Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
ŠEIMA IR SVEIKATA

Per pasąmonę – sėkmės žvaigždės link

2014 12 27 6:00
Tik retas mūsų yra pagavęs sėkmės žvaigždę už visų jos viršūnių. flickr.com nuotrauka

Pasak Inovatyviųjų psichotechnologijų mokyklos Valensijoje (Ispanija) steigėjo, psichologo-psichoterapeuto Valdemaro Paukštės, pačiupti sėkmės žvaigždę mums trukdo nuo vaikystės įdiegtas gyvenimo scenarijus. Tik jį pakeitę galime tikėtis laimingos ateities.

Savo darbe V. Paukštė naudoja sėkmę simbolizuojančią penkiakampę žvaigždę. Kiekviena jos viršūnė atitinka tam tikrą vertybę, pažymėtą S raide. Viena S reiškia sveikatą, kita – seksą arba meilę, trečia – santykius visuomenėje, ketvirta (dolerio ženklas) – pinigus, o paskutinė – savirealizaciją. Visi S sudaro gyvenimo pilnatvę, kurios verta trokšti. Pričiupus tik vieną sėkmės žvaigždės viršūnę iki pilnatvės dar toli. Todėl sakantieji, jog, pavyzdžiui, sveikata svarbiausia, o visa kita nėra svarbūs dalykai, irgi neteisūs. Viena sėkmės dedamoji nekompensuoja visų žmogaus poreikių. Juk gali būti sveikas, bet nesijausti mylimas, todėl laimei vis tiek šio to trūksta.

Deja, tik retas yra pričiupęs sėkmės žvaigždę už visų jos kampų, ir tasai asmuo paprastai nėra psichoterapeutų klientas. Toks žmogus yra tarsi perėjęs į kitą būties lygmenį. Greičiausiai jam pasisekė gimti laimingoje šeimoje, kur tėvai paklojo sėkmingo žmogaus pamatus.

"Tačiau daugelio situacija kitokia: mums nuolat ko nors trūksta. Jei džiaugiamės sveikata, kas nors negerai dėl darbo, pinigų ar meilės. Atsirado pinigų, bet, žiūrėk, pašlijo sveikata. Tokius svyravimus lemia nuo vaikystės įdiegta netinkama gyvenimo programa arba scenarijus. Tik iš esmės pakeitus šį bazinį gyvenimo scenarijų tampa įmanoma turėti visą sėkmės žvaigždę", – sakė V. Paukštė.

Ant kreivų pamatų

Anot psichoterapeuto, posovietinėse šalyse, taip pat ir Lietuvoje, net 85-90 proc. žmonių jų tėvai perteikė nelaimingo gyvenimo scenarijų.

"Netinkamas auklėjimas vaikui sukloja netinkamus gyvenimo pamatus. Taip esame tarsi programuojami, kad kas nors nesisektų", – teigė V. Paukštė.

Inovatyvioji psichoterapija išskiria keturis pagrindinius scenarijus, kuriuos gauname iki trejų metų amžiaus. "Man ir pasauliui viskas gerai", – tai sėkmingo žmogaus scenarijus.

Kiti trys - "Man viskas blogai, pasauliui viskas gerai", "man viskas gerai, o pasauliui viskas blogai", "man viskas blogai ir pasauliui viskas blogai", yra nesėkmingo žmogaus scenarijai.

Jų neprisimename, bet juos puikiai žino mūsų pasąmonė. Šiuose scenarijuose užkoduoti tokie esminiai teiginiai kaip "nemylėk", "nebūk laimingas" ir pan., ir tai tampa mūsų gyvenimo pamatais.

Dažnai šių kreivų ar tarsi šiaudinių pamatų nė nepastebime, bet jie programuoja mūsų nesėkmes. Galime pasistatyti puikiausias namo sienas, bet tai nepadės, – grius tai viena, tai kita. Tai tarsi tos sėkmės žvaigždės viršūnės, kurių vieną pagauname, bet kitą prarandame. Žodžiu, net labai stengdamiesi pasikeisti, skaitydami protingas knygas, gyvenimo pilnatvės nepasiekiame. Tad ką daryti?

"Keisti tuos namo pamatus, arba, kitaip tariant, bazinį gyvenimo scenarijų", – pabrėžė V. Paukštė.

Pagalba daug greitesnė

Lietuvos žmonėms vis dar sunku kreiptis pagalbos į psichologą ar psichoterapeutą, o juk galimybė pajusti gyvenimo pilnatvę, būti laimingam yra kur kas svarbesnė nei daugelis kitų dalykų.

Pasitelkus inovatyvias psichotechnologijas pakeisti gyvenimą pavyksta daug greičiau. Tam nebereikia metų ar dvejų, pakanka keleto mėnesių. Kita vertus, kokiai nors problemai spręsti anksčiau reikėdavo mėnesio, o dabar tai pavyksta per tris valandas.

