Moldovoje - skylėta rinktinės gynyba

2006 08 18 0:00
Robertas Poškus Moldovoje rungtyniavo taip, kaip jį buvo įpratę matyti aistruoliai prieš porą metų.
LŽ archyvo nuotrauka

Lietuvos futbolo rinktinė paskutinį kontrolinį mačą prieš 2008 metų Europos čempionato atrankos turnyro pradžią Kišiniove 2:3 pralaimėjo Moldovos reprezentantams. Nacionalinės ekipos strategas Algimantas Liubinskas sakė, kad komanda jau seniai taip nesigynė.

Lietuvos futbolininkai trečiadienį Kišiniove pirmavo du kartus. Kėlinį laimėjo 2:1, bet mačo pabaigoje Moldovos rinktinė smūgiu nuo 11 metrų žymos išplėšė pergalę. Tai buvo antras per šias rungtynes į Lietuvos komandos vartus skirtas baudinys. Jis ir nulėmė šeimininkų pergalę 3:2.

Moldovos rinktinė pirmą kartą žaidė moderniame Kišiniovo "Zimbru" klubo stadione, kuris buvo atidarytas gegužės 20 dieną. Jo statyba kainavo apie 14 mln. JAV dolerių. 10,5 tūkst. vietų stadione mačą stebėjo maždaug 7 tūkst. žiūrovų.

Stigo "Hearts" futbolininkų

Lietuvos rinktinei šiemet tai buvo trečiosios rungtynės. Kovo 1-ąją Tiranoje 2:1 nugalėta Albanijos ekipa, o gegužės 2 dieną Belchatove 1:0 įveikti lenkai.

Mūsų šalies komandai EURO-2008 atrankos ciklas prasidės rugsėjo 2-ąją Neapolyje rungtynėmis su pasaulio čempionais italais. Per paskutinę repeticiją Kišiniove rinktinės sudėtis nebuvo optimali. Stigo trijų Edinburgo "Hearts" futbolininkų. Jau anksčiau buvo žinoma, jog Deividas Česnauskis yra traumuotas, o Edgaras Jankauskas dar ne visai pasveikęs po traumos. Iš "Kauno" į "Hearts" išvykus jaunam atraminiam saugui Mariui Žaliūkui po kelių dienų iš Škotijos klubo stovyklos atėjo žinia, kad susižeidė ir šis futbolininkas. Buvo nutarta, jog dar vienas "Hearts" saugas Saulius Mikoliūnas atstovaus šalies jaunimo rinktinei.

Komandos treneriai Moldovoje atraminio saugo poziciją patikėjo Ramenskojės "Saturn" gynėjui Rolandui Džiaukštui, bet jau baigiantis pirmam kėliniui jis buvo perkeltas į kairiojo gynėjo poziciją. Džiaukšto vietą užėmė prityręs Vilniaus "Vėtros" žaidėjas Aidas Preikšaitis.

Rungtynės prasidėjo mūsų šalies komandos atakomis. Jau 8-ą minutę Robertas Poškus buvo atsidūręs baudos aikštelėje, bet po jo smūgio kamuolys pataikė į virpsto ir skersinio sandūrą. Dar po šešių minučių Poškus savo pasiekė. Marius Stankevičius iš užribio įmetė kamuolį į baudos aikštelę (deja, per šį mačą Italijos klubo "Brescia" gynėjas pasižymėjo tik tuo, nes jo aviantiūristiški reidai į priekį "apnuogindavo" dešinį gynybos kraštą) ir čia jis atiteko Poškui - Sankt Peterburgo "Zenit" ekipos puolėjas progos nepraleido.

Šiose rungtynėse Poškus po jam nesėkmingo pernykščio sezono vėl žaidė taip, kaip yra įpratę matyti Lietuvos futbolo gerbėjai - labai agresyviai, nors kitąsyk gal pernelyg egoistiškai. Kartais jis neperduodavo kamuolio geresnėje pozicijoje buvusiems komandos draugams, o pirmo kėlinio viduryje Panevėžio "Ekrano" saugui Mantui Savėnui neleido atlikti baudos smūgio iš jo firminio taško.

Moldavams padėjo arbitras

Teisėjas iš Ukrainos Vitalijus Godulianas Lietuvos rinktinei leido pirmauti tik minutę. Tuoj po Poškaus įvarčio jis į lietuvių vartus skyrė 11 metrų baudinį. Igoris Morinas net neprisilietė prie varžovo, bet šis baudos aikštelėje krito lyg pašautas. Baudinį įmušė Sergejus Dadu iš Maskvos CSKA.

