelį kelialapį pretenduoja jaunas ir "senas" (lapkričio mėnesį J. Šuklinui sukaks 29-eri - red.) kanojininkai.

Matydami tokį Henriko progresą, iš jo galime tikėtis dar aukštesnių rezultatų. Juolab laiko dar yra - iki olimpiados liko dveji metai. O Jevgenijus yra jau beveik pasiekęs savo galimybių ribą, tad jam tereikia išsilaikyti šiame lygyje. Konkurencija tarp abiejų kanojininkų turėtų būti labai didelė.

Stovyklaudami su rinktine jie jau treniravosi kartu. Manau, ir ateityje tai darys vardan bendro reikalo. Tikiuosi, abiems viskas išeis į naudą.

Ramus charakteris padeda laimėti

- Kaip manote, ar naujasis titulas “neišderins” perspektyvaus kanojininko?

- Nemanau. Henrikas yra tylus, ramus, tvarkingas, sąžiningas vaikinas. Be jokių didelių pretenzijų.

Kai dabar Vengrijoje Henrikas suvokė, jog iškovojo aukso medalį, staiga iš jo išsiveržė visa susikaupusi energija. O skambant mūsų himnui jis labai jaudinosi. Jausmai jame tiesiog kunkuliavo…

- Kaip apibūdintumėte pasaulio jaunių pirmenybių bronzinį prizininką V. Korobovą?

- Jis irgi labai perspektyvus kanojininkas. Vadimas savo amžiaus grupėje (iki 19 metų) vis dar yra jaunas, jam šiemet sukako tik septyniolika. Tokiame amžiuje svarbūs kiekvieni metai, nes jaunuoliai auga, bręsta. Pernai V. Korobovas Europos čempionate laimėjo medalį, dabar pasaulio pirmenybėse vėl tapo prizininku. O už mėnesio jis vyks į Nandzinge (Kinija) vyksiančias jaunimo (14 - 18 metų) vasaros olimpines žaidynes. Manyčiau, ten iš Vadimo galime tikėtis neblogų rezultatų. Jis, kaip ir Henrikas, yra gana ramaus charakterio - per varžybas sugeba “išlaikyti šaltą galvą”. Gal dėl to dažnai ir tampa prizininku. Treneris D. Michailovas neturi jokių bėdų dėl šio vaikino.