TV programa
 

Horoskopai
 
SEKITE MUS Registruotiems varototojams
Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISKULTŪRAISTORIJALŽ REKOMENDUOJAEKONOMIKAGIMTASIS KRAŠTAS
DAUGIAU
TRASA

Lietuvos transporto konkurencingumo pamatas – efektyvus krovinių ekspedijavimas

2014 01 29 6:00
R.Sinkevičius: "Kitų metų paskutinįjį ketvirtį pradėsiantys veikti Vilniaus ir Kauno viešieji logistikos centrai sudarys palankias sąlygas daugiau krovinių vežti labiau aplinką tausojančiomis transporto priemonėmis, taip mažinant automobilių spūstis, aplinkos taršą ir energijos sąnaudas". Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Iš Europos į Aziją ir atgal jūrų keliais plukdomi 99 proc. visų krovinių. Europos Sąjunga, taip pat – ir per Rytų partnerystės programą,siekia, kad kuo daugiau Euroazijos krovinių iš jūrų transporto būtų atiduota sausumos vežėjams, ypač – geležinkeliams. Savo dalį tobulindamas šiuo metu moderniausias intermodalinio (įvairiarūšio) transporto sistemas ir telkdama partnerius Lietuvą kertantiems transporto koridoriams tikisi atsiriekti ir mūsų šalis.

Intermodalumas kaip sėkmės garantas

Kokiu mastu įvairių transporto rūšių sąveikavimas pagerino krovinių srautų pralaidumą?

Darius Brekys, Lietuvos nacionalinės logistų ir ekspeditorių asociacijos viceprezidentas, pasakojo, kaip gerai sustyguotos intermodalinio (įvairiarūšio) transporto grandinės veikia JAV. „Lankydamasis Amerikoje stebėjau beveik idealiai suderintų intermodalinio (įvairiarūšio) transporto grandinių veiklą. Kaip vieną pavyzdžių galiu paminėti “Šiaurės Amerikos sausumos tiltą” (The North American Landbridge). Tai yra vienas efektyviausių “sausumos tiltų” - ilgais atstumais geležinkeliu gabenamų krovinių jungtis. Ši jungtis jungia Los Anželeso, Long Beach (miestas JAV, pietinėje Kalifornijoje, Ramiojo vandenyno pakrantėje, 32 km į pietus nuo Los Andželo) ir Naujojo Džersio (valstija JAV rytinėje pakrantėje) jūrų uostus.

Pasak D.Brekio, dėl labai gerai suderintos intermadolinio (įvairiarūšio) transporto grandinės kroviniai sausuma iš JAV vakarinės pakrantės rytinę pakrantę pasiekia vos tik šiek tiek daugiau nei 6 dienas. O krovinius iš Singapūro plukdant į Naujojo Džersio valstijos miestą Niujorką sugaištama net 35 dienos. „Tikrai iškalbingas pavyzdys intermodalinio transporto privalumams pademonstruoti. Veikiant intermodalinėms grandinėms darosi efektyvus ir logistikos ekspeditorių darbas. Būtent efektyvus, pigesnis ir greitesnis, krovinių ekspedijavimas sudarys sąlygas Lietuvai tapti Baltijos jūros regiono valstybių transporto ir logistikos lydere “, - kalbėjo „Linekos“ viceprezidentas.

D.Brekys: "Būtent efektyvus, pigesnis ir greitesnis, krovinių ekspedijavimas sudarys sąlygas Lietuvai tapti Baltijos jūros regiono valstybių transporto ir logistikos lydere". / LŽ archyvo nuotrauka

Jo teigimu, Eurazijos žemyno valstybėms tikrai yra ką tobulinti krovinių ekspedijavimo grandinėse. „Mano duomenimis, dabar iš Europos į Aziją ir atgal sausumos keliais gabenama vos 1 proc. krovinių nuo bendro jų srauto. „Visa kita keliauja jūra. Intermodalinio (įvairiarūšio) transporto grandinės suteiktų galimybę parimti didelę dalį šių krovinių, kurių tam tikras srautas tektų ir Lietuvai. Būtų nauda ir užsakovams – jei jūra krovinys iš Azijos į Europą vidutiniškai keliauja kelis mėnesius, sausuma jis gali būti „nuo durų iki durų“ pristatytas per kelias savaites“, - pasakojo LŽ pašnekovas.

