TRASA

Aukštaitijoje - jauno lenktynininko pergalė

2008 08 27 0:00
Algimanto Brazaičio nuotrauka

Dvi dienas trukęs ralis "Aukštaitija 2008", sutapęs su Lietuvos automobilių ralio atvirojo čempionato penktuoju etapu, baigėsi kauniečių Vytauto Švedo ir Žilvino Sakalausko ekipažo pergale.

Laimėtojai, vairavę automobilį "Mitsubishi Lancer Evo IX", visus devynis ralio programoje buvusius greičio ruožus, kurių bendras atstumas - 99,65 kilometro, nuvažiavo per 53 min. 58,9 sek., greičio rungtis įveikė vidutiniu 110,7 kilometro per valandą greičiu. Jie tapo nugalėtojais ir bendrojoje įskaitoje bei N4 klasėje.

Jauno, tik 25 metų, kauniečio lenktynininko ir jo labai patyrusio šturmano pergalė šiame ralyje nėra atsitiktinė. Jau po pirmų naktinių greičio ruožų ekipažas turėjo beveik 50 sekundžių persvarą - tiek lenkė Ramūną Čapkauską ir Tomą Šipkauską. Šie sportininkai taip pat nustebino pasiektu greičiu, bet jiems varžybos po trijų greičio ruožų baigėsi, nes ekipažas patyrė avariją. Kauniečių duetas pirmavo per visas lenktynes, tačiau jų persvara buvo gana trapi. Antrosios vietos prizininkus nugalėtojai aplenkė tik 58 sekundėmis.

Pozicijas lėmė sekundės

Antrosios ir trečiosios pozicijų dalybos vyko itin įnirtingai. Galiausiai per paskutinius greičio ruožus mieste antrąją vietą pavyko užsitikrinti Evaldui Čirbai ir Audriui Pivorui, važiavusiems "Mitsubishi Lancer Evo IX". Šis ekipažas buvo vos 14 sekundžių greitesnis už svečius iš Latvijos - Martiną Bucinsą ir Renarą Francį, vairavusius tokį pat "Mitsubishi". Jie liko treti.

Sėkmingiau gatvių lenktynėse pasirodę latviai į ketvirtąją bendrosios įskaitos poziciją nustūmė daugkartinį šalies ralio čempioną Roką Lipeikį, kuriam talkino Renatas Vaitkevičius. Šis duetas važiavo automobiliu "Mitsubishi Lancer Evo VIII". Jie trečiosios vietos prizininkams pralaimėjo tik 5 sekundėmis, tačiau galėjo džiaugtis A8 klasės nugalėtojų titulu.

Penkti liko Deividas Jocius ir Marius Torrau ("Mitsubishi Lancer Evo IX"), o šešti - Audrius Višniauskas ir Edvinas Pagirskas ("Mitsubishi Lancer Evo IX"). Penktąją poziciją užėmę lenktynininkai nuo ralio laimėtojų atsiliko 1 min. 46,2 sek., o šeštosios vietos ekipažas - 1 min. 51 sekundę.

Septintas finišavo kitas svečių iš Latvijos duetas - Janis Feldmanis ir Juris Velmanis, važiavę "Subaru Impreza", aštuntas - Audrius Gimžauskas ir Kęstutis Girštautas, vairavę "Mitsubishi Lancer Evo IX". Devintąją vietą užėmė jauniausias ralio dalyvis Dominykas Butvilas su Valdu Butvilu ("Subaru Impreza WRX STI Spec C"), o dešimtuką baigė greičiausiai dviem ratais varomą automobilį ("Renault Clio Sport R3") valdę sportininkai Darius Vilimas ir Žilvinas Žeromskas. Jie taip pat šventė pergalę A2000 klasėje.

Greičiausi tarp R12 klasės automobilių ekipažų buvo žiūrovų numylėtinis uteniškis Martynas Samsonas ir jo šturmanas Mindaugas Varža, vairavę BMW 323ti. Dar prieš prasidedant raliui M.Samsonas kaitino susirinkusiųjų aistras žodžiais: "Kuo garsiau jūs šauksit, tuo greičiau mes lėksim."