Valdemaras Paukštė: "Didžiausia kliūtis kelyje į gražią ateitį – negraži praeitis. Bet ne tai, kas mums nutiko, o tai, kaip vertiname." / Asmeninio albumo nuotrauka

"Mūsų srityje pastaraisiais metais pasiekta labai daug. Viskas greitėja, tobulėja. Tiesiog pradedame pažinti žmogaus pasąmonę, kokiais principais ji veikia", – aiškino V. Paukštė.

Kol nebuvo inovatyvios psichoterapijos metodų, pasąmoningus dalykus pavykdavo pasiekti taikant hipnoterapiją. Užhipnotizavęs žmogų psichoterapeutas sužinodavo, kas įvyko jo vaikystėje: galbūt psichikos trauma, o gal tėvai įkalė į galvą ką nors netinkamo.

Inovatyvios psichotechnikos į pagalbą pasitelkia simbolius. Savo taikomus metodus V. Paukštė vadina pažaidimais su pasąmone, – mat terapijoje taikomos žaidimo formos. Taip iš pasąmonės "ištraukiami" įvykiai, nutikę iki trejų metų. Kartu išsprendžiamos neįsisąmonintos problemos, net išgydomos psichikos traumos.

Iš pirmo žvilgsnio viskas taip paprasta, kad žmogui atrodo, jog niekas nesikeičia. Bet iš tiesų pasąmonė pradeda veikti kitaip ir pokyčiai ima realizuotis gyvenime: pasiekiama visai kita gyvenimo kokybė, prasideda esminės permainos.

Be pasiteisinimų

Tačiau dažnas žmogus nėra tam pasirengęs, jaučia baimę žengti nauju, nežinomu keliu. "Tuomet labai svarbu, kad nepasitenkinimas situacija būtų didesnis, nei baimė žengti į nežinią, palikti savo komforto zoną. Žmogus turi iš tikrųjų norėti pokyčių, o ne vien manyti, kad jų nori, ar tik kalbėti apie tai. Labai dažna situacija, kad asmuo žino, ko nori, bet dėl to nieko nedaro. O jeigu nieko nedaro, vadinasi, iš tikrųjų ir nenori. Jei kas nors tik sėdi ant sofos, geria alų prieš televizorių ir kartoja, kad nori būti turtingas, laimingas ir sveikas, tai čia ne noras, o tuščiažodžiavimas. Tikrai motyvuotas žmogus padarys viską, kad gautų tai, ko nori. Tik atsiradus rimtai motyvacijai prasideda realūs veiksmai", – vardijo V. Paukštė.

Čia ir padeda psichoterapeutas. Su juo bendraudamas žmogus aiškiai, be užglaistymų, "vyniojimo į vatą" pamato, kokioje situacijoje jis yra.

"Tada pasidaro daug nemaloniau. Nes kol viskas skendi rūke, apipinta pasiteisinimais ("tai ne nuo manęs priklausė"; "aš jau gimiau tokioje šeimoje"; "draugas man taip patarė"; "visi taip gyvena"), žmogus gali išvengti problemų sprendimų. Pašalinus minėtus dalykus, lieka grynasis "aš": tai, kaip žmogus iš tiesų elgiasi, ką turi gyvenime ir ar tuo patenkintas", – pasakojo V. Paukštė.

Dažniausias yra atsakymas: "Esu visiškai nepatenkintas ir daugiau nebegaliu taip gyventi." Tada ir prasideda realūs veiksmai, vedantys į priekį.

Susitaikyti su praeitimi

Anot V. Paukštės, didžiausia kliūtis kelyje į gražią ateitį – negraži praeitis. Bet ne tai, kas mums nutiko, o tai, kaip vertiname. Jei praeityje įvyko kas nors nemalonaus, tarkim, padaryta klaida, žmogus gali save įtikinti, jog yra kvailas, nieko nesugeba. Tačiau gali manyti ir kitaip: kokią vertingą pamoką iš to epizodo gavo ir kad daugiau taip nebeklys.

"Nesusitaikius su praeitimi neįmanoma gyventi čia ir dabar. Žinoma, neišgyventi dėl to, kad kas nors bloga padaryta praeityje, nelaikyti savęs kaltu, yra tikrai sunku. Nors praeities įvykiai nebeturėtų jaudinti, jie vis tiek kelia emocijų. Bet jeigu žmogų atsiveja išgyvenimai iš praeities, jį visada lydės dvejonės ir dėl ateities. Juk jei praeityje buvo blogai, taip gali nutikti ir ateityje. Neišsprendus praeities problemų nepavyks gyventi čia ir dabar. Susitvarkius su praeitimi nebekyla blogų minčių dėl ateities, atsiranda lengvumas būti čia ir dabar, mintys tampa pozityvesnės. O kokios mintys, tokia ir ateitis. Jei išmoksime praeities dalykus priimti pozityviai, ir mūsų ateitis bus graži bei pozityvi. O jeigu praeitį priimsime neigiamai, kaltinsime save, tie įvykiai kartosis ir ateityje. Tai tiesiog užprogramuota. Todėl ateitis labai priklauso nuo pozityvaus mąstymo. Ir, žinoma, nuo to, ar vadovaujamės principu – pamąsčiau, pasakiau, padariau", – tikino V. Paukštė.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
ŠEIMA IR SVEIKATA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"