Lietuviai nepasidavė Dakarui

2014 01 21 6:00
Dakare nugalėjęs N.Roma (centre) su savo komanda. Reuters/Scanpix nuotrauka

Pietų Amerikoje šeštadienį baigėsi kasmetinis Dakaro ralio maratonas, kuriame lenktynininkai Argentinos, Bolivijos ir Čilės keliais per dvi savaites nuvažiavo 9,3 tūkst. kilometrų.

Automobilių klasėje tarp finišavusiųjų buvo ir abu Lietuvos ekipažai. "OSCar" automobilį vairavęs Benediktas Vanagas su šturmanu Andrejumi Rudnickiu bendrojoje įskaitoje užėmė 35 vietą, o Antanas Juknevičius su šturmanu Vytautu Obolevičiumi ("Toyota") - 56-ąją.

Po finišo visi ralį įveikę lenktynininkai Valparaiso mieste dalyvavo šventinėje ceremonijoje, per kurią jie gavo Dakaro ralį simbolizuojančias statulėles.

B.Vanagui tai buvo antrasis Dakaro ralis. Pernai jis su šturmanu Sauliumi Jurgelėnu finišavo 65-i. Šiemet B.Vanagas gerokai pasistūmėjo pirmyn ir buvo giriamas už pažangą bei solidesnį vairavimą. A.Juknevičius vairuotojo vaidmenyje šiame ralyje dalyvavo pirmą kartą.

"Ne viskas mums pasisekė. Štai Vytautas taip ir nepamatė smėlio kopų dieną", - juokavo A.Juknevičius, prisimindamas sunkiausias dienas, kai dėl nuolatinių automobilio gedimų jis su šturmanu finišą pasiekdavo tik naktį ar net paryčiais. Abu lietuvių lenktynininkai tikino, kad sugrįš į 2015-ųjų Dakaro lenktynes.

Šis Dakaro ralis buvo vienas sunkiausių istorijoje - jį baigė mažiau nei pusė dalyvių. Automobilių įskaitoje finišavo 62 ekipažai, pradėjo net 147. Lenktynes baigė 78 motociklininkai iš 174, visą trasą įveikė 50 sunkvežimių iš 70 ir 15 keturračių vairuotojų iš 40.

Automobilių įskaitoje ralio čempionu tapo ispanas Nani Roma, 2004 metais Dakarą laimėjęs motociklų įskaitoje. Tačiau jo triumfą apkartino "Mini" komandos nurodymai. N.Roma dėl nugalėtojo titulo varžėsi su 11 kartų ralio čempionu prancūzu Stephane'u Peterhanseliu. Po 5 etapo N.Roma turėjo net 40 minučių persvarą, tačiau S.Peterhanselis ėmė sparčiai ją mažinti, kol, priešpaskutiniame etape N.Romai sustojus keisti rato, prancūzas aplenkė komandos draugą, nors "Mini" komanda buvo uždraudusi tai daryti. Tiesa, paskutiniame etape N.Roma susigrąžino persvarą ir tapo ralio nugalėtoju. Bendrojoje įskaitoje jis S.Peterhanselį aplenkė 5 min. 38 sek.

"Nani yra geras mano draugas, tad džiaugiuosi matydamas jį tokį laimingą. Apie tai jis svajojo dešimt metų", - po lenktynių tikino S.Peterhanselis.

Trečiąją vietą iškovojo katarietis Nasseras Al-Attiyah, nuo nugalėtojo atsilikęs 56 min. 52 sek. Beje, N.Al-Attiyah galėjo pretenduoti į pirmąją vietą, tačiau jo kortas sumaišė lenktynių metu gauta 1 val. bauda už tai, kad praleido vieną kontrolės punktą.

Motociklų klasėje nugalėjo ispanas Marcas Coma (KTM), jis pakartojo 2006, 2009 ir 2011 metų triumfą. M.Comos persvara prieš antrojoje vietoje likusį tautietį Jordi Viladomsą - daugiau nei įtikinama: 1 val. 52 min. 27 sek. Trečias liko prancūzas Olivier Painas ("Yamaha", +2.03:03), o praėjusių metų nugalėtojas Cyrilas Despres liko ketvirtas (+2.05:38).

Dideliam vietos žiūrovų džiaugsmui, keturračių įskaitoje nugalėjo čilietis Ignacio Casale, aplenkęs lenką Rafalą Soniką ("Yamaha", +1.26:49) ir olandą Sebastianą Husseini ("Honda", +5.40:24). I.Casale užduotį palengvino ankstyvas favorito argentiniečio Marcoso Petronelli pasitraukimas iš varžybų - trečiajame etape jis patyrė avariją ir nusprendė nebetęsti lenktynių.

Sunkvežimių įskaitoje ilgokai pirmavo olandas Gerardas de Rooy'us ("Iveco"), bet ralio pabaigoje jį aplenkė spurtavęs rusas Andrejus Karginovas ("Kamaz"). Olandas nuo nugalėtojo atsiliko vos 3 min. 11 sek. Trečiąją vietą užėmė kitas rusas, praėjusių metų ralio laimėtojas Eduardas Nikolajevas ("Kamaz", +1.34:52).