Turkų vulkanas nušlavė čekus

2008 06 17 0:00
Lemiamais momentais turkus į pergalę vedė ekipos kapitonas N.Kahveči (raudoni marškinėliai).

Sekmadienį per A grupės trečiojo turo rungtynes Turkijos futbolininkai po dramatiškos kovos 3:2 (0:1) nugalėjo Čekijos komandą ir turnyro ketvirtfinalyje susitiks su B grupės lydere Kroatijos rinktine.

Prieš lemiamą dvikovą abiejų ekipų žaidėjai sutartinai teigė, jog lygiųjų šiose rungtynėse nebus ir 11 metrų baudinių loterijos neprireiks. Iki 75-os mačo minutės niekam abejonių dėl to ir nebuvo. Tačiau staiga prasiveržė turkų vulkanas ir niekais pavertė bet kokias mintis apie baudinius.

Sėkminga čekų pradžia

Čekai aktyviai pradėjo rungtynes ir, sėkmingai naudodamiesi puolėjo Jano Kollerio pranašumais, ne kartą grasino Turkijos ekipos vartams. Čekijos rinktinės žaidimo taktika buvo paprasta - iš gynybos zonos kamuolys siunčiamas J.Kolleriui, šis perduoda jį aktyviems saugams, o pats skuba į varžovų baudos aikštelę. Įpusėjus pirmam kėliniui toks derinys subrandino pirmą įvartį. Dešiniuoju atakos kraštu prasiveržęs gynėjas Zdenekas Grygera skersavo kamuolį į baudos aikštelę, o čia gerokai žemesnio varžovo "prižiūrimas" J.Kolleris galva pasiuntė jį į vartus.

Turkai jau per dvikovą su šveicarais įtikimai pademonstravo, kad sugeba panaikinti vieno įvarčio persvarą. Tačiau kai antro kėlinio viduryje čekai po greitos atakos vėl taikliai smūgiavo kamuolį, tikinčiųjų turkų galimybėmis liko nedaug. Juo labiau kad po praleisto įvarčio jie sutriko, o čekai surengė dar kelis pavojingus išpuolius. Per vieną jų Janas Polakas kirto kamuoliu į virpstą. Ir tai, kaip netrukus paaiškėjo, buvo lemtinga klaida.

Tikėjimo stebuklas

Turkijos rinktinės žaidėjai, paklusdami besąlygiškoms ekipos trenerio Fatiho Terimo komandoms, metėsi į priekį ir likus 15 minučių po Ardos Turano smūgio sušvelnino rezultatą. Paskui jie įsitvirtino varžovų aikštės pusėje ir nuolat atkakliai ieškojo kelių Peterio Čecho ginamų vartų link.

Likus 3 minutėms iki pagrindinio rungtynių laiko pabaigos turkams nusišypsojo sėkmė. Po Hamito Altintopo, visą antrą kėlinį aktyviai žaidusio dešiniajame krašte, perdavimo Čekijos ekipos vartininkui iškrito iš rankų slidus kamuolys, o netoliese buvęs Turkijos rinktinės kapitonas Nihatas Kahveči perėmė šią dovanėlę ir pasiuntė į vartus. Kai jau daugeliui atrodė, kad 11 metrų baudinių vis dėlto nepavyks išvengti, tas pats N.Kahveči pasinaudojo pozicine čekų gynėjų klaida ir įspūdingu smūgiu trečią kartą nuginklavo sugniuždytą P.Čechą.

Pasibaigus mačui neapsakomo turkų džiaugsmo netemdė nei vartininkui Volkanui Demireliui už smūgį J.Kolleriui parodyta raudona kortelė, nei faktas, kad ketvirtfinalyje negalės rungtyniauti antrą įspėjimą gavęs saugas Mehmetas Aurelio. Futbolo stebuklą sukūrę Turkijos žaidėjai tiesiog mėgavosi pelnyta pergale. Jie keliauja į Vieną, o pergalę iš rankų išleidę čekai - namo.

Trenerių komentarai

Turkijos rinktinės treneris Fatihas Terimas po rungtynių kalbėjo: "Nesvarbu, ar būtume pralaimėję dviem, ar keturiais įvarčiais, tad privalėjome pulti. Net kai visi kiti susitaikė su baudinių serija, norėjau, kad žaidėjai pamėgintų įmušti trečią įvartį. Džiaugiuosi, jog ir sunkiausiais momentais nepraradome tikėjimo, kovojome iki paskutinės akimirkos. Dabar keliausime į Vieną ir, tikimės, liksime ten iki birželio 29 dienos."

Čekijos rinktinės treneris Karelas Briuckneris, kitaip nei turkas, konstatavo, kad pralaimėjimą lėmė fatališkos klaidos: "Pirmą rungtynių dalį sėkmingai įgyvendinome taktinius sumanymus, gerai puolėme ir gynėmės. Tačiau mačo pabaigoje nesugebėjome apsiginti savo baudos aikštelėje ir buvome nubausti. Žinojome, kad turkai surengs vartų šturmą, bet nesugebėjome išlaikyti kamuolio ir nedovanotinai klydome gindamiesi."

STATISTIKA:

Turkija - Čekija 3:2 (0:1). 75 min. Arda Turanas, 87 ir 89 min. Nihatas Kahveči; 34 min. Janas Kolleris, 62 min. Jaroslavas Plašilas. Teisėjas - Peteris Frojdfeldtas (Švedija).