N2000 klasės laimėtojais tapo Ignas Taletavičius ir Darius Augūnas, važiavę "Renault Clio" (bendrojoje įskaitoje jie liko dvidešimti), o R2000 klasės - latviai Normundas Verbelis ir Igoris Bartaščenokas ("Honda Civic"). Bendrojoje įskaitoje svečiai užėmė 23-iąją vietą.

Finišą pasiekė ne visi

Ne visi iš 51 ekipažo, stojusio penktadienį prie starto linijos, šeštadienio pavakare pasiekė finišą. Sėkmingai visus greičio ruožus įveikė tik 37 ekipažai. Kiti 14 turėjo pasitraukti iš ralio dėl techninių problemų ar avarijos.

Nors skaudžių įvykių išvengta, didelė sparta ir nė kiek ne mažesnė konkurencija neleido visiems sportininkams išvysti išganingojo finišo. Penktadienį važiuodamas į antrą greičio ruožą užsidegė Giedriaus Firanto ir Voldemaro Filipavičiaus "Mitsubishi Lancer Evo VIII", tačiau gaisras sportininkų pastangomis buvo greitai likviduotas.

Dėl "Mitsubishi Lancer Evo IX" variklio gedimo anksti iš lenktynių pasitraukė Žilvinas Juršys ir Vaidotas Butkevičius, o Linas Vaškys su Laurynu Paškevičiumi tamsoje nesuvaldė savojo "Renault Clio" ir atsitrenkė į medį.

Antrą ralio dieną didžiausią avariją patyrė Marius Dudonis ir Ramūnas Babachinas. Jų vairuojama "Honda Integra" apvirto ir buvo sudaužyta, ko gero, nepataisomai. Laimė, lenktynininkai nenukentėjo. Analogišką avariją tame pačiame greičio ruože ir vos ne toje pačioje vietoje patyrė ir R.Čapkauskas su T.Šipkausku.

Dėl lūžusio priekinio pusašio anksti pasitraukė iš varžybų ir lenkų ekipažas - Maciejus Oleksowičius ir Andžejus Obrębowskis. Jie važiavo "Subaru Impreza WRX".

Tačiau apmaudžiausia ne tik sportininkams, bet ir žiūrovams nesėkmė ištiko daugkartinį šalies čempioną Saulių Girdauską, kuris vienintelis per šį ralį vairavo WRC klasės automobilį "Škoda Fabia". Įveikdamas priešpaskutinį greičio ruožą Utenos mieste jis dėl lietaus slidžioje trasoje nesuvaldė automobilio ir įsirėžė į betoninius saugos aptvarus. Analogišką avariją patyrė ir latvis Ivaras Caunė, važiavęs "Mitsubishi Lancer Evo IX".

Varžėsi ir B lygos atstovai

Drauge su Lietuvos automobilių ralio atvirojo čempionato penktojo etapo dalyviais keturiais greičio ruožais skriejo ir B lygos sportininkai. Skriejo, galima sakyti, tikrąja to žodžio prasme, nes drąsūs, nedaug patirties sukaupę lenktynininkai pavojingais tramplinais lėkdavo tokiu greičiu, kad automobiliai į orą pakildavo daugiau kaip metrą. Vytautui Mackoniui ir Egidijui Slavinskui dėl vieno iš tokių šuolių varžybos ir baigėsi - važiuodamas šeštą greičio ruožą vairuotojas nesuvaldė itin aukštai pašokusio automobilio ir sustojo griovyje. Dėl avarijos iš lenktynių pasitraukė ir Konstantinas Gorbas su Jevgenijumi Andriariu. Jų BMW 320i atsitrenkė į šalikelėje gulintį didžiulį akmenį ir apsivertė.

Jaunatvišku maksimalizmu žiūrovus traukiančioje B lygoje pergalę šventė Tadas Zdanavičius ir Šarūnas Isaikinas, vairavę "Subaru Legacy". Antrąją bendrosios įskaitos vietą užėmė automobiliu "Volkswagen Golf" lenktyniavę Aurimas Buteikis ir Saulius Grigalevičius, o trečiąją - Mantas Kyguolis ir Povilas Pangonis, važiavę "Opel Astra".