Lietuvos dailusis čiuožimas įgauna pagreitį

2015 03 30 13:39
Guostė Damulevičiūtė, Deividas Kizala ir Deimantė Kizalaitė netrukus pradės rengtis naujam sezonui. LČF nuotrauka

Kinijoje pasibaigus 2015 metų pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatui paaiškėjo, kad Lietuvos atstovė, šešiolikmetė Aleksandra Golovkina, aplenkusi penktadalį dalyvių, užėmė 28 vietą.

Nors šiai jaunai sportininkei iki patekimo į finalą pritrūko vos 0,59 balo, ji gali pasidžiaugti svarbiu rezultatu tokio lygio varžybose, kadangi tapo pirmąja Lietuvos čiuožėja, kuri čempionate atliko dviejų trigubų šuolių kombinaciją. Pirmenybių komentatoriai negailėjo sportininkei komplimentų, gyrė jos techniką, artistiškumą, gražų slydimą, akcentuodami jos jauną amžių ir tai, kad ji tokio rango varžybų debiutantė.

Moterų varžybose dalyvavo 36 sportininkės iš 27 pasaulio valstybių. Tai yra palyginti mažas dalyvių skaičius, kadangi Tarptautinei čiuožimo sąjungai (ISU) priklauso 72 valstybės narės, o teisę dalyvauti čempionate iškovojo mažiau nei pusė narių. Atrankos į pasaulio čiuožimo čempionatą kriterijai yra labai aukšti ir tik ISU nustatytus taškus už techniką surinkusiems sportininkams suteikiama teisė atstovauti savo šaliai Europos, pasaulio ir pasaulio jaunimo čempionatuose.

Šis sezonas Lietuvos dailiojo čiuožimo atstovams buvo kupinas debiutų. A. Golovkina šiais metais debiutavo ir Europos dailiojo čiuožimo čempionate Stokholme (Švedija), kur ne tik pateko į varžybų finalą, bet galutinėje įskaitoje iš 23 vietos pakilo į 19. Europos čempionato moterų varžybose iš viso dalyvavo 38 sportininkės.

Likus keletui dienų iki Europos čempionato pradžios, sportininkė pasirodė ir Europos jaunimo olimpiniame festivalyje, vykusiame Austrijos mieste Vorarlberge ir Lichtenšteino kunigaikštystėje. Ten Aleksandra užėmė aukščiausią Lietuvai vietą – 14. Po trumposios programos sportininkė buvo net devinta. Deja, atliekant laisvąją programą A. Golovkinai sekėsi prasčiau ir, susumavus abiejų programų rezultatus, Aleksandra užėmė 14 vietą.

Europos čempionate, ledo šokių varžybose, debiutavo ir naujoji pora Saulius Ambrulevičius ir Taylor Tran. Pora, kartu besitreniruojanti dar tik pirmą sezoną, užėmė 24 vietą, aplenkę sportininkus iš Baltarusijos, Latvijos, Gruzijos, Belgijos ir Šveicarijos. Tai buvo tik antrasis jų startas.

Nors Lietuvos atstovams nepavyko iškovoti teisės čiuožti finale ir atlikti laisvą programą, vien tik teisė dalyvauti šiame čempionate jiems jau buvo laimėjimas, kurį jie iškovojo gruodį Estijos sostinėje vykusiose tarptautinėse ISU varžybose „Tallinn Trophy“.

Kovo pradžioje Taline (Estija) vykusiame pasaulio jaunimo dailiojo čiuožimo čempionate sėkmingai startavo ir į varžybų finalą pateko penkiolikmetė Deimantė Kizalaitė, o bendrojoje įskaitoje tarp 43 dalyvių buvo devyniolikta. Ši sportininkė Lietuvai atstovavo ir 2014 metų pasaulio jaunimo čempionate Bulgarijoje. Tuomet ji liko 22-a, o šiais metai palypėjo 3 laipteliais aukščiau.

Taline debiutavo ir Deimantės Kizalaitės brolis Deividas Kizala, atstovaudamas Lietuvai ledo šokių varžybose su partnere Guoste Damulevičiūte. Nors porai, kartu besitreniruojančiai tik pirmą sezoną, nepavyko įveikti kvalifikacijos į finalą barjero, čiuožėjai aplenkė 3 poras iš Austrijos, Didžiosios Britanijos bei Šveicarijos ir užėmė 24 vietą.

Į vasario mėnesį Ispanijos mieste Granadoje vykusią pasaulinę studentų žiemos universiadą buvo deleguota Lietuvos sporto universiteto pirmakursė, Lietuvos čempionė Inga Janulevičiūtė. Po trumposios programos užėmusi 24 vietą, čiuožėja pateko į varžybų finalą. Ten teisėjai lietuvės laisvąją programą įvertino 16 vieta, o susumavus abiejų programų rezultatus, Inga aplenkė dar 6 varžoves ir pakilo į 18 vietą. Tai buvo vienas geriausių I. Janulevičiūtės startų šį sezoną.

Sėkmingas sezonas buvo ir jauniesiems ledo šokių atstovams Jogailei Žilionytei ir Lucai Morini, atstovavusiems Lietuvai jaunių grupėje. Pora kartu treniruojasi taip pat neseniai, tačiau ji sausio mėnesį tapo Torūnėje (Lenkijoje) vykusių tarptautinių varžybų „Mentor Nestle Torun Cup 2015“ nugalėtojais.

Pasaulio suaugusiųjų čempionatu neoficialiai yra baigiamas dailiojo čiuožimo sezonas ir sportininkai pradeda ruoštis naujajam. O jis Lietuvos čiuožėjams turėtų būti įdomus. Moterų varžybose suaugusiųjų grupėje jau nuo rugpjūčio mėnesio teisę varžytis turės net 4 šalies sportininkės – A. Golovkina, I. Janulevičiūtė, D. Kizalaitė ir E. Kropa.

Džiugu, kad gausėja ir šokėjų ant ledo gretos. Savo atstovus (S. Ambrulevičių ir T. Tran) turėsime ne tik suaugusiųjų grupėje, tačiau net dvi poros (G. Damulevičiūtė ir D. Kizala bei J. Žilionytė ir L. Morini) atstovaus Lietuvai jaunimo grupėje.

ISU varžybose pagaliau išvysime ir pirmuosius Lietuvos porinio čiuožimo atstovus Godą Butkutę ir Nikitą Jermolajevą, kurie iki šiol negalėjo dalyvauti suaugusių varžybose dėl per jauno Godos amžiaus.