Nuo Londono olimpo - į gimtąją žemę

2012 08 14 6:59
Lietuvos olimpiečiai namo išsirengė būdami puikios nuotaikos./LTOK nuotrauka

Per olimpines žaidynes adrenalino mums negailėję Lietuvos atletai didžiausiose Londono arenose buvo ryškūs ir pavojingi varžovai. Nemažai mūsiškių kovėsi finaluose, o iškiliausieji pelnė penkis visų spalvų medalius. Vakar Vilniaus Rotušės aikštėje susirinkusi tauta dėkojo savo didvyriams už nuostabiausias olimpines akimirkas.

Tai buvo sėkmingiausios Lietuvai vasaros olimpinės žaidynės, jose mūsų atletai iškovojo du aukso, vieną sidabro ir du bronzos medalius.

Penkiais medalių komplektais džiaugėmės ir 2000-aisiais Sidnėjuje, tačiau tuomet kolekcijoje nebuvo sidabro. Prieš 12 metų tolimojoje Australijoje olimpiniais čempionais tapo disko metikas Virgilijus Alekna ir šaulė Daina Gudzinevičiūtė, bronzą laimėjo krepšinio rinktinė, dviratininkė Diana Žiliūtė bei irkluotojų pora Birutė Šakickienė ir Kristina Poplavskaja.

Londone ant aukščiausio nugalėtojų pakylos laiptelio kopė visų širdis pavergusi penkiolikmetė plaukikė Rūta Meilutytė (100 m krūtine - 1 min. 05,47 sek.) ir paskutinę olimpiados dieną mus pradžiuginusi 28-erių penkiakovininkė Laura Asadauskaitė (5408 tašai, olimpinis rekordas). Sidabriniais yriais kanojų irklavimo 200 m sprinto trasą įveikė 26-erių Jevgenijus Šuklinas (42,792 sek.). O bronza pasipuošė kovinių sporto šakų atletai - 26-erių graikų-romėnų imtynių atstovas Aleksandras Kazakevičius (svorio kategorija iki 74 kg) ir 20-metis boksininkas Evaldas Petrauskas (iki 60 kg).

Iš viso nepriklausomos Lietuvos sportininkai per pastarąjį dvidešimtmetį vasaros olimpiadose jau iškovojo 21 medalį (6 aukso, 5 sidabro ir 10 bronzos). Du kartus olimpiniu čempionu tapo V.Alekna, po sykį - kitas disko metikas Romas Ubartas, D.Gudzinevičiūtė, R.Meilutytė ir L.Asadauskaitė.

Londone daugiausia medalių iškovojo JAV atletai - 46 aukso ir po 29 sidabro bei bronzos (iš viso - 104). Amerikiečiai aplenkė medalių įskaitoje ilgai pirmavusią Kiniją (88 - 38 aukso, 27 sidabro, 23 bronzos).

Londone 10,5 tūkst. sportininkų 26 sporto šakose 16 dienų varžėsi dėl 302 medalių komplektų.

Galima pasidžiaugti, kad lietuviai gerokai pranoko kaimynus latvius (iškovojo po vieną aukso ir bronzos medalį) ir estus (po vieną sidabro ir bronzos). Bendrojoje įskaitoje Lietuvos olimpinė rinktinė užėmė 34 vietą, tačiau pagal vienam medaliui tenkantį gyventojų skaičių esame net 14 pozicijoje.

Dvi savaites mus džiuginusiems didvyriams vakar tauta nusilenkė Rotušės aikštėje. Ne visi medalininkai įpratę prie tokio dėmesio ir šlovės. Tačiau tai juos paskatins dar atkakliau rengtis kitoms olimpinėms žaidynėms, kurios 2016-ųjų vasarą bus surengtos Brazilijos mieste Rio de Žaneire.