Vis dėlto tai nedaug pakeitė rungtynių eigą. Lietuvos futbolininkai žaidė pranašiau, kėlė daug kampinių, po kurių prie Moldovos komandos vartų dažnai kildavo pavojus. 39-ą minutę puikų įvartį pelnė rinktinės kapitono pareigas ėjęs Tomas Danilevičius - jo beveik iš 25 metų smūgiuotas kamuolys lietė skersinį ir įskriejo į vartus.

"Kur žaisiu ateinantį sezoną, paaiškės per dvi savaites. Nelabai tenkina "Livorno" finansinės sąlygos, bet turiu kitų "Serie A" ir "Serie B" klubų pasiūlymų. Kvietė ir "Saturn", tačiau Rusijos komandos vadovai nesutarė su "Livorno" dėl mano perėjimo kainos", - Kišiniove LŽ pasakojo Danilevičius.

Taisytinos klaidos

Po pertraukos, per kurią Moldovos rinktinės treneris Anatolijus Teslevas pakeitė keturis futbolininkus, šeimininkai pradėjo rungtyniauti kur kas agresyviau. Įtampa prie Lietuvos ekipos vartų didėjo. Rezultatą 57-ą minutę smūgiu iš 20 metrų išlygino Krivoj Rogo "Krivbas" (Ukraina) saugas Sergejus Iepureanu. Jis buvo paliktas visiškai laisvas prie baudos aikštelės prieigų.

Lietuvos rinktinės atakas pagyvino 62-ą minutę aikštėje pasirodęs "Ekrano" saugas Vitalijus Kavaliauskas. Per vieną savo reidą jis suklaidino net keturis varžovus, bet nesiryžo smūgiuoti į vartus ir visiškai be reikalo nutarė perduoti kamuolį į baudos aikštelę komandos draugams.

Rungtynių pabaiga pasižymėjo abipusėmis atakomis. 86-ą minutę į lietuvių baudos aikštelę įsiveržė Kazachstano "Aktobe" klubo puolėjas Sergejus Rogačiovas. Jį dengęs Kavaliauskas suklupo ir tuo pat metu varžovą pargriovė. Šįsyk teisėjas baudinį skyrė teisingai. Prie 11 metrų žymos stojęs Sergejus Kleščenka nepaliko jokių vilčių Žydrūnui Karčemarskui.

"Teks daryti išvadas dėl komandos gynybos. Jei šiandien rungtynės būtų vykusios Italijoje, greičiausiai būtume patyrę skaudų pralaimėjimą. Tačiau kontrolinės varžybos tam ir skirtos, kad pamatytume, kokios sportinės formos yra futbolininkai, ką reikia koreguoti", - pažymėjo treneris Liubinskas.

Eksperimentinės sudėties Italijos rinktinė užvakar kontrolinį mačą namie 0:2 pralaimėjo Kroatijos reprezentantams. Kiti būsimi lietuvių varžovai Europos čempionato atrankos turnyro B grupėje iškovojo pergales - Prancūzijos futbolininkai išvykoje 2:1 įveikė Bosnijos ir Hercegovinos ekipą (lemiamą įvartį prancūzai įmušė paskutinę rungtynių minutę), o ukrainiečiai 6:0 sutriuškino Azerbaidžano rinktinę.

EURO-2008 atrankos turnyro B grupės varžybos trečiadienį prasidėjo Gruzijos ir Farerų salų komandų rungtynėmis. Gruzinai išvykoje sutriuškino šeimininkus 6:0 (3:0).

Rungtynių statistika

MOLDOVA - LIETUVA 3:2 (1:2).

Įvarčiai: 0:1 Poškus (14), 1:1 Dadu (16, iš 11 m), 1:2 Danilevičius (39), 2:2 Iepureanu (57), 3:2 Kleščenka (86, iš 11 m).

Lietuva: Karčemarskas, Stankevičius, Skerla, Žvirgždauskas, Paulauskas (Preikšaitis, 34), Gedgaudas (Radzinevičius, 70), Džiaukštas, Savėnas (Zelmikas, 85), Morinas (Kavaliauskas, 62), Danilevičius (Beniušis, 80), Poškus (Lukšys, 74).