Lietuviams iškrito makedonų korta

2011 09 13 0:00
Makedonijos rinktinė (tamsi apranga) ketvirtfinalyje kausis su "EuroBasket 2011" šeimininke Lietuva.
Petro Malūko nuotrauka

Vilnius atsisveikino su Europos vyrų krepšinio čempionato antrojo etapo kovomis. Po dramatiškai susiklosčiusios paskutinės F grupės dvikovos vėlai vakare sostinėje paaiškėjo, jog trečiadienį ketvirtfinalyje Kaune Kęstučio Kemzūros treniruojamiems lietuviams teks grumtis su Makedonijos rinktine.

Per paskutinę dieną Vilniuje F grupės ekipos aiškinosi, kuri užims pirmąją vietą grupėje ir kuri bus ketvirta. Ketvirtoji vieta teko slovėnams.

Rusai atsilaikė

Be pralaimėjimų žengianti Rusijos rinktinė dar kartą patvirtino, kad yra viena rimčiausių favoričių į "EuroBasket 2011" medalius. Septynias iš eilės pergales iškovoję rusai vakar nuo savo kelio nustūmė ir Makedonijos krepšininkus - 63:61. Laimėtoją nulėmė paskutinis metimas - sulig finaline sirena pergalę atnešusį tritaškį pataikė Sergejus Monia. Užėmę pirmąją vietą Davido Blatto auklėtiniai ketvirtfinalyje žais su serbais, o antri F grupėje likę makedonai turės atlaikyti Lietuvos rinktinės ir 15 tūkst. "Žalgirio" arenos aistruolių šturmą.

Šio susitikimo nekantriai laukė Lietuvos rinktinė ir trys milijonai jos gerbėjų. Aistruoliai vylėsi, jog Rusijos krepšininkai per paskutines rungtynes sostinėje nežais taip, kaip E grupėje atsainiai ir beviltiškai finišavo prancūzai. Šie kovoje dėl pirmosios vietos grupėje 69:96 pralaimėjo ispanams. Specialistų įsitikinimu, mūsiškiams parankesnė varžovė yra Makedonija, o ne Rusija. Tačiau Rusijos rinktinės lyderis Andrejus Kirilenka išvakarėse tikino, jog su lietuviais ketvirtfinalyje žaisti būtų buvę kur kas įdomiau.

A.Kirilenkos svajonės neišsipildė. Jo komandos draugai, nors ir sunkiai, vakar padarė viską, kad Rusija žengtų pergalių keliu ir ketvirtfinalyje kautųsi su serbais. Makedonijos ekipai dėl rankos traumos padėti negalėjo Teodoras Gečevskis, vidutiniškai rinkęs po 9 taškus.

Be vieno ekipos lyderių žaidę makedonai susitikimą pradėjo spurtu 8:0, tačiau rusai neleido pabėgti ir kėlinio pabaigoje jau patys pirmavo 15:13. Antro ketvirčio viduryje po spurto 11:1 Rusijos ekipos pranašumas dar išaugo (30:23). Tik vienas rungtynes iki tol ir tai po pratęsimo Juodkalnijai pralaimėję Makedonijos krepšininkai neketino nusileisti - trečio kėlinio viduryje varžovus pavijo ir iki dvikovos pabaigos neleido varžovams ramiai kvėpuoti. Tačiau rusai sugebėjo išplėšti pergalę rezultatu 63:61.

Suomiai nustebino

Dėl ketvirtosios vietos F grupėje bei teisės žaisti atkrintamosiose varžybose kovojo ambicingieji suomiai ir prastu žaidimu antrajame etape krepšinio specialistus stebinę slovėnai. Po 16 metų pertraukos į pagrindinį Europos čempionato turnyrą patekę Suomijos krepšininkai nustebino jau vien tuo, kad sugebėjo patekti tarp dvylikos pajėgiausių ekipų. Tačiau į išsvajotą aštuntuką vokiečių kilmės specialisto Henriko Dettmanno treniruojama Skandinavijos ekipa neprasibrovė. Slovėnijos krepšininkai įrodė, kad yra krepšinio šalis ir ne be reikalo po dvejų metų jų krašte vyks Europos vyrų krepšinio čempionatas. Božidaro Maljkovičiaus treniruojami slovėnai pirmadienį 67:60 (14:12, 28:16, 12:20, 13:12) nugalėjo suomius ir tapo aštuntąja komanda, Kaune kovosiančia dėl medalių bei kelialapio į Londono olimpines žaidynes.

