Sartuose žirgai galynėjosi su šalčiu

2012 02 08 6:00

Šeštadienį spustelėjęs speigas nesustabdė tradicinių žirgų lenktynių "Sartai 2012". Per jas buvo pristatytos naujos rungtys, o renginį papuošė pagerintas trasos rekordas.

Pagrindinės varžybų rungties dėl Didžiojo žiemos prizo laurai atiteko Stanislovui Kėriui. Jis ištisus metus, iki kitų žiemos lenktynių, bus tituluojamas Metų karaliumi.

S.Kėrio vadeliojamas žirgas Sakalas baigė rungtį pasiekdamas naują 1609 metrų trasos rekordą - Dusetų hipodromą apibėgo per 2 min. 3,219 sekundės. Nuo šiol toks laikas bus naujas orientyras kitiems sportininkams.

Antroji prizinė vieta po atkaklios kovos atiteko Giant Parką tramdžiusiam Tomui Lukošiūnui (2 min. 4,407 sek.), o trečioji - Žydrūnui Vasilionkai, vadeliojusiam Global Light (2 min. 5,657 sek.)

Startavo žemaitukai

Viena didesnių "Sartų 2012" naujovių - pirmą kartą Dusetų hipodrome surengtos stambiųjų žemaitukų veislės žirgų lenktynės. "Ilgai svarstėme, tačiau ir jiems radome vietą po saule. Džiaugiamės, kad susidomėjimas stambiaisiais žemaitukais vis didėja", - sakė vienas šių lenktynių iniciatorių Sartų žirgyno direktorius ir Lietuvos sunkiųjų arklių veislės augintojų asociacijos prezidentas Edgaras Jeninas.

Stambiųjų žemaitukų Lietuvoje - vos pusė tūkstančio. Prognozuota, kad būsimas Sartų tradicijų prizo laimėtojas turėtų finišuoti po keturių minučių. Tačiau jau pirmoji rungtis paneigė šias spėliones, nes pirmas su stambiųjų žemaitukų veislės žirgu Grimu finišą pasiekęs Egidijus Gudonis 1609 metrų nuotolį įveikė per 3 min. 55,047 sekundės. Tiesa, žiūrovai matė, kaip po lenktynių žirgui iš snukio tekėjo kraujas, tačiau varžybų veterinarai užtikrino, kad gyvūnui nieko rimta nenutiko.

Antrasis šios rungties prizininkas Antanas Juškėnas su Niuku nugalėtojui pralaimėjo šiek tiek daugiau kaip sekundę, o trečiąją vietą užėmusio Vyginto Kazlausko (žirgas Modelis) laikas - 4 min. 6,703 sekundės.

Dar viena šių metų lenktynių naujovė - ilgiausia, 3200 metrų, distancija. Joje dėl 7 tūkst. litų vertės Žiemos stajerių prizo varžėsi suaugę ristūnai. Čia pirmąja vieta džiaugėsi patyręs vadeliotojas Ž.Vasilionka - jo Salsa de Garonne 3200 metrų nubėgo per 4 min. 21,266 sekundės. Antras liko Perle d'Europe tramdęs Vytautas Dapkus, įveikęs atstumą per 4 min. 24,219 sek., o trečias - Čipo Willi vadeliojęs Liutauras Pamarnackas (4 min. 25,016 sek.).

Prizai lietuviams ir estams

Vyriausybės įsteigtą Eikliojo žirgo prizą, dėl kurio varžėsi 2008 metų ristūnai, išsivežė jau anksčiau ant nugalėtojų garbės pakylos aukščiausio laiptelio lipęs E.Gudonis. Jo žirgas Gepardas 1609 metrų nuotolį nubėgo per 2 min. 10,063 sekundės. Vos pusę sekundės lyderiui pralaimėjęs T.Lukošiūnas su Bucky Augustinu liko antras. Trečiąja vieta šįkart buvo priverstas tenkintis Alfredas Žarnauskas - jo Vilga trasoje užtruko 2 min. 11,109 sekundės.

Dėl Seimo prizo atkakliai kovojo Estijos sportininkai. Pirmas su ristūnu Sir Nile 2400 metrų distancijos finišą kirto Jevgenijus Ivanovas, trasoje sugaišęs 3 min. 14,125 sekundės. Antra liko jo komandos draugė Jelena Fironova. Sportininkė, vadeliojusi Opus Haleryd, įveikė nuotolį per 3 min. 14,563 sekundės. Geriausiai iš Lietuvos atstovų pasirodęs Algis Vilkinis su Fiber Ollo užėmė trečiąją vietą (3 min. 15,875 sek.).

Suaugusių C reitingo žirgų vadeliotojai kovėsi dėl Zarasų krašto prizo. Apdovanojimo siekė aštuoni Lietuvos sportininkai, tačiau didžiausia sėkmė šioje 1609 metrų trasoje lydėjo Edvardą Vinskų. Jo valdomas žirgas Nut Augustinas finišavo per 2 min. 9,422 sekundės.

Dėl "Biržų žemtiekimo" prizo suaugusių ristūnų vadeliotojai varžėsi 2400 metrų distancijoje. Čia sėkmė lydėjo dailiosios lyties atstovę Vitą Lingytę. Ji su Rosiway pranoko visus varžovus ir, trasoje sugaišusi 3 min. 15,687 sek., pirmoji kirto finišo liniją.

Suaugusių B reitingo ristūnų vadeliotojai tokioje pat rungtyje kovojo dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizo. Apdovanojimą išsivežė Vaidas Rimša. Jis su Regency Herold įveikė trasą per 2 min. 12,891 sekundės.

Dėl Dusetų krašto prizo varžėsi septyni sportininkai. 1609 metrų distancijoje jie tramdė 2009 metų ristūnus. Šioje rungtyje dalyvavę vadeliotojai, suprantama, sulaukė didžiausio vietinės publikos palaikymo, o nugalėtoją žiūrovai sutiko kaip tikrą žiemos karalių. Dusetų krašto prizą po atkaklios kovos pelnė Saulius Matulevičius su Kijevu (2 min. 13,859 sek.).

Tarptautinį suaugusių ristūnų važiavimą jiems neilga 1609 metrų trasa, o kartu ir Emilijos Pliaterytės prizą laimėjo Estijos atstovas Kjellis Wallinas su King of Vick (2 min. 06,391 sek.).

Iš viso Sartų lenktynėse varžėsi 56 žirgai, nors laukta jų beveik šimto.