Klastingasis Dakaras pakluso lietuviams

2015 01 20 0:45
Dakaro ralyje triumfavo katarietis Nasseras Al-Attiyah (dešinėje) su prancūzu šturmanu Matthieu Baumeliu. Reuters/Scanpix nuotrauka

Savaitgalį Pietų Amerikoje finišavo Dakaro dykumų ralio maratonas. Jo dalyviams per dvi savaites Argentinos, Čilės ir Bolivijos keliais teko nuvažiuoti 9,1 tūkst. kilometrų. Beveik pusę šio atstumo (4,4 tūkst. km) sudarė specialūs greičio ruožai.

Alinamą ralį įveikė ir abu Lietuvos ekipažai - Benediktas Vanagas su Andrejumi Rudnickiu ("Toyota Hilux") ir Antanas Juknevičius su Edvardu Duoba ("Mebar").

Pagerino lietuvių rekordą

Sausio 4-ąją varžybas automobilių įskaitoje pradėjo 137 ekipažai. Finišą pasiekė mažiau nei pusė jų. Tarp 67 lenktynes baigusių ekipažų B. Vanagas užėmė 24 vietą, A. Juknevičius - 60-ąją.

24 pozicija - geriausias Lietuvos sportininkų laimėjimas Dakaro raliuose. Iki šiol aukščiausią vietą - 25-ąją - 2009 metais buvo užėmęs Aurelijus Petraitis su A. Juknevičiumi.

Savo potencialą B. Vanagas įrodė penkis kartus patekdamas į atskirų greičio ruožų dvidešimtukus. Sėkmingiausias jam buvo 11 etapas, kai finišavo ketvirtas. Bet jau kitą dieną lietuviui nepasisekė - prakiuro padanga, automobilis tapo nevaldomas ir virto ant šono. Tai kainavo nemažai brangių minučių. Jei ne šis incidentas, galutinėje įskaitoje B. Vanagas būtų buvęs dar aukščiau.

"Smagu pasiekti geriausią tarp lietuvių rezultatą. Bet tai - tik tarpinė stotelė. Dar daugiau laukia ateityje", - žadėjo B. Vanagas, jau dabar pradėjęs mąstyti apie 2016 metų ralį.

A. Juknevičiui ir E. Duobai geriau pasirodyti sutrukdė nuolat "besiožiuojantis" visureigis "Mebar". Lietuviai apskaičiavo, kad jų mašina be gedimų nuvažiavo tik 2 greičio ruožus iš 13.

"Kai įveiki tokį maratoną, visuomet jautiesi gerai. Liūdna, kad ralis baigėsi. Jėgų tebeturime, parako liko, tad galėtume visą atstumą važiuoti dar kartą", - pasibaigus lenktynėms juokavo A. Juknevičius.

Nugalėjo olimpietis

Automobilių įskaitos varžybas laimėjo 44 metų katarietis Nasseras Al-Attiyah, vairavęs gamyklinės "Mini" komandos visureigį. "Į varžybas vykau labai gerai pasirengęs tiek fiziškai, tiek psichologiškai", - sakė čempionas.

N. Al-Attiyah laimėjo pirmą greičio ruožą, bet dėl viršyto greičio gyvenvietėje gavo 2 min. baudos. Tai katarietį dar labiau motyvavo. Po antrojo etapo jis tapo lyderiu ir pirmavo iki pat varžybų pabaigos. Savo artimiausią persekiotoją Ginielį de Villiersą ("Toyota") iš PAR katarietis kasdien vis lenkė ir finiše jo persvara pasiekė 35 minutes 34 sekundes.

Jau 11 Dakaro ralių dalyvavęs N. Al-Attiyah šias lenktynes buvo laimėjęs 2011 metais. Tuomet jis važiavo "Volkswagen" komandos mašina.

N. Al-Attiyah yra ne tik puikus vairuotojas, bet ir taiklus šaulys. Katarietis dalyvavo net penkiose olimpinėse žaidynėse. 2012 metų Londono olimpiadoje N. Al-Attiyah sportinio šaudymo rungtyje iškovojo bronzos medalį.

Dviguba lenkų šventė

Dakaro ralis santykinai džiugiai baigėsi Lenkijos atstovams. Varžybų pradžioje jie gedėjo žuvusio savo motociklininko Michalo Herniko ir griebėsi už galvų, kai sudegė Adamo Malyszo SMG bagis. Tačiau ralio pabaigoje lenkai triumfavo - Rafalas Sonikas neturėjo sau lygių keturračių įskaitoje, o automobilių klasėje Krzysztofas Holowczycas išplėšė trečiąją vietą ir pirmą kartą tapo šių varžybų prizininku.

"Esu toks pavargęs, kad, atrodo, daugiau niekada nedalyvausiu šiose lenktynėse. Bet praeis du mėnesiai ir vėl norėsiu čia sugrįžti", - prisipažino K. Holowczycas.

Motociklininkų įskaitoje jau penktą kartą nugalėtoju tapo ispanas Marcas Coma (KTM). Dakaro ralyje jis triumfavo 2006, 2009, 2011 ir 2014 metais. Maždaug pusę varžybų M. Coma vijosi savo tautietį Joaną Barredą Bortą. Tačiau šiam susidūrus su rimtomis techninėmis problemomis ir dėl to praradus kelias valandas, žalia šviesa įsižiebė M. Comai.

Sunkvežimių įskaitoje, kaip ir prognozuota, karaliavo rusų "KamAZ" komanda. Jos atstovai užėmė visą prizininkų pakylą. Pirmą kartą nugalėjo Airatas Mardejevas. Pergalę jis skyrė savo tėvui, taip pat lenktynininkui Ilgizarui, kuris praėjusį rugpjūtį žuvo per automobilio avariją.

Dakaro laureatai

Motociklų įskaita: 1. Marcas Coma (Ispanija, KTM), 2. Paulo Goncalvesas (Portugalija, "Honda") +16:53, 3. Toby Price'as (Austrija, KTM) +23:14, 4. Pablo Quintanilla (Čilė, KTM) +38:38, 5. Stefanas Svitko (Slovakija, KTM) +44:17.

Keturračių įskaita: 1. Rafalas Sonika (Lenkija, "Yamaha"), 2. Jeremiasas Ferioli (Argentina, "Yamaha") +2.54:50, 3. Walteris Nosiglia (Bolivija, "Honda") +3.42:56, 4. Nelsonas Galeano (Paragvajus, "Yamaha") +4.09:57, 5. Christophe'as Declerckas (Prancūzija, "Yamaha") +5.48:40.

Automobilių įskaita: 1. Nasseras Al-Attiyah (Kataras, "Mini"), 2. Ginielis de Villiersas (PAR, "Toyota") +35:34, 3. Krzysztofas Holowczycas (Lenkija, "Mini") +1.32:01, 4. Erikas van Loonas (Olandija, "Mini") +3.01:52, 5. Vladimiras Vasiljevas (Rusija, "Mini") +3.12:41.

Sunkvežimių įskaita: 1. Airatas Mardejevas (Rusija, "KamAZ"), 2. Eduardas Nikolajevas (Rusija, "KamAZ") +13:52, 3. Andrejus Karginovas (Rusija, "KamAZ") +51:00, 4. Alešas Lopraisas (Čekija, MAN) +1.56:37, 5. Dmitrijus Sotnikovas (Rusija, "KamAZ") +2.24:32.