Panika slovėnų stovykloje

Visą pirmą kėlinį vyko lygi kova. Suomių komanda pradėjo byrėti per antrąjį ketvirtį. Ženklą spurtuoti davė iš toli pataikę Goranas Dragičius ir Urošas Slokaras. Netrukus suomiui Sasu Salinui arbitrai skyrė techninę pražangą, ją varžovai puikiai išnaudojo - pelnė keturis taškus ir atitrūko 36:24. Dar po akimirkos tūkstantinę slovėnų aistruolių minią ant kojų sukėlė tritaškį pelnęs vyriausias rinktinės žaidėjas Jaka Lakovičius - 40:26. Per pirmą kėlinį nė sykio į krepšį nemetęs 33 metų 186 cm ūgio įžaidėjas J.Lakovičius antrajame per dešimt minučių surinko 8 taškus ir padėjo ekipai iki ilgosios pertraukos išlaikyti dviženklį skirtumą - 42:28.

Per pirmus du kėlinius nė sykio iš toli nepataikę Suomijos krepšininkai (0/5) trečiame kėlinyje triskart nuo trijų taškų linijos atakavo taikliai. Sslovėnams irgi sekėsi - jie puikiai atakavo iš vidutinio nuotolio. H.Dettmanno auklėtiniams pavyko sušvelninti skirtumą iki 6 taškų (48:54), bet dukart atakas rezultatyviai baigęs vidurio puolėjas Erazemas Lorbekas vėl atstatė dviženklę slovėnų persvarą (60:49). Į lemiamą šturmą skandinavai pakilo baigiantis dvikovai, kai išsigelbėti buvo galima tik metant iš toli. Prasidėjus paskutinei minutei Teemu Ranniko ir Petteri Koponenas dviem tritaškiais (60:64) sukėlė paniką slovėnų stovykloje, tačiau pateikti sensacijos suomiai nesugebėjo - lemtingi jų metimai iš po krepšio tikslo nepasiekė.

Stos prieš ispanus

Nugalėtojų ekipą į pergalę vedė E.Lorbekas (14 taškų) ir U.Slokaras (13). "Po trijų iš eilės pralaimėjimų šiandien mes atrodėme geriau, - teigė U.Slokaras. - Pavyko laimėti, mes važiuojame į Kauną."

Suomijos ekipoje geriausiai sekėsi Peteriui Koponenui (14 tšk.) ir Shawnui Huffui (13).

"Esame nusiminę, - po dvikovos kalbėjo 7 taškus pelnęs suomių ekipos puolėjas Tuukka Kotti. - Viena pagrindinių nesėkmės priežasčių - leidome po savo krepšiu varžovams atkovoti 17 kamuolių."

Suomijos rinktinės treneris H.Dettmannas pripažino, kad lemtingu tapo antrasis kėlinys, per kurį varžovai pelnė net 28 taškus. Nepaisant to, kad ekipa nepasiekė Kauno, suomių strategas didžiavosi auklėtiniais: smarkiai atsilikdami jie sugebėjo pavyti varžovus ir garbingai kovojo iki pabaigos.

Slovėnų komandos treneris B.Maljkovičius, pasiguodęs, jog pasirengimo pirmenybėms etapas buvo labai sunkus, o pats šiai rinktinei vadovauja tik pirmus metus, liko patenkintas, kad auklėtiniai nors ir sunkiai, bet atsilaikė prieš suomius.

Jau dešimtą kartą Europos čempionate dalyvaujančios Slovėnijos ekipos varžovė ketvirfinalyje rytoj bus pirmąją vietą E grupėje užėmusi Ispanijos rinktinė."

Po slovėnų ir suomių akistatos į aikštelę įbėgo Graikijos ir Gruzijos rinktinės. Sutikimo baigtis abiem ekipoms neturėjo jokios įtakos. Graikai šią dvikovą laimėjo 73:60 ir, F grupėje užėmę trečiąją vietą, ketvirtfinalyje kovos su Prancūzijos krepšininkais. Pirmąkart Europos pirmenybėse dalyvavę gruzinai F grupėje liko paskutiniai, šešti.

Iki paskutinės sekundės atkakliai suomių siektą kelialapį į ketvirtfinalį pasičiupo didesnę tokių varžybų patirtį turintys slovėnai.

Rusija - Makedonija 63:61 (19:20, 18:14, 14:15, 12:12). A.Švedas 14, V.Fridzonas 11, T.Mozgovas ir S.Monia - po 8; B.McCalebbas 16, P.Antičius 15 (10 atk. kam.), P.Samardžiskis 9.

Graikija - Gruzija 73:60 (12:13, 20:22, 19:12, 22:13). K.Vasileiadis 15, I.Bourousis 13, A.Fotsis 10; M.Haynesas ir T.Shengelia - po 11, G.Shermadini 10 (14 atk. kam.).

Suomija - Slovėnija 60:67 (12:14, 16:28, 20:12, 12:13). P.Koponenas 14, Sh.Huffas 13, G.Lee ir T.Kotti - po 7; E.Lorbekas 14, U.Slokaras 13 (8 atk. kam.), J.Lakovičius 11.