Pergalės kodas - Ševa

2012 06 13 8:03

Ukrainos rinktinės startas Europos čempionate buvo tarsi pagal dramatišką Holivudo scenarijų su laiminga pabaiga. Kijeve šeimininkai atsiliko nuo švedų, bet po 35-erių veterano Andrijaus Ševčenkos įvarčių išplėšė pergalę 2:1. Ar gali būti kas nors geriau?

Specialiai LŽ iš Kijevo

Ukrainos herojai vakar papuošė didžiųjų šios šalies dienraščių pirmuosius puslapius. "Štai jums ir premjera", - skelbė nacionalinis dienraštis "Sport Arena". "Mes nugalėjome!", - šaukė "Glavnoe" antraštė. "Tikėjome ir laimėjome", - džiaugėsi "Dien". "Ševčenka tapo Ukrainos herojumi", - konstatavo anglų kalba leidžiamas "Kyiv Post".

O populiariausias Kijevo dienraštis "Sevodnia" tiesiog pasidavė emocijoms: "Ševa-a-a-a-a! Ukraina-a-a!"

Pradėjo atsargiai

Pirmadienį gyvenimas Kijeve tarsi sustojo. Kvartalai aplink Olimpinį stadioną buvo uždaryti, arenos prieigos tapo milžiniška pėsčiųjų zona. Likus 4 valandoms iki rungtynių ją užtvindė geltona-mėlyna aistruolių jūra. Orientuotis nebuvo paprasta - šios spalvos dominuoja abiejų rinktinių atributikoje.

Gdanske žaidžiantys ispanai skundėsi, kad stadiono veja yra sausa ir kieta. Prieš rungtynes Kijeve užvakar veja buvo palaistyta likus 20 minučių iki susitikimo. Procedūra pakartota ir per pertrauką. Laistymo sistema įsijungė, kai aikštėje šoko gausus būrys šokėjų. Improvizuotas šlapių marškinėlių konkursas patiko ne tik žiūrovams - apšilimą daręs atsarginis Ukrainos rinktinės puolėjas Artiomas Milevskis negalėjo sulaikyti juoko.

Prieš dvikovą ukrainiečiai surengė trumpą spalvingą atidarymo ceremoniją, po jos žiūrovai sutartinai skaičiavo nuo 5 iki 1, ir dvikova prasidėjo. Tačiau šeimininkai keliamu triukšmu ir skanduočių įvairove nusileido Varšuvoje per atidarymo rungtynes su Graikija puikią atmosferą kūrusiems lenkams. Bet tai lengva paaiškinti - mat Kijeve saviškius palaikė net 11 tūkst. švedų.

Ukrainiečių treneris Olegas Blochinas rungtynių pradžioje pasirinko atsargią taktiką, bet vėliau šeimininkai įsidrąsino. Tai A.Ševčenka, tai A.Voroninas vis iššokdavo iš už gynėjų nugarų. Apie save stengėsi priminti ir švedų puolimo lyderis Zlatanas Ibrahimovičius.

Visos įdomybės 64 tūkst. žiūrovų laukė po pertraukos.

Kaip prieš 10 metų

Antrasis kėlinys ukrainiečiams prasidėjo nemalonumais. 52 minutę Z.Ibrahimovičius po Kimo Kallstromo perdavimo iš krašto kyštelėjo koją ir pelnė įvartį. Tada į sceną žengė maestro A.Ševčenka. Kalbėta, kad 35-erių veteranas nebe toks judrus ir pavojingas kaip anksčiau. Tačiau A.Ševčenka užčiaupė skeptikus - 55 minutę po Andrijaus Jarmolenkos perdavimo jis iššoko aukščiau už Olofą Mellbergą ir galva pasiuntė kamuolį į vartus - 1:1.

"Ševa, Ševa!", - skandavo stadionas. Ševa suprato, kad publika reikalauja pakartoti numerį. Ir 62 minutę po kampinio A.Ševčenka atliko dar vieną tikslų smūgį galva - 2:1.

Tą minutę atrodė, kad Ukrainos publika nuneš naujojo stadiono stogą su visu virš jo patruliuojančiu kariniu sraigtasparniu.

Kai 81 minutę Ševą keitė A.Milevskis, ukrainiečiai plojo savo legendai atsistoję.

"Tokio pasirodymo negalėjau įsivaizduoti. Esu laimingas, jaučiuosi taip gerai kaip prieš dešimt metų, - po rungtynių įspūdžiais dalijosi A.Ševčenka. - Prieš pusmetį turėjau rimtų problemų dėl kelio traumos. Nežinojau, ar spėsiu pasirengti Europos čempionatui. Dabar noriu padėkoti visiems, dirbusiems su manimi ir nuolat palaikiusiems. Tai geriausios mano rungtynės per pastaruosius 8 mėnesius."

Įvarčius sapnavo

Vis dėlto nedaug trūko, kad švedai būtų sugadinę šventę Ukrainai. Dvikovos pabaigoje Z.Ibrahimovičius ir O.Mellbergas turėjo progų, tačiau nepataikė į vartus. Kai teisėjas paskelbė rungtynių pabaigą, Ukrainos rinktinės treneris O.Blochinas iš džiaugsmo suklupo ir paskendo žaidėjų glėbyje.

O.Blochinas jau treniravo Ukrainos rinktinę 2003-2007 metais ir pasitraukė iš jos, kai nepateko į EURO 2008. Prie šios rinktinės vairo stovėjo Aleksejus Michailičenka, Myronas Markevičius, Jurijus Kalitvincevas. Bet nė vienas nepateisino vilčių ir buvo atleisti. Supratusi, kad geresnio už O.Blochiną nėra, Ukrainos futbolo federacija pernai rugpjūtį paprašė sporto legendos sugrįžti į rinktinę.

