Vieną kompleksą įveikėme

2012 10 15 6:18
Pergalingų rungtynių su Lichtenšteinu herojumi tapo E.Česnauskis (Nr. 8), Lietuvos rinktinei pelnydamas abu įvarčius./Reuters/Scanpix nuotraukos

Lietuvos futbolo gerbėjai lengviau atsikvėpė - šalies rinktinė savaitgalį išvykoje nugalėjo Lichtenšteino rinktinę ir įrodė, kad priskirti silpniausiųjų gretoms ją dar anksti.

"Ši pergalė labai svarbi komandos dvasinei būsenai. Dabar atsilaisvins žaidėjų galvos, jų pečių neslėgs praeities nesėkmės ir į ateitį galėsime žvelgti nusiteikę pozityviau", - džiaugėsi Lietuvos rinktinės treneris Csaba Laszlo.

Futbolo mėgėjai

Praėjusiais metais kukli Lichtenšteino rinktinė lietuviams įvarė nepilnavertiškumo kompleksą. Europos čempionato atrankos varžybose Lichtenšteinas namie Lietuvos komandą nugalėjo 2:0, o Kaune pasiekė lygiąsias 0:0.

Tarp Austrijos ir Šveicarijos įsikūrusi nykštukinė kunigaikštystė, kurioje gyvena vos 36 tūkst. gyventojų, yra 20 futbolo aikščių ir 2 000 registruotų futbolininkų, tuomet skėlė skaudų antausį didelių ambicijų visuomet turintiems lietuviams.

"Tai buvo didžiulis laimėjimas mums. Turėjome daug traumuotų žaidėjų, ir niekas nesitikėjo teigiamo rezultato prieš Lietuvos komandą. Vėliau Kaune pasiekėme lygiąsias, nors galėjome ir nugalėti. Kiekvienas taškas, iškovotas oficialiose rungtynėse, mums yra didelė sėkmė", - LŽ pasakojo Lichtenšteino rinktinės atstovė spaudai Sandra Schwendener.

Sunku tuo patikėti, bet Lichtenšteinas netgi neturi savo futbolo lygos. Šalyje registruoti septyni klubai, kurie rungtyniauja žemesnėse pusiau mėgėjiškose Šveicarijos lygose. Lichtenšteino futbolo flagmanas - sostinės klubas "Vaduz", kovojantis Šveicarijos antrajame divizione. Klubą remia šalies bankas "Liechtenstein Bank". "Vaduz" į Lichtenšteino rinktinę nuolat deleguoja šešis žaidėjus.

"Daugelį metų mūsų rinktinė žaidė tik draugiškas rungtynes. 1994 metais nutarėme dalyvauti pasaulio ir Europos čempionatų atrankos varžybose. Pradžia buvo sunki - pralaimėjome 20 rungtynių iš eilės, tapome vienintele šalimi, kuri pralaimėjo silpniausiai Europos komandai San Marinui. Tuomet komandą sudarė tik mėgėjai. Kai mūsų klubai ėmė rungtyniauti Šveicarijos lygose, o žaidėjai eiti profesionalumo keliu, rezultatai ėmė gerėti. Viliamės, kad nenustosime tobulėti", - sakė S.Schwendener.

Slovakijos komanda (balta apranga) namie įveikė svečius iš Latvijos.

Trenerio perstumdymai

Tačiau Lichtenšteino komandai nepavyko dar kartą pažeminti Lietuvos. C.Laszlo gerai išstudijavo savo pirmtako Raimondo Žutauto klaidas ir parengė tinkamą rungtynių planą. Tiesa, ir šį kartą nevengė eksperimentų. Trečiose atrankos ciklo rungtynėse kairiojo gynėjo poziciją užėmė vis kitas žaidėjas. Dvikovoje su Slovakija šioje pozicijoje žaidė Vytautas Andriuškevičius, su Graikija - Egidijus Vaitkūnas, Vaduce - Tadas Kijanskas.

Buvo kardinalių permainų ir dešiniajame gynybos krašte. Čia žaidė saugas Saulius Mikoliūnas, kurį šioje pozicijoje C.Laszlo bandė rungtynių su Graikija pabaigoje. Gynėjo įgūdžių stokojantis S.Mikoliūnas pražiopsojo pora varžovų reidų, tačiau pridėjo galios atakuodamas, kartu su Deividu Česnauskiu draskydamas varžovų gynybą.

Daugelį metų nepakeičiamas dešinysis gynėjas Lietuvos rinktinėje buvo Marius Stankevičius. Kelis mėnesius gydęsis Achilo sausgyslės traumą jis pagaliau sugrįžo į rinktinę. Tačiau C.Laszlo nutarė, kad oficialių rungtynių šį sezoną dar nežaidęs Romos "Lazio" gynėjas nėra tinkamai pasirengęs. Paliko jam vos tris minutes dvikovos pabaigoje. Tokį faktą iš dalies galima vertinti kaip pasišaipymą iš 11 metų rinktinėje žaidžiančio jos lyderio. Akivaizdu, kad toks sprendimas nepasitvirtino - jau per teisėjo pridėtą laiką aikštėje pasirodęs M.Stankevičius įsivėlė į kovos sūkurį ir už pražangą prieš varžovą buvo nubaustas geltonąja kortele.