Mokslininkas: gali atsiriekti dalį iš 1,9 trln. litų

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkas dr. Algirdas Šakalys yra rašęs, kad šiuolaikiniame pasaulyje „transportas ir komunikacijos yra vienas svarbiausių visų šalių vyriausybių rūpesčių greitai besikeičiančiame pasaulyje, kadangi nuo šio sektoriaus labai priklauso bendras valstybių ūkio konkurencingumas”.

“Ir dėl to, siekiant skatinti ekonomikos augimą ir didinti jos konkurencingumą, valstybei būtina nuolat kurti naujus bei modernizuoti esamus transporto ir informacinių technologijų tinklus. Dabartinio laikotarpio iššūkiai skatina taikyti inovatyvias priemones ir instrumentus, kurie užtikrintų tiek transporto sistemos efektyvumą ir adaptyvumą (atsižvelgiant į dinamiškus konkurencinės aplinkos pokyčius), tiek sprendžiant mobilumo gerinimo sąlygas šalies viduje, tiek plėtojant šalies pasiekiamumą ir patrauklumą tarptautiniu mastu”, - teigia mokslo atstovas.

Puikiai žinoma, kad jau dabar mūsų šalies transportas ir logistika yra viena pirmaujančių šakų Lietuvos paslaugų eksporto srityje, kuri sukuria apie dešimtadalį mūsų šalies bendrojo vidaus produkto. Ateityje, prognozuoja mokslininkai, tą dalį būtų galima dar labiau padidinti, jei efektyviai veiks Lietuvą kertantys tarptautiniai transporto koridoriai.

Pirmiausia tai yra penkias Baltijos regiono valstybes sujungsiančio geležinkelio „Rail Baltica“ projektas. Ateityje jį numatomą įkomponuoti ir į dar vieną, šįkart - Europos Šiaurę bei Pietus jungsiantį tarpregioninį projektą „Baltijos jūra – Adrijos jūra“.

Anot dr. A.Šakalio, taip pat Lietuvai strategiškai yra svarbus ir Rytų – Vakarų transporto koridorius, kurio veikloje dalyvauja Klaipėdos jūrų uostas, rengiasi dalyvaut Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje steigiami viešieji logistikos centrai, kitos įmonės.

„Drauge būtina įvertinti, kad transportavimas yra fundamentaliai tarptautinis verslas, netelpantis į vienos šalies, nesvarbu kokio dydžio ji būtų, geografines ribas. Taip pat svarbu pastebėti, kad pasauliui globalėjant pavienės transporto kompanijos ar net atskiros transporto transporto rūšys jau nebegali pretenduoti į svarbiausių žaidėjų statusą tarptautinėse transporto rinkose. Globalioje rinkoje didžiausia konkurencija vyksta tarp tiekimo ir transportavimo grandinių, arba vadinamųjų transporto koridorių .Taigi norint, kad sėkmė lydėtų tarptautinėse transporto rinkose, transporto ar logistikos kompanija turi siekti efektyviai įsiterpti į tarptautinius transporto koridorius", - tvirtina dr. A.Šakalys.

A.Šakalys: "Siekiant skatinti ekonomikos augimą ir didinti jos konkurencingumą, valstybei būtina nuolat kurti naujus bei modernizuoti esamus transporto ir informacinių technologijų tinklus". / Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Sutinkamai su Baltijos jūros regiono (BJR) transporto ekspertų vertinimais, 2010 metais tarptautinės prekybos srautų apyvarta Rytų – Vakarų (Azija-Europa) kryptimi siekė 552 mlrd. eurų (1,9 trln. litų). Teoretikai tikina, kad iki 2050-ųjų pietinis BJR, kuriam priklauso ir Lietuva, pajėgi atsiriekti 10 proc. iš milžiniško krovinių srauto apyvartos Europos Šiaurėje. "Tačiau tam būtina efektyviai išnaudoti transporto koridoriuje viduje veikiantį intermodalinių grandinių potencialą“, - pastebėjo mokslininkas.

