Sireika: "Vienas skaudžiausių pralaimėjimų gyvenime"

2006 09 01 0:00
Arvydas Macijauskas per mačą su turkais suklydo net 7 kartus.

Lietuvos rinktinė gerbėjus ir toliau varo į neviltį, kai lygioje vietoje praranda kamuolį. Per mačą su turkais lietuviai suklydo net 28 kartus.

"Šis pralaimėjimas - vienas skaudžiausių mano gyvenime. Laimėtos rungtynės juk buvo", - po antros iš eilės itin skaudžios nesėkmės pasaulio vyrų krepšinio čempionate rankomis skėstelėjo vyriausiasis Lietuvos rinktinės treneris Antanas Sireika. Jo auklėtiniai po pratęsimo 84:95 pralaimėjo Turkijai ir pasaulio pirmenybėse dėl 7 vietos sekmadienį kovos su Vokietijos rinktine.

Tragiška pabaiga

Rungtynes su turkais lietuviai pradėjo labai prastai (0:8), ir pirmą kėlinį pralaimėjo 9 taškų skirtumu (10:19). Tačiau po pertraukėlės vaizdas visiškai pasikeitė. Per antrą kėlinį jau turkai pelnė vos 4 taškus, ir mačui įpusėjus mūsiškiai turėjo 4 taškų pranašumą (27:23). Beje, per didžiąją pertrauką Saitamą sudrebino 4,9 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas, tačiau tai nesutrikdė rungtynių.

Po trijų kėlinių lietuviai pirmavo 8 taškais (48:40), o likus žaisti 3 minutes ir 12 sekundžių lietuvių pranašumas buvo išaugęs iki dvylikos (65:53) taškų. Tuomet prasidėjo nepaaiškinami dalykai. Lietuviai visiškai nepavojingose situacijose be reikalo pažeisdavo taisykles, o varžovai nuo baudos metimo linijos sparčiai mažino skirtumą. Likus žaisti minutę po Arvydo Macijausko tritaškio lietuviai dar pirmavo 7 taškais (72:56), tačiau per likusį laiką mūsų ekipa pelnė vos 3 taškus ir kelis kartus padovanojo turkams kamuolį. Lemtingi tapo Endero Arslano baudos metimai, likus žaisti 13 sekundžių. Pirmąjį jis pataikė, antrojo - ne, tačiau pats atkovojo atšokusį kamuolį ir tritaškiu metimu iš aikštės kampo išlygino rezultatą 75:75. Netrukus Mantas Kalnietis dar prarado kamuolį, tačiau likus žaisti 2 sek. Ermalas Kurtoglu nepataikė iš po krepšio, ir rungtynės buvo pratęstos. Per pratęsimą viskas buvo aišku nuo pirmos minutės. Turkai labai greitai atitrūko (75:81), taikliai mėtė į lietuvių krepšį ir, per 5 minutes pelnę 20 taškų, rungtynes baigė pergale (84:95).

"Nežinau, kuo paaiškinti žaidėjų rungtyniavimą paskutines keliolika ar keliasdešimt sekundžių. Pirmavome 10 taškų skirtumu, tačiau taip prarasti kamuolius, kai tereikėjo juos perduoti laisviems žaidėjams... Nežinau, ką ir bepridurti, - po rungtynių sunkiai žodžius rinko Sireika. - Gėda prieš gerbėjus dėl tokio žaidimo. Per grupės varžybas komanda buvo labai kovingai nusiteikusi, taip stengėsi, taip sunkiai kopė į aštuntfinalį, o dabar jau buvome iškovoję pergalę, reikėjo tik ją pasiimti. Daugiau daryti nebereikėjo nieko - tereikėjo laiku perduoti kamuolį ir sumesti baudas, nes turkai būtų prasižengę prieš mus".

Atstatydino per anksti

Trenerio teigimu, daugelis rinktinės žaidėjų turi psichologinių problemų, nes daug patirties turintys krepšininkai mačo pabaigoje taip klysti negali. Lietuvių klaidų kraitis šįkart siekė 28, o Macijausko sąskaitoje - net 7 prarasti kamuoliai.

"Macijauskas pasivaro kamuolį, pašoka į orą ir tada pradeda dairytis, kam perduoti, nors tai padaryti buvo galima visiškai ramiai - tereikėjo pasukti galvą į kairę", - aiškino Sireika. Pasak jo, dauguma klaidų nepaaiškinamos: kamuolys perduodamas ne tiesiai komandos draugui į rankas, o į kojas ar užribį. "Matyt, iki pergalių jie dar nepriaugę", - sakė strategas. Paklaustas, ar komandai nereikia psichologo, Sireika atsakė trumpai: "Galbūt".

Nacionalinės komandos strategas tikino, kad prieš rungtynes su turkais visi komandos žaidėjai, padedami trenerių, išanalizavo per pirmąjį pasaulio pirmenybių mačą, kurį lietuviai Turkijai pralaimėjo 74:76, darytas klaidas, tačiau tai pergalės pasiekti nepadėjo. "Per šias rungtynes reikėjo tik nekartoti tų klaidų, kurias darėme Hamamatsu mieste. Netaikėme žaidėjams jokių naujovių, mačą pradėjo toks pat penketukas, tačiau kodėl jie taip pradėjo rungtynes, nežinau. Gal neatlaiko kinkos", - Sireika pakomentavo auklėtinių žaidimą, kuomet per pirmąsias 8 minutes jie surinko vos 4 taškus.

Prieš Lietuvos ir Turkijos rinktinių rungtynes viename Lietuvos interneto tinklalapių pasirodė informacija, neva Sireika paliko rinktinės stratego postą ir mačui su Turkija vadovaus jo asistentas Donnas Nelsonas. Lietuvos rinktinės vadovai, išgirdę tokią žinią, liko apstulbę, o Sireika negalėjo suprasti, kodėl buvo paleista tokia antis. "Nebuvo net kalbos apie tai, - sakė strategas. - Esmė ne manyje. Pašalins ar ne - koks skirtumas. Gėda dėl tokio žaidimo. Man gėda už komandą, o ne už save. Apie save turiu savo nuomonę. Nemanau, kad būtume pamatę kitokį vaizdą, jei šiandien prie komandos vairo būtų buvęs Donnas".

Vokiečiai neišsigelbėjo

Panašus į lietuvių su turkais mačas vyko tarp Prancūzijos ir Vokietijos rinktinių, taip pat kovojančių dėl 5-8 vietų. Likus žaisti 21 sek. vokiečiai pirmavo 73:70, tačiau prancūzai tolimu metimu rezultatą išlygino. Po to vokiečiai, skubėdami pulti, du kartus iš eilės perdavė kamuolį tiesiog varžovams į rankas. Pirmąją klaidą prancūzai atleido - Borisas Diaw nepataikė 2 baudos metimų, tačiau už antrąją Mickaelis Gelabale jau nubaudė dvitaškiu metimu iš po krepšio. Per likusias 2 sek. vokiečiai galėjo išsigelbėti, tačiau jų lyderis Dirkas Nowitzki, turėdamas kamuolį, užmynė ant aikštės šoninės linijos ir palaidojo savo komandos viltis. Tad šeštadienį Turkijos ir Prancūzijos rinktinės kovos dėl 5-os vietos, o sekmadienį lietuviai ir vokiečiai išsiaiškins 7-os vietos likimą. Šiandien Japonijoje pasaulio čempionato pusfinalio diena - Ispanijos rinktinė kovos su Argentinos ekipa, o graikai mėgins sutramdyti amerikiečius.