E.Česnauskio šou

Rungtynes lietuviai pradėjo aktyviai, nuo pirmųjų minučių perėmė iniciatyvą. Tačiau sukurti pavojingų progų trukdė skubotumas - mūsiškių perdavimai dažniausiai buvo netikslūs, niekas nepalaikė kamuolio aikštės viduryje. Pirmame kėlinyje įsiminė tik tolimas Ramūno Radavičiaus smūgis, po kurio Lichtenšteino komandą gelbėjo vartininkas Benjaminas Buchelis.

Antrame kėlinyje vaizdas pasikeitė iš esmės. Lietuvos komanda prispaudė varžovus prie jų vartų. 51 minutę R.Radavičius perdavė kamuolį Edgarui Česnauskiui, ir šis tiksliu smūgiu iš kairiojo krašto pagaliau atrakino varžovų vartus.

"Pirmame kėlinyje paskui komandą vilkosi pernykščio pralaimėjimo šleifas, žaidimas buvo nervingas. Dėl to buvo svarbu įmuši antrojo pradžioje. Pakeitėme žaidimą, ir tai pasiteisino", - sakė C.Laszlo.

Įvartis Lietuvos komandai panaikino didžiulę psichologinę naštą. Varžovai buvo priversti lįsti iš gynybos, o lietuviai to ir telaukė. Penktadienio vakaras priklausė E.Česnauskiui. 75 minutę aikštės viduryje perėmęs kamuolį jis prasiveržė vartų link ir įspūdingu smūgiu iš 25 metrų atstumo pelnė antrą įvartį. Jis buvo lemiamas. Padrikos Lichtenšteino komandos atakos buvo nepavojingos, O Lietuvos rinktinė gynėsi be priekaištų ir vartininkui Žydrūnui Karčemarskui po metų pertraukos aikštę pavyko palikti "sausam".

"Pirmas kėlinys buvo labai sunkus. Bet antrajame pradėjome žaisti greičiau, ilgiau kontroliuoti kamuolį ir iš karto pasikeitė rezultatas", - apie lūžį kalbėjo rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius.

"Smagu, kad grąžinome skolą aistruoliams. Buvo malonu žaisti antrame kėlinyje. Taip reikia žaisti visada. Tik taip pasieksime pergalių", - tvirtino Deividas Šemberas, leisdamas suprasti, kad Lietuvos rinktinė gali kilti dar aukščiau.

Dvi netektys

Pergalė visuomet suteikia džiaugsmo, tačiau kova Vaduce pareikalavo aukų. Jaunas 32 metų teisėjas iš Slovėnijos Slavko Vinčičius leido komandoms žaisti grubiai ir kietai. Lichtenšteino komanda šiurkštumu ir pražangomis mėgino kompensuoti meistriškumo stygių. Lietuviai į grubų žaidimą atsakydavo tuo pačiu ir gavo net penkias geltonąsias korteles. Be M.Stankevičiaus, buvo įspėti D.Šemberas, S.Mikoliūnas, E.Česnauskis ir Arūnas Klimavičius.

S.Mikoliūnui bei E.Česnauskiui tai buvo antrosios kortelės šiame cikle, todėl jie bus priversti rytoj praleisti rungtynes Zenicoje su Bosnija ir Hercegovina. Apmaudu, nes tie patys bosniai mače su Lichtenšteinu sugebėjo išvengti įspėjimų.

Europos zonos G atrankos grupėje Lietuvos rinktinė kol kas žengia ketvirta, trim taškais atsilikdama nuo bosnių, slovakų ir graikų.

STATISTIKA

Lichtenšteinas - Lietuva 0:2 (0:0).

Vaducas, "Rheinpark" stadionas. 1 350 žiūrovų. Teisėjas - Slavko Vinčičius (Slovėnija). Įvarčiai - Edgaras Česnauskis (51 ir 75 min.).

Lichtenšteinas: B.Buchelis, I.Quintansas, D.Kaufmannas, M.Stocklasa, Y.Oehri, F.Burgmeieris, S.Wieseris (84' L.Eberle), M.Polverino, P.Erne (87' P.Ospeltas), T.Beckas, N.Hasleris (73' N.Kieberis).

Lietuva: Ž.Karčemarskas, T.Kijanskas, A.Klimavičius, M.Žaliūkas, S.Mikoliūnas, E.Česnauskis, D.Šemberas, R.Radavičius (90' M.Stankevičius), A.Novikovas, D.Česnauskis (58' D.Šernas), T.Danilevičius (87' A.Rimkevičius).

Įspėti - T.Beckas, P.Erne, I.Quintansas (Lichtenšteinas); D.Šemberas, S.Mikoliūnas, E.Česnauskis, A.Klimavičius, M.Stankevičius (Lietuva).

Slovakija - Latvija 2:1 (2:0).

Bratislava, 4 012 žiūrovų. Teisėjas - Danny Makkelie (Olandija). Įvarčiai - Marekas Hamšikas (5), Marekas Sapara (9); Maris Verpakovskis (84 iš 11 m).

Graikija - Bosnija ir Hercegovina 0:0.

Pirėjas, 26 211 žiūrovų. Teisėjas - Antonio Damato (Italija).