Tiesa, logistikos praktikai sako, jog lengva kalbėti yra daug lengviau nei padaryti. Norvegija, Šiaurės Švedija ir Suomija savo pyrago kąsnio lengvai neatiduos. Šiaurinį Europos transporto koridorių palaiko ir Rusija, kuri yra nepatenkinta, jos manymu, priešiška Baltijos šalių pozicija rusų atžvilgiu. „Todėl kalbėti apie milijardus, kuriuos galbūt galėsime kada nors paimti, kol kas dar tikrai ankstoka. Šiuo metu reikia iš visų jėgų tobulinti Lietuvą kertančias intermodalinio transporto grandines, juolab kad didesnė išlaidų dalį jų infrastruktūrai finansuoja Europos Sąjunga. O po to – pažiūrėsime“, - dienraščiui LŽ sakė vienas pavardės nenorėjęs skelbti logistikos specialistas.

Valdžia supranta intermodalumo reikšmę

Vyriausybė ir Susisiekimo ministerija, rodos, puikiai suvokia, kad bet koks delsimas plėtojant intermodalines grandines vėliau gali skaudžiai atsiliepti Lietuvos kaip valstybės konkurencingumui ateities Eurazijos transporto ir logistikos sistemoje. 2013 metų gruodžio 13 dieną susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius pristatė pagrindines ministerijos veiklos kryptis 2014 m. Anot pranešimo, Susisiekimo ministerija šiemet didžiausią dėmesį skirs intermodalaus (įvairiarūšio) transporto infrastruktūros plėtrai ir modernizavimui, šiuolaikiškų logistikos centrų steigimui.

„Esu tikras, kad tik išplėtota moderni transporto infrastruktūra gali sukurti palankią aplinką verslo plėtrai ir investicijoms pritraukti, sąlygas regionų gyventojų užimtumui didinti. Lietuva, kaip patraukli tranzito šalis, turi puikias galimybes pažangios logistikos paslaugų plėtrai. Strategiškai tinkamiausiose šalies vietose steigiami viešieji logistikos centrai padės pasiekti darnią sąveiką tarp sausumos, oro ir vandens transporto rūšių“, – sakė R.Sinkevičius.

Pasak ministro, 2014–2020 m. laikotarpiu numatomos mažesnės Europos Sąjungos struktūrinės paramos investicijos į transporto sektorių, todėl transporto sektorius turi maksimaliai efektyviai išnaudoti europinės paramos lėšas modernizuojant ir plėtojant Lietuvos transporto sistemą.

Siekiant visu pajėgumu išnaudoti skirtingas transporto rūšis ir esamą transporto infrastruktūrą, 2014 m. bus didinamas krovinių intermodalumas ir krovinių vežimų efektyvumas.

„Kitų metų paskutinįjį ketvirtį pradėsiantys veikti Vilniaus ir Kauno viešieji logistikos centrai sudarys palankias sąlygas daugiau krovinių vežti labiau aplinką tausojančiomis transporto priemonėmis, taip mažinant automobilių spūstis, aplinkos taršą ir energijos sąnaudas, o Lietuvos transporto sistema dar labiau prisidės prie Europos Sąjungos transporto politikos tikslų įgyvendinimo. Intelektinių transporto sistemų plėtra užtikrins efektyvų spūsčių ir avaringumo mažinimą, eismo kontrolę bei spręs viešojo transporto problemas“, - teigė R.Sinkevičius.

Viena svarbiausių vaidmenų transporto ir logistikos grandinėse intermodalumo plėtrai skiriama ir prieš pat Naujuosius, 2013 m. gruodžio 18 d., Vyriausybės patvirtintoje „Nacionalinėje susisiekimo plėtros 2014-2022 metais programoje“. Ją galima rasti čia.

Toks krovinių srauto judėjimas žaliuoju Rytų-Vakarų transporto koridoriumi lietuviams būtų patraukliausias.

