M. Phelpsas verčia aikčioti iš nuostabos

2016 08 11 6:00
Amerikietis Michaelas Phelpsas - tituluočiausias visų laikų plaukikas. Reuters/Scanpix nuotrauka

Rio de Žaneiro olimpiniame baseine Lietuvos delegacijos užvakar laukė dar pora nusivylimų.

Giedriui Titeniui (200 m krūtine) ir Simonui Biliui (100 m laisvuoju stiliumi) varžybos baigėsi jau kvalifikaciniuose plaukimuose – jie nepateko į pusfinalius.

Toli nuo rekordų

200 m plaukimo krūtine kvalifikacinėse varžybose G. Titenis nuotolį įveikė per 2 min. 12 sek. ir buvo 22-as tarp 39 dalyvių. Iki pusfinalio lietuviui trūko nemažai – 0,87 sekundės.

Tai viena mėgstamiausių G. Titenio rungčių. 200 m plaukimo krūtine varžybose Lietuvos plaukikas 2009 metais iškovojo pasaulio čempionato bronzos medalį (2:07,80), tokį patį apdovanojimą pelnė ir 2014 metų Europos pirmenybėse (2:08,93).

Tačiau Rio de Žaneire G. Titenis plaukė bent trimis sekundėmis lėčiau nei ankstesnis jo geriausias šios rungties laikas. Po nesėkmingo pasirodymo G. Titenis teisinosi, kad rengdamasis olimpiadai padarė klaidų ir nebuvo tinkamai pasiruošęs startui.

Kitas Lietuvos sportininkas S. Bilis buvo 30-as tarp 59 atletų plaukimo 100 m laisvuoju stiliumi atrankos varžybose. Jo laikas – 49,16 sekundės. Nuo pusfinalio lietuvį skyrė 0,58 sekundės.

Beje, S. Biliui priklauso plaukimo 100 m laisvuoju stiliumi Lietuvos rekordas – 48,64 sekundės.

Rio de Žaneire dar liko keli plaukikų startai. Vakar vakare plaukimo 200 m nugara kvalifikacinėse varžybose pasirodė Danas Rapšys. Šį vakarą (19 val.) plaukimo 50 m laisvuoju stiliumi atrankoje plauks S. Bilis, o penktadienio vakarą vyrų rinktinė dalyvaus 4x100 m estafečių kompleksiniu būdu varžybose.

21 aukso medalis

JAV plaukimo legenda, Skraidančia žuvimi vadinamas Michaelas Phelpsas toliau verčia aikčioti visus plaukimo gerbėjus. Rio de Žaneire jis iškovojo dar du aukso medalius.

Naktį į trečiadienį ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio amerikietis kopė net du kartus. M. Phelpsas su Conoru Dwyeriu, Francisu Haasu ir Ryanu Lochte lengvai laimėjo estafečių 4x200 m laisvuoju stiliumi varžybas. Amerikiečiai finale atplaukė per 7 min. 0,66 sek. ir net 2,47 sek. aplenkė britų kvartetą Stepheną Milne'ą, Duncaną Scottą, Danielį Wallace'ą ir Jamesą Guy.

31 metų M. Phelpsas triumfavo ir 200 m plaukimo peteliške varžybose. Čia jis po dramatiško finišo (1:53,36) vos 0,04 sek. aplenkė japoną Masato Sakai (1:53,40). Trečias liko vengras Tamasas Kendereši (1:53,62).

„Šios varžybos buvo lyg desertas – tai paskutinis kartas, kai plaukiau 200 metrų peteliške. Nenorėjau pralaimėti. Troškau dar kartą įrašyti savo pavardę į nugalėtojų gretas. Atvykau į baseiną turėdamas tikslą ir jį pasiekiau. Nieko geriau nesugalvosi“, – triumfavo amerikietis.

Rio de Žaneire M. Phelpsas laimėjo aukso medalį ir estafečių 4x100 m laisvuoju stiliumi varžybose.

Iš viso M. Phelpsas per ketverias olimpines žaidynes Atėnuose, Pekine, Londone ir Rio de Žaneire jau yra iškovojęs net 21 aukso medalį. Nė vienam kitam pasaulio plaukikui nėra pavykę to pasiekti. Be to, amerikietis dar yra pelnęs po du sidabro ir bronzos olimpinius apdovanojimus. Tik Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse 2000-aisiais M. Phelpsas, būdamas vos 15 metų, medalių nelaimėjo.

„Turiu tikrai daug medalių ir toks titulų kiekis šiek tiek beprotiškas“, – nusijuokė Skraidanti žuvis.

„Jūs galite drąsiai jį tituluoti geriausiu visų laikų plaukiku“, – pareiškė Seulo olimpiados čempionas britas Adrianas Moorhouse'as.

Dominuoja amerikiečiai

Olimpinėse žaidynėse įpusėjus plaukimo varžyboms, medalių įskaitoje dominavo amerikiečiai. JAV plaukikai per pirmąsias keturias varžybų dienas baseine jau iškovojo 7 aukso, 4 sidabro ir 7 bronzos medalius. Antroje vietoje su 3 aukso ir 1 bronzos apdovanojimu yra Vengrija, jai jau du čempionės titulus pelnė Katinka Hosszu. Australijos plaukikai buvo laimėję 2 aukso ir 2 bronzos medalius.

Bendrojoje olimpiados medalių įskaitoje taip pat karaliauja JAV sportininkai. Jie jau iškovojo 9 aukso, 8 sidabro ir 9 bronzos medalius. Toliau eina Kinija (8, 3 ir 6), Vengrija (4, 1 ir 1) ir Australija (4, 0 ir 5).