"Praėjusią naktį sapnavau, kad A.Ševčenka įmušė du kartus. Andrijus netikėjo manimi, kai šįryt jam tai pasakiau, - spaudos konferencijoje juokdamasis pasakojo O.Blochinas. - Rungtynėse mes buvome geresni. Švedai norėjo lygiųjų ir savo žaidimu tai parodė. Rungtynių pabaigoje žaidėme nervingai, bet tai lėmė psichologinis spaudimas ir noras išlaikyti pergalingą rezultatą."

O.Blochinas taip pat priekaištavo varžovams: "Įvartį švedai pelnė ne pagal garbingo žaidimo principus. Kai aikštės krašte gulėjo susižeidęs Jevgenijus Selinas, jie surengė ataką ir Z.Ibrahimovičius įmušė. Dėl to švedams turiu pretenzijų."

"Atsižvelgiant į tai, kiek progų sukūrėme, nusipelnėme bent taško, - tvirtino Švedijos rinktinės treneris Erikas Hamrenas. - Apmaudu, kad vos įmušę tuoj pat leidome išlyginti rezultatą. Žinome, kaip būna futbole - jei praleidusi įvartį komanda išlygina rezultatą per dvi tris minutes, ji įgauna pagreitį ir psichologinį impulsą. Komandai sakiau, kad Europos čempionate aikštėje visi vienuolika žaidėjų privalo atiduoti visas jėgas. Šį kartą tai darė tik penki ar šeši."

Šventė ramiai

Po pergalės ukrainiečiai išėjo švęsti į Kijevo gatves. Kaip ir visur, netrūko valstybinėmis vėliavomis padabintų keleivių perpildytų automobilių, kurių vairuotojai nepailsdami maigė garso signalą. Tačiau šeimininkai šventė ramiai. Vakar policijos departamentas pranešė, kad Kijeve jokių pažeidimų nebuvo užfiksuota, sulaikytų nėra.

A.Ševčenka perspėjo gerbėjus, kad švęsti dar anksti: "Tai svarbi diena Ukrainai, bet nereikia pasiduoti euforijai. Mes privalome patekti į ketvirtfinalį, o tam reikia sėkmingai sužaisti su kitomis grupės komandomis - Prancūzija ir Anglija."

Vakar Kijevas pamažu grįžo į įprastą ritmą. Aplink stadioną buvo tvarkoma aplinka, laistoma nuo karščio leipstanti veja (dieną Kijeve termometro stulpelis retai rodo mažiau nei 28 laipsnius karščio). Po pietų mieste pasirodė pavieniai Anglijos rinktinės sirgaliai. Penktadienį Kijeve anglų bus tūkstančiai, čia jų rinktinė kausis su atsitiesti mėginsiančia Švedija.

Lygiosios tenkino

O anglai Europos čempionatą pradėjo Donecke lygiosiomis 1:1 su amžina savo varžove Prancūzijos rinktine. Dėl vidinių intrigų - kai su futbolo asociacija nesutaręs pasitraukė treneris Fabio Capello, o iki EURO 2012 likus 40 dienų jį pakeitė Roy'us Hodgsonas - Anglijos rinktinė čempionate jau pakrikštyta "politbiuru". Dėl daugybės traumuotų žaidėjų netekčių komanda praminta "Anglija B".

Suvokdami sunkią varžovų situaciją prancūzai Donecke iš karto puolė į ataką. Tačiau pirmieji praleido įvartį. 30 minutę Joleonas Lescottas uždirbo baudos smūgį ir netrukus po Steveno Gerrardo perdavimo galva išvedė komandą į priekį. Persvara anglai džiaugėsi neilgai. 39 minutę kelių tikslių perdavimų kombinaciją varžovų baudos aikštelės prieigose tiksliu smūgiu užbaigė Samiras Nasri.

Antrame kėlinyje Anglijos rinktinė daugiau rūpinosi savų vartų saugumu ir atmušinėjo varžovų atakas. Kai dvikovos pabaigoje kamuolį gavęs vartininkas Joe Hartas sustojo, tapo aišku - jo komandai svarbiausia yra nepralaimėti. Tokia dvikovos baigtis tenkino ir abiejų ekipų strategus.

"Džiaugiuosi šiomis rungtynėmis, parodytu komandos ryžtu. Grupėje turime trejas rungtynes, po jų ir spręsis likimas. Tikimės, kad per kiekvieną susitiką tik stiprėsime", - vylėsi R.Hodgsonas.

"Esu nusivylęs, kad nepavyko laimėti, bet džiaugiuosi, jog nepralaimėjome. Pralaimėjimo tikrai nebuvome verti", - sakė prancūzų treneris Laurentas Blancas.

Vakar prasidėjo antras turas. Pirmos žaidė A grupės komandos: Vroclave Čekija 2:1 nugalėjo Graikiją, o vėlai vakare Varšuvoje šeimininkai susikovė su Rusijos rinktine. Lenkijos sostinė buvo pasirengusi ir šių komandų aistruolių "susitikimams" - antradienį nuo pat ryto Varšuvoje patruliavo keli tūkstančiai policininkų.

STATISTIKA

D GRUPĖ

Ukraina - Švedija 2:1 (0:0).

Kijevas, 64 290 žiūrovų. Teisėjas - Cuneytas Cakiras (Turkija). Įvarčiai - Andrijus Ševčenka (55, 62); Zlatanas Ibrahimovičius (52).

Prancūzija - Anglija 1:1 (1:1).

Doneckas, 47 400 žiūrovų. Teisėjas - Nicola Rizzoli (Italija). Įvarčiai - Samiras Nasri (39); Joleonas Lescottas (31).