FAKTAI

Ką reiškia transporto intermodalumas (įvairiarūšiškumas)?

Sąvoką paaiškina Europos Komisijos 2011 m. kovo 28 d. paskelbta Europos Sąjungos (ES) transporto politikos baltoji knyga „Bendros Europos transporto erdvės kūrimo planas. Konkurencingos efektyviu išteklių naudojimu grindžiamos transporto sistemos kūrimas“. Šiuo dokumentu siekiama suformuoti Europos Komisijos iniciatyvų darbotvarkę transporto politikos srityje iki 2050 metų.

Baltojoje knygoje pateikiama 40 konkrečių iniciatyvų, kurių turėtų imtis ES valstybės narės per artimiausią dešimtmetį, siekdamos įgyvendinti numatytus tikslus. Baltosios knygos nuostatos numato konkrečius siektinus uždavinius, kuriems iš esmės buvo pritarta 2011 m. birželio 16 d. įvykusios ES transporto ministrų tarybos metu. Šiuos tikslus buvo tikslinga suderinti ir su Programos projektu, kadangi iki 2011 m. birželio 16 d. vyko viešosios konsultacijos, kurių metu suinteresuotos institucijos ir visuomenė teikė pastabas dėl Baltosios knygos, ir buvo suformuota bendra Lietuvos pozicija.

Baltojoje knygoje įtvirtintas reikalavimas, kad ES viduje veikiančios transporto rūšys būtų subalansuotos (ES šalyse egzistuoja didelis atotrūkis tarp atskirų transporto šakų – dabar dominuoja automobilių vežimo transportas, tačiau prioritetą raginama skirti geležinkelių transportui). Pagal Baltąją knygą, šiandien kelių tankumas Lietuvoje faktiškai atitinka ES vidurkį (Lietuvoje – 1,15 km kvadratiniam kilometrui, ES – 1,16 km/kv.km). Tačiau geležinkelio linijų tankumas yra beveik du, elektrifikuotų geležinkelio linijų – beveik aštuonis kartus mažesnis nei ES vidurkis. Todėl ir skiriami dideli pinigų srautai geležinkelių pagrindu veikiančioms transporto intermodalinėms grandinėms Lietuvoje plėtoti.

Europoje intermodalumas egzistavo visuomet. Tačiau procese mažai dalyvavo šiai dienai ekologiškiausia transporto priemonė geležinkeliai. Jei krovinys įtraukiant geležinkelius ir buvo vežamas, tai užtrukdavo ilgiau nei, tarkime, jį iš Vokietijos į Rusiją gabenti vien tik automobiliais, arba – jūra ir automobiliais.

Žadama, kad pradėjus veikti transporto koridoriams, kuriuose traukinių greitis sieks 160 km/h ir didesnius greičius, geležinkeliai taps konkurencingiausia transporto priemonė. Sunkvežimiai ir automobiliai bus reikalingi, kaip teigiama, daugiausia kroviniams atvežti ir išvežti iš viešųjų logistikos terminalų.

Problema - kaip tai padaryti greitai? Kaip padaryti, kad viskas vyktų konvejeriu? Svarbiausia transporto intermodalumo sąlyga – krovinys privalo būti gabenamas konteineriuose, o intermodaliniai viešieji logistikos centrai, tiksliau – juose sumontuota pati tai dienai efektyviausia krovos sistema, leis juos greitai perkrovinėti ant visų be išimtis kitų transporto rūšių technikos. Taip smarkiai trumpinamas ir konteinerio kelionės laikas, ir sąnaudos jam vežti.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
TRASA
Rubrikos: Informacija:
AugintiniaiEkonomikaFutbolasGamtaĮkainiai
Gimtasis kraštasIstorijaJurgos virtuvėKelionėsInfoblokai
KomentaraiKonkursaiKovos menaiKrepšinisReklaminiai priedai
KultūraLengvoji atletikaLietuvaLŽ rekomenduojaPrenumerata
Mokslas ir švietimasNamų pasaulisPasaulisPrie kavosKontaktai
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2016 UAB "Lietuvos žinios"