Lietuviai varžėsi su ralio žvaigždėmis

Du ralio ekipažai iš Lietuvos savaitgalį buvo išvykę į pasaulio ralio čempionato (WRC) etapą, surengtą Švedijoje. Sportininkai apdovanojimų nepelnė, bet sėkmingai pasiekė finišą ir liko patenkinti tokiu rezultatu.

Švedijos ralyje dalyvavo Benediktas Vanagas su šturmane Irina Kolomeytseva ir Rokas Kvaraciejus su Mariumi Samuoliu. Abu lietuvių ekipažai startavo N4 klasėje, tais pačiais automobiliais, su kuriais dalyvauja ir Lietuvos ralio čempionate. Automobiliu "Subaru Impreza WRX STI" važiavęs B.Vanagas N4 klasėje užėmė ketvirtąją vietą ir buvo greičiausias tarp ne Skandinavijos atstovų, kurie tradiciškai dominuoja šiame ralyje. Bendrojoje įskaitoje jis užėmė 27 vietą.

R.Kvaraciejaus ekipažas liko vienuoliktas, o absoliučioje įskaitoje - trisdešimt šeštas. Geriau pasirodyti šiems lenktynininkams sutrukdė sniego pinklės antrą ralio dieną. Įstrigę pusnyje sportininkai prarado daug laiko ir gavo baudų už neįveiktus greičio ruožus.

Ralyje dalyvavo palyginti nedaug, tik 54, ekipažai, bet net 21 iš jų vairavo WRC klasės automobilius. Lietuviai varžėsi serijinių automobilių (N4) klasėje. Be mūsų šalies sportininkų, šioje klasėje startavo dar 11 ekipažų iš Švedijos, Norvegijos, Vengrijos, Airijos, Andoros, Olandijos ir net tolimosios Brazilijos.

Bendras Švedijos ralio maršrutas driekėsi net 1843 kilometrus, iš jų apie 350 kilometrų buvo skirti 24 greičio ruožams.

Nutįso iki Norvegijos

Didžiausia šių metų švedų ralio naujiena - kad varžybos išsiplėtė į gretimą Norvegiją. Beveik visas penktadienio maršrutas vedė Pietryčių Norvegijos keliais, o per 90 kilometrų nuo Oslo nutolusiame Kongsvingerio mieste buvo įsikūrusi ir laikina serviso zona.

Švedijos ralis prasidėjo ketvirtadienį specialiuoju greičio ruožu Karlstado mieste esančiame stadione. Palaikyti lenktynininkų susirinko tūkstantinės minios žiūrovų, tarp jų būriavosi ir gerbėjai iš Lietuvos.

Pradžia nuteikė optimistiškai. Iš 14 startavusių ekipažų N4 klasėje B.Vanago laikas buvo vienas geriausių - antras. Vėliau, raliui persikėlus į vingiuotus Norvegijos ir Švedijos kelius, atsiskleidė vietiniai lenktynininkai.

Neabejotinu N4 klasės lyderiu tapo norvegas Andersas Grondalis. Šiam sportininkui įkandin visąlaik sekė jo tautietis Jimas Rogeris Haugomas ir du švedai - Andreasas Thelausas bei Hansas-Erikas Wengas. Pastarajam pasitraukus iš varžybų dėl technikos gedimo, o A.Thelausui įstrigus greičio ruože, B.Vanagui pavyko prasibrauti tarp trijų greičiausiųjų. Vis dėlto jau kitą dieną, švedams pademonstravus labai greitą tempą, o lietuvio ekipažui gavus laiko baudą ir įlėkus į sniego pusnį, varžovai susigrąžino ankstesnes pozicijas.

Sniego spąstų išvengė nedaugelis dalyvių. Jis pakišo koją tiek aštuoniskart pasaulio ralio čempionui Sebastienui Loebui, tiek perspektyviausiam Estijos lenktynininkui Ottui Tanakui. Ne išimtis buvo ir Lietuvos ekipažai.

Tiesa, B.Vanagui pasisekė kur kas labiau - žiūrovams padedant jis maždaug per dvi minutes ištrūko iš pusnies ir galėjo toliau dalyvauti varžybose. Tuo metu R.Kvaraciejaus ekipažas įstrigo sniege taip, kad jau nebegalėjo išsivaduoti, todėl turėjo pasinaudoti taisykle, leidžiančia tęsti lenktynes tik kitą dieną, gavus po laiko baudą už kiekvieną neįveiktą greičio ruožą.

Laimėjo skandinavai

Švedijos ralį laimėjo suomis Jari-Mattis Latvala, važiavęs automobiliu "Ford Fiesta RS WRC". Jis greičio ruožuose iš viso užtruko 3 val. 18 min. 28,3 sekundės. Nuo suomio vos 16,6 sek. atsiliko jo tautietis Mirko Hirvonenas ("Citroen DS3 WRC"), o trečiąją vietą užėmė norvegas Madsas Ostbergas ("Ford Fiesta RS WRC"). Jis nugalėtojui pralaimėjo beveik 40 sekundžių. WRC čempiono titulą ginantis S.Loebas, lenktyniavęs automobiliu "Citroen DS3 WRC", liko tik šeštas. Jį aplenkė ir ketvirtąją vietą užėmė Petteris Solbergas bei penktas finišavęs Jevgenijus Novikovas. B.Vanagas nuo lyderio atsiliko šiek tiek daugiau nei pusvalandžiu, o R.Kvaraciejus dėl gautų laiko baudų - daugiau kaip valanda. Švedijos ralį baigė 42 ekipažai.

Švedijoje jėgas išbandę lietuviai jau grįžo iš kelionės ir dabar rengiasi savaitgalį vyksiančiam raliui "Žemaitija 2012". Šios varžybos organizuojamos pirmą kartą, bet, kaip planuojama, turėtų tapti antru kasmetiniu žiemos raliu Lietuvoje.